با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 2780
تاریخ انتشار : 1397/6/3  22:4 Aug. 26, 2018, 2:34 a.m.

سهمیه ای که فوتبال تبریز آن را ارزان فروخت

یکی از دو سهمیه لیگ یک فوتبال آذربایجان شرقی به استان آذربایجان غربی واگذار شد.

به گزارش آسا خبر، فوتبال شهر تبریز در چند ماه اخیر دستخوش اتفاقات بسیاری شده است. بسیاری از این اتفاقات به گونه ای رقم خوردند که تا کنون نظیر آنها را در هیچ کجا ندیده بودیم و به نظر هم نمی رسد در آینده نیز ببینیم! در این میان بیشترین ضربه را کم حاشیه ترین و آرام ترین باشگاه خورد. باشگاه گسترش فولاد تبریز به عنوان نماد خصوصی سازی در کشور قربانی واگذاری باشگاه تراکتورسازی به محمدرضا زنوزی شد تا امروز دیگر نامی از این باشگاه باقی نماند. با توجه به واگذاری باشگاه تراکتورسازی به زنوزی که پیش از آن مالکیت دو باشگاه ماشین سازی و گسترش فولاد را بر عهده داشت، وی تصمیم به فروش امتیاز یکی از این دو باشگاه کرد تا با فراغ بال بیشتری به فعالیت گسترده خود در باشگاه تراکتورسازی بپردازد. ذات و کلیت این موضوع کاملا منطقی و بدون هیچ گونه بحثی مورد پذیرش است اما عواقب آن به گونه ای رقم خورد که نباید می خورد. ابتدا صحبت از فروش سهمیه لیگ برتری باشگاه گسترش فولاد به میان آمد. سپس اعلام شد که این باشگاه در تبریز مانده و توسط مالک دیگری اداره خواهد شد. بعدها از انتقال سهمیه این باشگاه به ماشین سازی صحبت شد و در نهایت نیز با انتقال باشگاه به ارومیه، برای همیشه نام گسترش فولاد از فوتبال ایران حذف شد.

در این میان، باشگاه ماشین سازی که چند فصل پیش با هزینه های قابل توجه در لیگ برتر حضور یافت و همان فصل نیز به لیگ یک سقوط کرد بار دیگر لیگ برتری شد اما نه با قهرمان شدن در لیگ یک، بلکه با امتیاز باشگاه گسترش فولاد! مسئولان مربوطه در حالی اقدام به انجام این کار کردند که توجیه شان هواداران پر شمار و قدمت بالای باشگاه ماشین سازی بود. قدمت بالای ماشین سازی باعث شد تا گسترش فولاد راهی لیگ یک شده و جای خود را به این باشگاه بدهد. این اما پایان کار نبود طی فعل و انفعالاتی که چندان هم ورزشی نبود، امتیاز گسترش فولاد سر از استان آذربایجان غربی در آورد! در حالی که در زمان حضور ماشین سازی در لیگ برتر، حتی یک بار شاهد حضور بیش از هزار نفر هوادار در بازی های خانگی این تیم نبودیم، گسترش فولاد به این دلیل به ماشین سازی تغییر نام داده شد که هوادار زیادی در شهر تبریز نداشت! این پارادوکس بزرگ نشان می دهد که در اقدام یاد شده آن گونه که باید تفکر ورزشی وجود نداشته است. حاصل چرخه معیوبی که از آن صحبت کردیم، حذف نام گسترش فولاد برای همیشه بود، باشگاهی که بدون هیچ حاشیه و سر و صدایی در سال های اخیر همواره حضور محترمانه ای در لیگ برتر داشت و توانسته بود به یک ثبات قابل توجه در سطح اول فوتبال ایران دست پیدا کند. درست پس از فصلی که گسترش فولاد موفق شد از تراکتورسازی در جدول رده بندی بالاتر ایستاده و لقب تیم اول شهر تبریز در لیگ برتر را به خود اختصاص دهد، این اتفاق برایش رخ داد تا بار دیگر به همه ثابت شود که فوتبال به هیچکس رحم نمی کند.

در این میان بازیکنان گسترش فولادِ سابق (!) ابتدا تنها رنگ پیراهن شان تغییر یافت و بعد از هفته ها کش و قوس سرانجام نام تیم شان نیز به ماشین سازی تغییر یافت. این در حالی است که قرارداد اکثر بازیکنان فعلی به نام گسترش فولاد ثبت شده بود. از سویی دیگر بازیکنانی که سال گذشته در ماشین سازی حضور داشتند، البته منظورمان ماشین سازی اصلی است که ابتدا به گسترش فولاد تغییر نام داده شده و سپس به ارومیه انتقال یافت (!) سرنوشتی شبیه به بازیکنان گسترش فولاد نداشتند. آنها پس از اینکه تیم شان به ارومیه منتقل شد راهی این شهر شده و تمرینات خود را ادامه دادند. در همین گیر و دار مسئولان جدید باشگاه که نامش بانی گستر شده بود اعلام کردند که نیازی به بازیکنان حاضر نداشته و خودشان بازیکنان جدید به تیم تزریق خواهند کرد! به این ترتیب عذر تمامی بازیکنان یاد شده خواسته شد تا آنها پس از گذشته چند هفته از لیگ برتر و لیگ یک و البته حضور چند ماهه در تمرینات آماده سازی پیش فصل، به یک باره بدون تیم شوند! شاید در کنار حذف همیشگی نام گسترش فولاد، اتفاقی که برای بازیکنان ماشین سازی (تیمی که فصل گذشته در لیگ یک بود) رخ داد، دومین اتفاق تلخی بود که فرایندهای بالا آن را رقم زد. هر چه بود یک سهمیه از فوتبال تبریز به راحتی کم شد و ده ها بازیکن بومی این شهر نیز در حال حاضر بدون تیم در بهت و حیرت فرو رفته و آینده ای برای خود متصور نیستند!