با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 2482
تاریخ انتشار : 1397/5/24  12:51 Aug. 15, 2018, 5:21 p.m.

رئیس اداره فنی و طراحی پارک های تبریز:

نهر شاهی تبریز احیا می شود

آساخبر: رییس اداره فنی و طراحی پارک های تبریز گفت: نهر شاهی ' شاه ارخی' تبریز با قدمت چند صد ساله مرمت و احیا می شود.

حسین حسین‌پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از این نهر در 100 سال گذشته برای تامین آب فضای سبز تفرجگاه ائل باغی و استخر ائل گلی استفاده می شد.
وی اظهار داشت: در راستای اصلاح و استفاده بهینه از منابع آبی موجود، برنامه ریزی برای احیای این مسیر به منظور انتقال آب نهر شاهی برای تامین آب فضای سبز این تفرجگاه انجام شده است.
رییس اداره فنی و طراحی پارک های تبریز با بیان این اقدام در راستای حفظ هویت تاریخی نهر شاهی انجام می شود، یادآوری کرد: انتقال آب این نهر از طریق عملیات عمرانی و در قالب احداث ایستگاه های پمپاژ و خط انتقال تحت فشار انجام می شود.
حسین پور ادامه داد: مطالعات کارشناسی و طراحی‌های این طرح از سوی مشاور در مورد ساماندهی و تغییر مجاز مسیر نهر از اراضی خاوران به حد جنوبی حریم آزاد راه پیامبر اعظم (ص) با لوله گذاری تا ابتدای تاسیسات آبگیری ائل‌باغی تبریز انجام شده است.
وی با بیان اینکه این طرح با صرف بیش از 13میلیارد ریال اجرا می شود، ادامه داد: هزینه احداث این خط انتقال با توجه به نتایج آخرین بررسی‌ها و محاسبات فنی مبنی بر تعیین حدود سهم ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌های تعاونی برآورد شده است.
حسین پور یادآوری کرد: در جریان احداث بزرگراه نبی اکرم(ص) کوره‌ها و قنات‌های موجود تخریب شده بود که در اجرای این طرح دوباره احیا می شود.
نهر شاهی ( شاه ارخی ) به طول 23 کیلومتر چند صد سال قدمت دارد.
وسعت استخر ائل گلی تبریز حدود پنج هکتار است و عمق آن در ضلع جنوب شرقی 3 متر و در ضلع شمالی 9 متر است.