با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 3008
تاریخ انتشار : 1397/6/11  21:18 Sept. 3, 2018, 1:48 a.m.

پایان ماموریت جاکاراتا با 3 طلا؛

برای هانگژو از همین امروز شروع کنیم

بازی های آسیایی 2018 جاکارتا روز گذشته به پایان رسید. در این دوره از بازی ها، استان آذربایجان شرقی نیز سهمی در مدال های طلای کاروان کشورمان داشت.

به گزارش آسا خبر، بازی های آسیایی 2018 جاکارتا روز گذشته به پایان رسید. استان آذربایجان شرقی در این دوره از بازی های آسیایی 17 نماینده در تیم های ورزشی کاروان ایران داشت. از بین این 17 ورزشکار، 5 نفر موفق به کسب مدال شدند. رنگ مدال هایی که نمایندگان استان برای کاروان ایران در این بازی ها کسب کردند 3 طلا و 2 نقره بود. پرویز هادی در کشتی آزاد، سعید رجبی و میرهاشم حسینی در تکواندو مدال طلا کسب کردند، امیرمحمد بخشی در تکواندو مدال نقره و فرزاد باهر ارسباران در ششمشیربازی تیمی مدال نقره را کسب کردند. به این ترتیب 12 نفر دیگر از ورزشکاران استان با دست خالی به کشور بازگشته و توفیقی در کسب مدال در بازی های آسیایی نداشتند. یکی از نکات قابل توجه این دوره از بازی ها این بود که از مجموع 379 ورزشکار ایران، استان های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، کرمانشاه، زنجان و آذربایجان شرقی بیشترین ورزشکار را در کاروان اعزامی ایران داشتند. همان گونه که خواندید، استان آذربایجان شرقی در بین 7 استان کشور قرار داشت که بیشترین نماینده را به بازی های آسیایی اعزام کرده بود. کیفیت مدال هایی که نمایندگان استان برای کاروان ایران کسب کردند قابل قبول اما نیاز به بررسی بیشتر است چرا که ورزش استان آذربایجان شرقی پتانسیل این را دارد که بیش از این ها سهمی در ورزش کشور در عرصه های بین المللی داشته باشد.

در این بخش نمایندگان اعزامی از استان آذربایجان شرقی به بازی های آسیایی را مرور می کنیم:

صادق اشرفی، عرفان ارژنگ‌پور و میلاد وزیری در رشته تیراندازی با کمان، صمد پورسیدی، محمد پورشریف و سعید صفرزاده در رشته دوچرخه‌سواری همچنین رسول هاشم‌کندی به عنوان سرمربی تیم ملی، مهدی انصاری و مجتبی ولی‌پور در شنا و شیرجه، فرزاد باهر ارسباران در رشته شمشیربازی‌، مهرداد صمصامی در رشته هندبال، سعید رجبی، میرهاشم حسینی و امیر‌محمد بخشی در رشته تکواندو، پرویز هادی به عنوان کشتی‌گیر و رامین امیر‌ساسان در ترکیب کادر فنی و به عنوان کارشناس تغذیه، بهزاد نوبری‌پور در رشته ورزشی تری اتلون(سه‌گانه) محمد مسلمی‌پور و محمدرضا آزادی در رشته فوتبال.

جای خالی ورزشکاران رشته های تیمی

همان گونه که مشاهده می کنید جز 3 ورزشکار، باقی ورزشکاران استان آذربایجان شرقی حاضر در بازی های آسیایی 2018 را ورزشکاران رشته های انفرادی تشکیل می دهند. به این ترتیب بایستی در سال های آینده روی این موضوع توجه بیشتری انجام گیرد. با توجه به اینکه رشته های تیمی می توانند تعداد بازیکنان بیشتری را در مسابقاتی چون بازی های آسیایی در خود جای دهند، گسترش و پرورش استعدادهای توانا در چنین رشته هایی می تواند تعداد نمایندگان استان را در بازی های آسیایی سال های آینده افزایش دهد. رشته هایی چون والیبال و بسکتبال با وجود اینکه در استان آذربایجان شرقی و سطح باشگاهی کشور شرایط بسیار خوبی دارند، اما هیچ نماینده ای در این دو رشته در بازی های آسیایی 2018 نداشتیم. این در حالی است که بسکتبال استان سال گذشته با قهرمانی شهرداری تبریز، بر بام لیگ برتر بسکتبال کشور ایستاد و والیبال استان نیز در طول سال های اخیر هموازه جزو بهترین ها بوده است. در رشته فوتبال، استان آذربایجان شرقی سال گذشته 2 نماینده در لیگ برتر و 2 نماینده در لیگ یک داشت. سهم این استان در تیم ملی امیدِ اعزامی به بازی های آسیایی 2018 دو ورزشکار بود که بی شک می توان با توجه بیشتر در به فوتبال پایه این تعداد را بیشتر هم کرد. جالب اینجاست که تاکنون چهار بازیکن از فوتبال تبریز صاحب مدال در بازی‌های آسیایی شده‌اند؛ کریم باقری، رسول خطیبی و ستار همدانی در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ تایلند به مدال طلا رسیدند و ابوالفضل حاجی‌زاده نیز در ۲۰۰۲ پوسان طلا گرفته است.

