با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 2663
تاریخ انتشار : 1397/5/29  17:10 Aug. 20, 2018, 9:40 p.m.

دست بی نمک بسکتبال و والیبال

ورزش تبریز، تحت الشعاع فوتبال و دیگر هیچ!

لیگ های والیبال و بسکتبال کشور در حالی چندی دیگر آغاز خواهد شد که نمایندگان شهر تبریز هنوز در بلاتکلیفی قرار دارند.

به گزارش آسا خبر، فوتبال در شهر تبریز همواره حرف اول را می زند و ورزش این شهر تحت الشعاع این رشته پر طرفدار قرار دارد. اقبال عمومی و توجه مسئولین به فوتبال در حداکثری ترین حالت ممکن قرار دارد و این در حالی است که رشته های موفق دیگری چون بسکتبال و والیبال حتی حداقل توجهات را نیز متوجه خود نمی بینند. در اینکه حساب فوتبال با بقیه رشته ها در کل دنیا جداست هیچ بحثی وجود ندارد. فلسفه فوتبال فلسفه ای متفاوت و ماورای ورزش است. چه بخواهیم و چه نخواهیم همواره شاهد حضور فوتبال در صدر رشته های ورزشی بوده، هستیم و خواهیم بود. در این میان اما نوعی تعادل نیز بایستی مورد توجه قرار بگیرد. تعادلی که از آن صحبت می کنیم به گونه ای باید باشد که به موجب آن رشته های موفق دیگر نیز به نسبت موفقیت های خود از تسهیلات لازم بهره مند شوند. بدون شک هیچ عقل سلیمی از حمایت تمامی رشته های ورزشی توسط مسئولان یک شهر یا استان در سطحی کاملا مساوی سخن به میان نمی آورد. همین عقل سلیم اما حکم می کند که زمانی که یک رشته ورزشی در طول سال های متوالی در عرصه های مختلف افتخارات قابل توجهی را کسب کرد این بدین معناست که پتانسیل لازم در آن رشته برای سرمایه گذاری های بیشتر وجود دارد. رشته های تیمی نظیر بسکتبال، فوتسال و والیبال از جمله این رشته ها هستند که در سال های اخیر نشان داده اند که حرف های زیادی برای گفتن در سطح ملی دارند.

والیبال، بهترین با کمترین اما...

دو رشته بسکتبال و والیبال شهر تبریز در سال های اخیر همواره جزو بهترین های کشور بوده اند. تیم های والیبال و بسکتبال شهرداری تبریز با دارا بودن کمترین بودجه های ممکن در مقایسه با تیم های فوتبال شهر تبریز افتخاراتی به مراتب باارزش تر از آنها در سطح ملی برای استان آذربایجان شرقی به ارمغان آورده اند. تیم والیبال شهرداری تبریز که سال هاست با هدایت عادل بناکار حضوری منسجم در لیگ برتر والیبال کشور دارد، سال به سال به جای افزایش بودجه و توجهات بیشتر، با کاهش بودجه و کم شدن توجهات مواجه می شود. این تیم چند سال پیش با داشتن ستاره های میان رده ای چون میکائیل تاجر، آرش کشاورز، حسن صنوبری و مهدی مرندی به عنوان شگفتی ساز لیگ برتر والیبال به جمع چهار تیم نهایی لیگ برتر راه یافت. سال بعد در حالی که همه منتظر افزایش توجه به این تیم برای تجهیز بیشتر برای تکرار موفقیت سال گذشته و کسب مقامی بهتر از سال آن بودند، والیبالیست های شهرداری با کاهش قابل توجه بودجه نقره داغ شدند. حاصل این اتفاق جدایی  بازیکنانی بود که به تازگی تبدیل به ستاره شده و از شهرداری تبریز به والیبال ایران معرفی شده بودند و درست زمانی که بایستی از آنها بهره برداری لازم صورت می گرفت، شاهد کوچ شان به تیم های متمول شهرهای دیگر بودیم.

سال به سال شاهد تداوم این روند بودیم تا اینکه سال گذشته شهرداری تبریز با حداقل ترین بودجه ممکن، یکی از کم ستاره ترین و کم هزینه ترین تیم های چند سال اخیر خود را راهی مسابقات لیگ برتر کرد. شاگردان بناکار باوجود چنین شرایطی، بازهم خوش درخشیدند. آنها تا روز آخر دور رفت بدون شکست، تمامی بازی های خود را با برد پشت سر گذاشتند و با وجود اینکه موفق به حضور در مراحل پایانی نشدند اما بازی هایی به یادماندنی را ارائه کردند تا نشان دهند با کمترین ها هم می شود بهترین بود. بهترین بودن در سطح لیگ برتر با کمترین ها تا یک حد معین امکان پذیر است و زمانی که وارد مراحل حساس تر می شویم، آنجاست که ستاره های گرانقیمت وارد عمل شده و نتایج بازی ها را رقم می زنند، چیزی شهرداری تبریز در سال های اخیر از داشتن آن محروم بوده است!

