با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 427
تاریخ انتشار : 1397/3/28  9:46 June 18, 2018, 2:16 p.m.

در نشست خبری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مطرح شد؛

هدایت کشاورزان به سمت تولیدات صادرات محور

آساخبر: اکبر فتحی یکی از سیاست‌های اصلی جهاد کشاورزی استان را هدایت کشاورزان به سمت تولیدات دارای توجیه اقتصادی دانست و ادامه داد: سعی داریم کشاورزان را به تولید محصولات صادرات محور عادت دهیم.

اکبر فتحی صبح امروز با حضور در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته جهاد کشاورزی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری ۵ درصدی در بخش کشاورزی، به ایجاد اشتغال ۲۲ درصدی و سهم ۱۹ درصدی از صادرات غیرنفتی منتج شده است، از تلاش صندوق توسعه حمایت از کشاورزی به افزایش سهم این بخش در جذب سرمایه به 7 درصد خبر داد.

وی افزود: همچنین به دستور مقام معظم رهبری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای تأمین زیرساخت‌های کشاورزی در مناطق مرزی ۵۱۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه سالانه ۵ میلیون تن محصولات کشاورزی در آذربایجان‌شرقی تولید می‌شود که ۳ میلیون تن آن را محصولات زراعی و یک میلیون آن را محصولات باغی تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: از پنج میلیون تن محصولات تولیدی برای 2.5 میلیون تن آن امکانات تبدیلی مهیاست.

وی یادآور شد: در سال جاری ۱۷۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان خسارت وارد شده و بیشترین خسارات از شهرستان‌های مراغه، ملکان و اهر گزارش شده و محصولاتی مانند سیب و گردو بیشترین آسیب را دیده‌اند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه کشاورزان از عدم پرداخت غرامت به‌موقع توسط صندوق بیمه گله‌مندند و به همین دلیل تمایلی به بیمه محصولات خود ندارند، عنوان کرد: دریافت دیرهنگام پول خسارت از عدم دریافت هیچ ریالی عاقلانه‌تر است و باید فرهنگ بیمه محصولات در بین کشاورزان آذربایجان‌شرقی جاری شود.

وی یکی از سیاست‌های اصلی جهاد کشاورزی استان را هدایت کشاورزان به سمت تولیدات دارای توجیه اقتصادی دانست و ادامه داد: سعی داریم کشاورزان را به تولید محصولات صادرات محور عادت دهیم.

فتحی در واکنش به سوال یکی از اصحاب رسانه مبنی بر چرایی واردات تخم مرغ فاسد از ترکیه، اظهار کرد: باید در طرح مباحث دقت شود، ما تخم‌مرغ فاسد خریداری نکردیم بلکه تاریخ انقضاء این محصولات در ایران پایان یافت و بخشی از ۱۰۰ تن تخم‌مرغ فاسده شده‌ی وارداتی را در آذربایجان‌شرقی تبدیل به پودر تخم‌مرغ کردیم.

وی با بیان اینکه در راستای اصلاح الگوی کشت کشاورزی را که ۸ هزار هکتار پیاز کشت می‌کرد متقاعد کردیم به ۴ هزار هکتار تقلیل دهد، گفت: نزدیک 200 هزار هکتار از اراضی آذربایجان‌شرقی از پتانسیل تجهیز به سیستم آبیاری نوین برخوردارند و تا پایان سال 96 حدود 56 هزار و 400 هکتار از این اراضی به سیستم فوق‌الذکر مجهز شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی در واکنش به انتقاد یکی از خبرنگاران در خصوص افزایش نرخ گوشت نیز بیان کرد: وقتی علوفه‌ها و دانه‌ها را دامداران گران می‌خرند، افزایش قیمت گوشت طبیعی است و برای مواجهه با قاچاق دام و ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا درخواست واردات گوشت گوسفندی برای آذربایجان‌شرقی را داده‌ایم.

فتحی در پایان صحبت‌های خود درباره نگرانی شهروندان از خرید قارچ سمی ابراز داشت: تمامی قارچ‌های موجود در بازار که توسط واحدهای تولیدی مجاز عرضه شده‌اند سالم هستند و مردم باید از برداشت قارچ در کوه‌ها و مزارع هنگام تفریح خودداری نمایند تا مشکلی پیش نیاید.

وی در پایان افزود: جهاد کشاورزی نمی‌تواند بر سر هر قارچ در سطح استان یک نفر مأمور قرار دهد تا مانع مصرف آن‌ها توسط شهروندان شود.