با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 1746
تاریخ انتشار : 1397/4/31  8:53 July 22, 2018, 1:23 p.m.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد:

تدوین طرحی برای اصلاح قانون افزایش مرخصی زایمان

اساخبر: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با تاکیدبر اینکه استفاده از لفظ موظف به‌جای مکلف در قانون افزایش مرخصی زایمان راه را برای برخوردهای سلیقه‌ای در اجرای آن باز کرده است از تدوین طرحی برای رفع این ابهام خبر داد.

زهرا ساعی، در واکنش به وجود گلایه‌‎هایی مبنی بر اینکه سازمان تأمین اجتماعی درباره اجرای مقررات در خصوص مرخصی زایمان بیمه‌شدگان همکاری لازم را نمی‌کند، اظهار داشت: قانونی که در مجلس نهم برای افزایش مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه تصویب شد، دولت را موظف به اجرای این مصوبه کرد و همین لفظ موظف که بار حقوقی دارد به‌جای مکلف کردن محل اشکال است و موجب بروز مشکلاتی در مسیر اجرای آن می‌شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در پی تصویب این قانون دستگاه‌های دولتی موظف به افزایش مدت مرخصی زایمان هستند، به این معنا که چنانچه اعتبارات لازم برای این بخش تأمین نشود دستگاه‌های اجرایی می‌توانند به بهانه عدم تکمیل سقف اعتباراتشان از اجرای این قانون سر باز زنند.

وی تاکید کرد: اگر در این قانون دستگاه‌های اجرایی مکلف به اجرای قانون افزایش مرخصی زایمان می‌شدند بدون هیچ مشکلی باید، اجرا می‌شد. هر چند در شرایط کنونی بسیاری از دستگاه‌ها این مصوبه را اجرا کرده‌اند، اما در تعدادی از دستگاه‌های دولتی نیز با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی مطالبات این بخش را تأمین نکرده است در این مورد سلیقه‌ای عمل می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: بخش خصوصی هم در رابطه با اجرای این مصوبه استثناء شده است، چرا که باید برای کارفرمایان مشخص شود که اگر قرار است مرخصی زایمان را سه ماه افزایش دهند، کدام بخش پرداخت مطالبات این بخش را جبران خواهد کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هم‌اکنون بنده در حال تدوین مراحل پایانی طرحی هستم تا در پی تصویب آن بتوانیم با استفاده از لفظ مکلف به‌جای موظف ابهامات ایجاد شده در مسیر اجرای این مصوبه را رفع کنیم و راه هر گونه فرار دستگاه‌های دولتی از اجرای آن و برخوردهای سلیقه‌ای  را ببندیم.