بسکتبال، خواست و توانست اما...

رشته بسکتبال در شهر تبریز فصل گذشته در قله خود قرار داشت. این رشته که در طول سالیان متوالی همواره جزو رشته های میان رده سازمان ورزش شهرداری تبریز به شمار می رفت، فصل گذشته کاری کرد کارستان و با کنار زدن تمامی بزرگان بسکتبال کشور، فاتح لیگ برتر شد. تصمیم به توجه به رشته بسکتبال از سوی مسئولان شهرداری تبریز خیلی زود نتیجه داد. اولین فصلی که تیم بسکتبال شهرداری تبریز با بودجه ای قابل توجه و استاندارد لیگ برتر وارد مسابقات شد، قهرمانی را مال خود کرد. این یک شاهکار به تمام معنا بود. بسکتبالیست های شهرداری تبریز نشان دادند که به خوبی لیاقت توجه و هزینه را دارند. آنها بازدهی صدرصد را از خود ارائه کردند و بدون فوت وقت در اولین فصلی که باشگاه شهرداری تبریز قصد سرمایه گذاری حرفه ای تر در این رشته را داشت، قهرمانی را به باشگاه خود هدیه کردند. این هدیه بزرگ برای ورزش شهر تبریز یک افتخار بزرگ به شمار می رفت. در سالی که مس سونگون ورزقان نیز فاتح لیگ برتر فوتسال شده بود، شهرداری تبریز با فتح لیگ برتر بسکتبال بار دیگر ورزش شهر تبریز را در سطح اول ورزش کشور مطرح کرد. این در حالی بود که فوتبال شهر تبریز علی رغم هزینه های بسیار، فصلی کابوس وار را پشت سر گذاشته بود.

دست بی نمک بسکتبال و والیبال

والیبال و بسکتبال در شهر تبریز همان گونه که خواندید، با عملکرد خوب خود نشان داده اند که لایق توجه و هزینه هستند. لیاقت این دو رشته اما به نظر نمی رسد که به خوبی از سوی مسئولین درک شده باشد که اگر می شد شاهد بلاتکلیفی فعلی این دو رشته در تب و تاب نقل و انتقالات پیش فصل لیگ برتر بسکتبال و والیبال نبودیم. در شرایطی که تیم های لیگ برتری والیبال و بسکتبال آرام آرام در حال بستن تیم خود برای فصل جاری بوده و با مهره های مورد نظر خود وارد مذاکره شده اند، اعضای تیم های والیبال و بسکتبال شهرداری تبریز هنوز از سرنوشت نهایی خود اطلاعی ندارند. آنها حتی نمی دانند که آیا سرانجام فصل آینده سازمان ورزش شهرداری اقدام به تیم داری در دو رشته یاد شده را خواهد کرد یا خیر؟ این برای یک تیم در آستانه آغاز مسابقات چیزی در حد و اندازه های یک سم مهلک است. دست بی نمک بسکتبال و والیبال در سال های اخیر همواره این دو رشته را علی رغم موفقیت ها و عملکرد خوب در حاشیه نگاه داشته و به نظر می رسد که امسال در اوج این وضعیت قرار گرفته ایم. گرچه طبق آخرین اخبار تیم های والیبال و بسکتبال شهرداری تبریز به فعالیت خود در فصل جاری ادامه خواهند داد اما هیچ اظهار نظر رسمی از سوی مسئولین مربوطه در این خصوص تا کنون در هیچ رسانه معتبری منتشر نشده است. پایگاه های خبری سازمان ورزش شهرداری تبریز و اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی تا کنون خبری در این مورد منتشر نکرده اند. این وضعیت برزخ وار در نهایت به کل بدنه ورزش استان که والیبال و بسکتبال نیز جزئی از آن هستند ضربه خواهد زد. انتظار می رود که هر چه زودتر مسئولان مربوطه با قاطعیت تمام تصمیم نهایی را در این مورد اتخاذ و آن را به صورت رسمی اعلام کنند چرا که حضور آبرومندانه در لیگ برتر در رشته های والیبال و بسکتبال مقوله ای نیست که با سیاست یک بام و دو هوا بتوان آن را عملی کرد.