تلاشگران شرکت گاز استان البرز را بهتر بشناسیم!
تلاشگران شرکت گاز استان البرز را بهتر بشناسیم!

آسا خبر: در حال حاضر یکی از اهداف جدی و مهم شرکت گاز استان البرز گاز رسانی به روستاهای استان و مناطق محروم نیز می باشد که برای آگاهی بیشتر از این امر برآن شدیم تا گفت و گویی کوتاه با دکتر حسین تقی نژاد مدیریت محترم عامل شرکت گاز استان البرز ترتیب دهیم. آنچه در پی می‌آید ماحصل گفت و گوی پایگاه خبری آساخبر و کرج نیوز با وی می‌باشد که از سمع و نظر شما خوانندگان عزیز می‌گذرد:

بدون تردید ایران از منابع طبیعی گسترده‌ای برخوردار است که به عنوان مثال: نفت، گاز، ذغال‌سنگ، کروم، مس، سنگ آهن، منگنز، روی، گوگرد و غیره را می توان نام برد که مهمترین آنها زمین های حاصلخیز کشاورزی ایران است که بر اساس آمار ارائه شده ۱۱ درصد کل منابع طبیعی ایران را شامل می شود که توجه خاص مسئولین را به این امر مهم می طلبد.

همزمان با آغاز روزهای سرد در کشور، گزارش ها و اخبار نشانگر روند رشد و شتاب هر چه بیشتر گازرسانی به مناطق روستایی کشور در نیمه نخست سال و روزهای پیش روست.

در حال حاضر یکی از اهداف جدی و مهم شرکت گاز استان البرز گاز رسانی به روستاهای استان و مناطق محروم نیز می باشد که برای آگاهی بیشتر از این امر برآن شدیم تا گفت و گویی کوتاه با دکتر حسین تقی نژاد مدیریت محترم عامل شرکت گاز استان البرز ترتیب دهیم.
آنچه در پی می‌آید ماحصل گفت و گوی پایگاه خبری آساخبر و کرج نیوز با وی می‌باشد که از سمع و نظر شما خوانندگان عزیز می‌گذرد:

وی در آغاز صحبت های خود به موضوع آخرین اقدامات شرکت گاز در خصوص گازرسانی به مناطق محروم اشاره کرد: از جمله اقدامات ویژه این شرکت از بدو تاسیس (نیمه اول شهریورماه ۹۴ )تاکید بر گازرسانی به شهرستان طالقان بوده که در سال ۹۴ شهر طالقان گازدار گردیده و تاکنون تعداد ۱۵ روستای این شهر گازدار ۴۱ روستا در حال اجرا بوده و ۷ روستای باقی مانده نیز (در صورت تناسب با سقف اعتبارات مصوب) در مرحله طراحی در سال ۹۹ قرار دارد و تا سال آینده عملیات اجرایی آغاز خواهد شد.

تقی نژاد افزود: در شهرستان ساوجبلاغ از ۷۸ روستای هدف گازرسانی ۵ روستا در حال اجراست که با اتمام آن ها تا پایان سال ۹۹ شهرستان سرد خواهد شد.
با اتمام گازرسانی به روستای جعفرآباد در نیمه ابتدایی ۹۹ تمامی روستاهای هدف گازرسانی شهرستان اشتهارد گازدار شده و به شهرستان سبز تبدیل شد.

