با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 1576
تاریخ انتشار : 1397/4/24  14:58 July 15, 2018, 7:28 p.m.

سایه ارتش پاکستان بر انتخابات مجلس این کشور

آساخبر: نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان، که ادعا می کند قربانی یک توطئه قرار گرفته، به حبس سنگین محکوم شده است.

پنج سال پس از پیروزی قاطع نواز شریف در انتخابات پارلمانی سال ٢٠١٣ ، جمعه شب باید نخستین شب خود را در زندان سپری کند. ششم ژوئیه دادگاه ضدفساد وی را به علت خرید چهار آپارتمان در لندن به جرم پولشویی متهم کرد. صدور این حکم زمانی صورت گرفته است که انتخابات مجلس در بیست و پنجم ژوئیه برگزار خواهد شد.

نواز شریف ادعا می‌کند قربانی توطئه مشترک دستگاه قضایی و ارتش قرار گرفته است.

 او گفت: محکومیت من یک تصمیم سیاسی است و این حکم تلاش برای کنار گذاشتن من از صحنه سیاسی و تقلب در انتخابات است.

 نواز شریف امیدوار است با تسلیم خود به دادگاه همدردی رای دهندگان را جلب کند و حزب خود را دوباره مطرح کند.

طبق نظرسنجی موسسه گالوپ در اوایل ژوئن حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف یک امتیاز بیشتر از حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان داشت.

چپس از سفرش به لندن نتوانست مبارزانش را بسیج کند و حزب تحریک انصاف عقب ماندگی خود را جبران کرد.

حسن جاوید، استاد علوم مدیریت دانشگاه لاهور، می گوید: «برخی از رای دهندگان به نواز شریف وفادارند، عده ای دیگر تصور می کنند که وی فاسد است و حکم مناسب را دریافت کرده است.

راهبرد ضد هندی

دولت انتقالی که امور کنونی را تا انتخابات اداره می کند، برای جلوگیری از تظاهرات حزب مسلم لیگ در زمان ورود نواز شریف به پاکستان تدابیر امنیتی را افزایش داد.

بسیاری از پاکستانی ها تصور می کنند که کشور آنها صحنه کودتای نظامی تقریباً پنهان برای تسریع انتخاب عمران خان شده است.

یک مدیر سابق حزب تحریک انصاف که خواست نامش فاش نشود، گفت که عمران خان می خواهد از نواز شریف خلاص شود زیرا او را همچون خطری برای امنیت ملی می داند، چرا که وی از نزدیکی روابط با هند طرفداری می کند.

بسیاری از افسران متقاعد شده اند که هند هیچگاه تقسیم و تشکیل پاکستان را در سال ١٩٤٧ نپذیرفته است و هر گونه ازسرگیری روندصلح با دهلی را رد می کند. ارتش به طور پنهانی از مبارزه سازمان های جهادی مانند لشکر طیبه و جیش محمد با حضور هند در کشمیر حمایت می کند.

اما در پاکستان از این راهبرد انتقاد می کنند.

در اکتبر ٢٠١٦ نواز شریف و برادرش از مدیران سازمان اطلاعات نظامی پاکستان خواسته بودند که اجازه دهد پلیس نیروهای جهادی را سرکوب کند.

سه هفته بعد دیوان عالی به درخواست عمران خان تحقیقی را برای سلب صلاحیت نواز شریف از پست نخست وزیری آغاز کرد.

در ماه های بعد دادگستری تعقیب ها را افزایش داد و به عزل نواز شریف در ژوئیه ٢٠١٧ و سپس محکومیت وی به ١٠ سال زندان در ششم ژوئیه رای داد .برخی از تحلیگران دستگاه قضایی پاکستان را بازیچه دست ارتش این کشور می دانند.

عایشه صدیقه، کارشناس سیاسی پاکستانی در مقاله ای که در رسانه های هند منتشر شد، نوشت: دستگاه قضایی پاکستان مضحکه افکار عمومی شده است.