با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 398
تاریخ انتشار : 1397/3/27  13:5 June 17, 2018, 5:35 p.m.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

با FATF امنیت سرمایه‌گذاری در کشور افزایش می‌یابد

آساخبر: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه پذیرفتنFATF منجر به ورود بانک های خارجی به ایران شده و امنیت کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در کشور بالا می‌رود، گفت: تنها راه نجات کشور از رکود، جذب سرمایه‌های خارجی و افزایش واقعی تولید ناخالص ملی است و این ممکن نخواهد بود مگر با ارتباط با بانک های جهانی و بالابردن درجه‌ امنیت محیط کسب‌وکار.

معصومه آقاپور علیشاهی با بیان اینکه FATF اصلا آن چیزی نیست که مردم فکر کرده و برخی هم در مورد آن حاشیه سازی می کنند، گفت: پیوستن به FATF در حقیقت قدمی است که ما برای تعامل با دنیا برمی داریم.

وی با بیان اینکه پیوستن به FATF نخستین فرصتی است که در بخش تجارت جهانی برای ما فراهم شده است، افزود: FATF باعث ارتباط بانک‌های داخلی با بانک‌های جهانی است و ازهرگونه فساد و پول‌شویی جلوگیری می‌کند که ما این موضوعات را در داخل هم انجام می دهیم.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اخیرا قانون مبارزه با پولشویی را در مجلس تصویب کردیم که نخستین گام برای پیوستن به FATF است، افزود: تنها دو کشور ایران و کره‌ شمالی به FATF نپیوستند که چند روز پیش نیز کره شمالی در این زمینه با آمریکا به نتیجه رسید. در هر حال باید دانست ما نمی‌توانیم مانند جزیره زندگی کنیم.

وی با بیان اینکه هزینه‌های در حال پرداخت برای نقل‌وانتقال پول در داخل کشور بسیار سرسام‌آور است، توضیح داد: اگر مردم ایران بدانند که ما با پذیرفتن این معاهده هزینه‌های نقل‌وانتقال پولمان به کم‌ترین اندازه‌ خود می‌رسد هیچ‌گاه مخالفت نخواهند کرد. در نظر داشته باشید که یک پتروشیمی هر سه ماه یک بار 500 میلیون یورو باید پول جابه‌جا کند و هنگامی‌که ما به FATFمتصل می‌شویم هزینه‌ این جابه‌جایی نیم درصد خواهد شد. اما همینک ما بین دو تا پنج درصد و در برخی کشورها تا دوازده درصد هزینه‌ نقل‌وانتقال پول می‌دهیم. با میانگین 5 درصد 500 میلیون یورو چقدر می‌شود؟ 5/2 میلیون یورو. همین پول بسیاری از مشکلات را در داخل حل می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پذیرفتنFATF منجر به ورود بانک‌های خارجی به ایران شده و امنیت کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در کشور بالا می‌رود، توضیح داد: تنها راه نجات کشور از رکود، جذب سرمایه‌های خارجی و افزایش واقعی تولید ناخالص ملی است و این ممکن نخواهد بود مگر با ارتباط با بانک‌های جهانی و بالابردن درجه‌ امنیت محیط کسب‌وکار.

وی با بیان اینکه من به مردم ایران این نوید را می‌دهم که FATF پایه‌گذاری برای پیشرفت و توسعه‌ روابط بانکی ایران با بانک‌های جهانی است که خود می‌تواند منافع خاصی را برای ایران دربر داشته باشد، تصریح کرد: این معاهده با برجام متفاوت است. از دید من برجام واقعی و تحریم واقعی همین FATF است.

آقاپور با بیان اینکه چهارگروهی که FATF به‌عنوان تروریست معرفی کرده ما نیز همان‌ها را تروریست می‌دانیم و اصلا حزب‌الله در میان این گروه‌ها نیست، افزود: چرا ما باید تا این اندازه نسبت به این موضوع بدبین باشیم؟ آیا ایران می‌تواند از کره‌ زمین جدا شود و برای زندگی به کره‌ مریخ رود؟ این یک شبکه است اگر ما در این معاهده عضو شویم می‌توانیم در کنفرانس‌های گوناگون دیدگاه‌های خودمان را بیان کنیم. ما فعلا در فهرست سیاه قرار داریم و می‌خواهیم وارد لیست مقابله نشویم. اگر در همین فهرست هم باقی بمانیم فکر نکنید شرایط بسیار خوبی است ما باید از این پس دوستی‌مان را ثابت کنیم تا عضو ثابت شویم.‌‌