با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 2485
تاریخ انتشار : 1397/5/24  13:1 Aug. 15, 2018, 5:31 p.m.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

سرطان معده در کشورهای جهان سوم در حال افزایش است

آساخبر: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: برعکس کشورهای توسعه یافته، سرطان معده در کشورهای جهان سوم در حال افزایش است و بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی و کاهش فقر در کاهش سرطان نقش موثری دارد.

دکتر رضا ملک زاده در دومین کنگره بین‎المللی تازه‎های پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان‎های دستگاه گوارش در تبریز با ارائه‎ی آخرین آمار مربوط به سرطان در ایران اظهار کرد: با استناد بر آمارهای اعلام شده در سال 93، 112 هزار و 60 مورد جدید از سرطان گزارش شده  است. 
  
وی گفت: بر خلاف تصور، سرطان‎های گوارش تنها 27 درصد از کل سرطان‎ها را شامل می‎شوند و سرطان مری نیز سهم پنج درصدی دارد، اما در مجموع، سرطان‎های گوارشی، شایع‏ترین سرطان‎های ایران هستند. 
  
وی در ادامه با تشریح مناطق پرخطر و کم‎خطر از نظر تعداد موارد سرطان مری گفت: استان‎های گلستان، زنجان و خراسان شمالی بیشترین تعداد شیوع سرطان مری و استان‎های هرمزگان، یزد و اصفهان کم‏ترین تعداد را دارند. در این میان استان آذربایجان شرقی و غربی نیز از وضعیت متوسط برخوردار هستند. 
  
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به علل شیوع بالای سرطان مری در استان گلستان تاکید کرد: مصرف چای داغ، بهداشت پایین دهان، مصرف آب غیرلوله کشی، مصرف تریاک توسط 18 درصد افراد 40 سال به بالا از علل شیوع بالای سرطان مری در گلستان است. 
  
وی در ادامه با تاکید بر تدوین برنامه‎های جامع غربالگری برای پیشگیری از سرطان بیان کرد: این برنامه می‎تواند برای نسل جوان و کودکان به صورت تغییر سبک زندگی و آگاهی از ریسک فاکتورها اجرا شود. 
  
وی در بخش دیگری از سخنانش از بالا بودن میزان شیوع سرطان  معده در اردبیل و آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: طبق مطالعات موردی در اردبیل، کم‎تر از پنج درصد معده‎های افراد، سالم بوده و مابقی همگی التهاب و عفونت داشتند.
  
ملک زاده  عنوان کرد: سردسیر بودن منطقه و استفاده از وسایل گرمایشی، مصرف بیش از حد گوشت قرمز و مصرف کم سبزیجات، استعمال دخانیات و مصرف نمک زیاد از علل زمینه ساز بروز سرطان معده در اردبیل به شمار می‎آیند. 

گفتنی است، دومین کنگره بین‎المللی تازه‎های پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان‎های دستگاه گوارش به همت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در آمفی تئاتر هتل پارس تبریز به مدت دو روز تا بیست و پنجم مرداد ماه در حال برگزاری است.