با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 1580
تاریخ انتشار : 1397/4/24  15:46 July 15, 2018, 8:16 p.m.

سرکنسول ترکیه در تبریز در گفت وگو با «آساخبر» تاکید کرد:

توسعۀ روابط تبریز - ترکیه بدون محدودیت

آساخبر: سرکنسول ترکیه در تبریز فقط چهار ماه دیگر مهمان آذربایجان شرقی است. او می گوید که دورۀ ماموریتش در تبریز پس از سه سال، در آبان امسال به پایان می رسد و کلید سرکنسولگری را به دیپلمات دیگری تحویل خواهد داد.

سرکنسول ترکیه در تبریز فقط چهار ماه دیگر مهمان آذربایجان شرقی است. او می گوید که دورۀ ماموریتش در تبریز پس از سه سال، در آبان امسال به پایان می رسد و کلید سرکنسولگری را به دیپلمات دیگری تحویل خواهد داد. او که در حاشیۀ نشست خبریِ سالانۀ خود با خبرنگاران محلی، گفت وگو با ما را پذیرفت، می گوید که ظرفیت توسعه ارتباطات تبریز با ترکیه بسیار بیشتر از آن چیزی است که اکنون وجود دارد و با ارادۀ مسئولانِ دو طرف این توسعه بدون هیچ مانع و محدودیتی قابل تحقق است.

او همچنین از کودتای نافرجام 15 جولای 2016 در ترکیه هم سخن به میان می آورد و از حمایت دولت ایران از دولت ترکیه در شب کودتا تشکر کرده و تاکید می کند که این رویکرد، رویکرد بسیار ارزشمندی برای دولت ترکیه بوده است. متن زیر ماحصل گفت وگو با «چاغلار فاحری چاکر آلپ» است که مرور می کنید:

 

اگر موافقید از کودتای ناموفق 2016 در ترکیه شروع کنیم. امروز دومین سالگرد این کودتا است. از تحولاتی که در این دو سال رخ داده، بگویید.

امروز، دومین سالگرد اقدام به کودتای نافرجام 15 جولای 2016 است. روز 15 جولای در دو سال اخیر در ترکیه به عنوان «روز دموکراسی و اتحاد ملی» نامگذاری شده است. بله، در دو سال گذشته در ترکیه و همچنین در خارج از کشور در مبارزه علیه گروهک سازماندهی شدۀ فتو که عامل این کودتا بود، تحولات مهمی رخ داده است. همان شب کودتا معلوم شد که برنامۀ 15 جولای از طریق فتو به رهبری فتح الله گولن برنامه ریزی شده و از طرف عناصری در داخل نیروهای مسلح اجرا شده است. تحقیقات انجام شده در طول دو سال گذشته هم این حقیقت را اثبات کرده است.

ظاهر قضیه این است که 15 جولای خونین ترین جرم ارتکابی فتو هست اما تحقیقاتی که در دو سال اخیر در ارتباط با سازماندهی گروهک فتو در حال انجام است به داده‌هایی رسیده ایم که نشان دهنده‌ فعالیت‌های اطلاعاتی و دیگر جرایم ارتکابی این گروهک است.

با اینحال و در نتیجۀ فعالیت‌های اداری و قضایی انجام گرفته در داخل ترکیه، فتو از سازمان‌های دولتی به مقیاس بزرگی پاکسازی شده و ستون فقرات اصلی این گروهک در ترکیه شکسته شده است. در داخل این سازمان هم فروپاشی شروع شده است.

ما در مبارزات آینده سازماندهی خارجی این گروه را بیشتر مدنظر قرار خواهیم داد و هدف اصلی مان تحقق تحویل عناصر اصلی فراریِ گروهک فتو به خارج از کشور، به محاکم ترکیه است.

اجازه می خواهم بگویم که در جریان کودتای دو سال پیش، ایران از جمله کشورهایی بود که حمایت خود را از دولت ترکیه اعلام کرد. ما از این حمایت تشکر می کنیم و این رویکرد را رویکرد بسیار ارزشمندی می دانیم.

 

فکر می کنید چه مانع عمده ای برای توسعۀ روابط آذربایجان شرقی و ترکیه ارتباطات وجود دارد؟

هیچ مانع و محدودیتی برای توسعه روابط تبریز و ترکیه وجود ندارد. ما به عنوان سرکنسولگری ترکیه در تبریز درصدد توسعه روابط با تبریز به ویژه در حوزه های تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری هستیم و در مسئولان آذربایجان شرقی هم ارادۀ توسعه روابط دو جانبه را می بینیم. آقای استاندار، معاون سیاسی ایشان و مدیران ارشد آذربایجان شرقی تمام تسهیلات را برای توسعه روابط با ترکیه فراهم کرده اند و به همین خاطر امیدوار به توسعۀ بیش از گذشته روابط مان هستیم.

 

 

این توسعه چگونه محقق شود؟ یا چه انتظاری از تصمیم گیران آذربایجان شرقی و ایران دارید؟

ما فکر می کنیم هر چقدر تجارت دوجانبه افزایش یابد، هرچقدر توریست ها بیشتر تردد کنند و هرچقدر فعالیت های فرهنگی تعمیق شود به همان اندازه  روابط دوجانبه گسترش خواهد یافت. ما هیچ مانعی را برای اینکه جلوی این گسترش را بگیرد، نمی بینیم و با جدیت در این جهت حرکت می کنیم.

 

ظاهراً مسئولیت شما در سرکنسولگری تبریز در شرف خاتمه یافتن است...

بله، دورۀ ماموریت من دو ساله بود اما چون به تبریز علاقمندم تقاضا کردم که این دوره تمدید شود. مسئولان وزارت خارجۀ ترکیه نیز مدت ماموریتم را یک سال دیگر تمدید کردند اما با پایان این دوره، در نوامبر 2018 دیپلمات دیگری جایگزین من در تبریز خواهد شد.

 

مشخص شده که کدام دیپلمات هستند؟

بله، از طرف ترکیه سرکنسول جدید تبریز تعیین شده اما باید مقامات وزارت خارجه ایران هم او را تائید و با پیشنهاد ترکیه موافقت کنند. بنابراین از اعلام نام سرکنسول جدید معذوریم تا اینکه فرآیند اداریِ مربوط، تکمیل شود.

 

در مدت ماموریت تان در تبریز چه اقدام شاخصی انجام داده اید که در این گفت وگو قابل طرح است؟

توسعه سرمایه گذاری ترکیه در آذربایجان شرقی مهم ترین اقدام ما بوده است. این مهم از وقتی که من مسئولیت سرکنسولگری ترکیه را پذیرفتم، در اولویت کاری ام قرار گرفت و حالا خوشحالم بگویم که تعداد شرکت های ترکیه ایِ فعال در تبریز از 33 شرکت به حدود 70 شرکت و میزان سرمایه گذاری ترک ها از 100 میلیون دلار در دو سال و نیم گذشته به 250 میلیون دلار در زمان حاضر رسیده است. حضور 50 هیات تجاری و اقتصادی ترکیه در تبریز در این مدت نیز موضوعی است که در توسعه ارتباطات اقتصادی و تجاریِ دوجانبه موثر بوده است.