تکواندو، آبروی استان در جاکارتا

تکواندوی ایران با 2 طلای سعید رجبی و میرهاشم حسینی، یک نقره امیرمحمد بخشی و 2 برنز فرزان عاشورزاده و ناهید کیانی در بخش کیوروگی و همچنین 2 نقره کوروش بختیار و سلحشوری در پومسه به کار خود در هجدهمین دوره بازی های آسیایی پایان داد. نکته جالب توجه این است که تکواندوکاران میانه ای در این مسابقات عملکردی رویایی داشتند. هر دو طلایی ایران در این رقابت ها میانه ای بودند و بخشی نیز از شهرستان میانه موفق شد به مدال نقره دست یابد. تکواندوکاران استان آذربایجان شرقی که همگی از استان میانه بودند موفق به کسب بیش از نیمی از مدال های کسب شده توسط ورزشکاران استان در بازی های آسیا شدند. تکواندو استان آذربایجان شرقی با کسب دو طلا و یک نقره، برای استان آذربایجان شرقی در این دوره از بازی ها آبروداری کرد چرا که اگر درخشش ورزشکاران این رشته نبود، تنها یک مدال طلا و یک نقره حاصل کار نمایندگانمان در بازی های آسیایی می بود.

پرویز هادی ها و یوسف کرمی های بیشتری نیاز داریم

پرویز هادی، کشتی گیر دسته سنگین وزن ایران از استان آذربایجان شرقی در بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی 2018 با اقتدار هر چه تمام تر مدال طلا گرفت. وی در بازی‌های آسیایی 2014 اینچوان کره جنوبی هم مدال طلا گرفته بود تا دومین طلای خود را در جاکارتا کسب کرده باشد. یوسف کرمی تکواندوکار آذربایجان‌شرقی نیز در بازی‌های آسیایی 2006 دوحه قطر و 2010 گوانژو چین به مدال طلا دست یافته بود. به‌ این ترتیب یوسف کرمی و پرویز هادی با کسب 2 مدال طلا در بازی های آسیایی پرافتخارترین ورزشکاران آذربایجان‌شرقی در این مسابقات محسوب می‌شوند. البته پرویز هادی هنوز فرصت دارد در دوره بعدی این مسابقات هم حضور یافته و تعداد مدال‌های خود را به 3 رساند و این عنوان را به تنهایی صاحب شود. بی شک داشتن چنین ورزشکارانی هم برای استان و هم برای کشورمان یک سرمایه بزرگ به شمار می رود. استان بزرگ و ورزش خیزی چون آذربایجان شرقی در کنار بالیدن به قهرمانانی چون هادی و کرمی نبایستی در باد موفقیت های این گونه ورزشکاران بخوابد بلکه نیاز است تا به هر نحوی که هست تعداد چنین نخبه های مدال آوری را در استان مان بیشتر کنیم.

برای هانگژو از همین امروز شروع کنیم

بازی های آسیایی 2018 جاکارتا روز گذشته به پایان رسید. اینک ورزشکاران کشورمان چهار سال فرصت دارند تا خود را برای دوره بعدی بازی ها که در هانگژوی چین برگزار خواهد شد آماده کنند. تلاش برای حضوری موفق در این بازی ها بایستی از همین امروز آغاز شود گر چه امروز هم دیر است اما اگر همین امروز شروع کنیم می توانیم هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی سطح بالاتری را در بازی های آسیایی 2022 به نمایش بگذاریم. همان گونه که اشاره شد، استان آذربایجان شرقی ضمن داشتن ورزشکاران بزرگ و استعدادهای ناب، از نظر اقتصادی و توجه به ورزش نیز در شرایط بهتری نسبت به بسیاری از استان ها قرار دارد. بایستی هیات های ورزشی استان با همکاری تنگاتنگی که با اداره ورزش و جوانان استان برقرار می کنند، ضمن بررسی کامل عملکرد ورزشکاران خود در این دوره از بازی ها به برنامه ریزی جهت حضوری موفق تر در دوره های بعدی اهتمام بورزند. نبایستی صحبت از نماینده ای استان در چنین رویدادهایی به برگزاری آئین های بدرقه و استقبال منتهی شود. یک ورزشکار حرفه ای برای گرفتن مدال بین المللی به توجهی چند ساله نیاز دارد. حس خوب دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن برای یک ورزشکار، بزرگترین عاملی است که می تواند او را به تلاش در جهت رسیدن به موفقیت های بیشتر و بهتر سوق دهد. پس بیایید از همین امروز برای هانگژو 2022 کارمان را شروع کنیم.