در شهرستان نظرآباد از ۴۴ روستای هدف گازرسانی به روستا در دست اجرا بوده که با اتمام آن ها شهرستان سبز خواهد شد.
در شهرستان فردیس، تمامی روستاهای گازدار بوده و شهرستان سبز است.
در خصوص شهرستان کرج و روستاهای محور چالوس در ذیل توضیح داده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز در پاسخ به سوال خبرنگار آساخبر درباره اینکه چند درصد از روستاهای جاده چالوس گازرسانی شده است پاسخ داد: درخصوص بسترسازی جهت گازرسانی به روستاهای پایین دست فاز اول پروژه، گازرسانی به روستاهای کندور با ۶۷۵ خانوار جهت گازرسانی به روستاهای پایین دست ، شامل ۴۰۰۰ متر ۱۲ اینچ و ۷۶۰۰ متر ۶ اینچ انتخاب پیمانکار شده و در اوایل بهمن ماه سال ۹۷ عملیات اجرایی پروژه با اعتباری بالغ بر ۹۳ میلیارد ریال آغاز گردیده و تاکنون ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا پایان سال ۹۹ گازدار خواهد شد.
تقوی نژاد در خصوص فاز دوم و فاز سوم پروژه به شرح ذیل توضیح داد:
فاز دوم: پروژه گازرسانی به ۷ روستای خوزنکلا ، سرودار ، پورکان ، وینه ، آدران ، باغ پیر، دره سر با ۶۹۵ خانوار انتخاب پیمانکار شده و در مرحله آغاز عملیات اجرایی می باشد.

فاز سوم: پروژه گازرسانی به ۸ روستای ارنگه ، ابهرک ، گوراب ، سرزیارت ، جی ، چاران ، خور ، سیجان با ۷۳۵ خانوار در مرحله انتخاب پیمانکار می باشد.
وی در ادامه افزود: در خصوص فاز اول بسترسازی جهت گازرسانی به روستاهای بالادست سد امیرکبیر و تنها شهر باقی مانده است آن (آسارا) عملیات اجرای خط تغذیه گراب به گچسر به طول ۵۳ کیلومتر و بسترسازی جهت گازرسانی به روستاهای بالادست سد امیرکبیر و تنها شهر باقی مانده است آن آثار را از سمت شهرستان طالقان از ابتدای سال ۹۸ آغاز گردیده است و تاکنون ۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

دکتر حسین تقی نژاد مدیرعامل شرکت گاز استان البرز در صحبت های پایانی خود به عملکرد شش ماه گذشته این شرکت اشاره کرد و توضیحات کامل و جامعی را نیز که در ادامه آمده است ارائه دادند:

گازرسانی به خط انتقال گاز جدید ۳۶ (بویین زهرا_کرج):
در خصوص ایجاد زیرساخت تامین انرژی جهت افزایش سرمایه گذاری استان طراحی خط انتقال جدید ۳۶ غرب کرج به طول ۶۴ متر با بودجه اجرایی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان (اجرایی ، کالا ، تحصیل اراضی و …) انجام گرفته است.
خط مذکور با انشعاب از خط انتقال سوم سراسری واقع در ۵ کیلومتری شمال شهر بویین زهرا آغاز و تا ۱ کیلومتری جنوب روستای عرب آباد شهرستان ساوجبلاغ واقع در غرب شهر کرج امتداد خواهد یافت که در دو فاز اجرایی عملیات نصب و ساختمان آن اجرا و تاکنون مجموعه ۳۰ درصد پیشرفته فیزیکی داشته است.

وی تشریح کرد: این خط زمان رفع مشکل کمبود گاز در البرز و ایجاد ظرفیت تامین انرژی گاز تا بیش از ۱،۲۰۰،۰۰۰ متر مکعب بر ساعت توزیع مناسب گاز از غرب استان در همه سطوح مصرف و به طور خاص صنایع با چشم انداز ۵۰ سال آینده را تامین می نماید.
[۴:۱۷, ۱۳۹۹/۷/۲۱] حاجی: تقی نژاد در پایان خاطرنشان کرد فاز اول شامل اجرای ۴۱ کیلومتر خط انتقال ۳۶” با اعتباری بالغ بر ۵۵ میلیارد ریال عملیات اجرایی از ابتدای سال ۹۸ آغاز گردید و تاکنون ۳۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

فاز دوم شامل اجرای ۲۳ کیلومتر خط انتقال ۳۶” با اعتباری بالغ بر ۷۵ میلیارد ریال انتخاب پیمانکار اجرایی در نیمه دوم سال ۹۸ انجام شده و تاکنون ۱۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.