با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 438
تاریخ انتشار : 1397/3/28  11:52 June 18, 2018, 4:22 p.m.

رییس دادگستری آذربایجان‌شرقی:

کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها جزو الویت‌هاست

آساخبر: رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی با تأکید بر اهمیت بهره‌مندی از ابزارهای جایگزین حبس، گفت: تلاش برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها جزو اولویت‌های مهم و اصلی دستگاه قضایی است.

حکمتعلی مظفری روز دوشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی زندان‌های استان، مشکلات روانی زندانیان را بسیار شدیدتر از مشکلات مالی دانست و افزود: تأمین نیازمندی‌های معنوی خانواده زندانیان باید از اولویت‌های مسئولین استانی باشد و همه بخش‌های نظام در این خصوص مسئولیت دارند تا حد امکان تلاش کنند از ورود افراد به زندان پیشگیری نمایند.

وی ادامه داد: رؤسای زندان‌های استان تعامل و ارتباط خود را با مسئولان قضایی استان بیشتر کنند و با حس مسئولیت پذیری بیشتر به عنوان متولی کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، از ظرفیت‌های آنها نهایت بهره را ببرند.

مظفری بر پیگیری مشکلات قضایی مددجویان زن تأکید کرد و گفت: جدا شدن یک زن از خانواده تبعات و آثار بسیار سنگینی بر پیکره خانواده وارد می‌کند و این افراد در معرض بیشترین آسیب‌های اجتماعی قرار دارند که بخشی از آن غیر قابل جبران است.

وی با اشاره به اینکه اسم زندان در کارنامه عملی فرد زندانی شکننده و عوارض آن برای خود زندانی سنگین است، رویکرد نظام جمهوری اسلامی ایران در بحث زندان را اصلاح زندانی دانست و گفت: مشکلات زندانیان نیاز به واکاوی دقیق دارد و می‌طلبد که تحقیق و پژوهش درستی در خصوص دلایل افزایش زندانی در استان انجام پذیرد.

مدیرکل زندان‌های آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه امروز نگاه این مجموعه خدمت و تلاش صادقانه و خالصانه در خدمات رسانی به زندانیان و خانوادههای آنان و افرادی که دچار آسیب‌های اجتماعی شده اند، می‌باشد، گفت: این کار صرفاً جهت رفع مسئولیت نیست و در جهت رضای خدا انجام می‌گیرد.

خشایار جمشیدی از رؤسای زندان‌ها خواست تا همکاری و تعامل بیشتری را با ستاد دیه آذربایجان شرقی داشته باشند و سعی کنند تمامی آزادی زندانیان جرایم غیرعمدی را از طریق ستاد دیه استان انجام دهند.

وی، کاهش جمعیت کیفری را جزو اولویت‌های اصلی سازمان زندان‌ها برشمرد و همکاری مطلوب مسئولین قضایی استان در این امر را موجب پیشبرد این هدف مهم ارزیابی کرد.

جمشیدی توجه به آسیب‌های داخل زندان را مهم برشمرد و افزود: مبارزه جدی با ورود مواد مخدر به زندان‌ها، کشف مواد در مبادی ورودی و لزوم بازرسی‌های دقیق و سرکشی‌های مستمر از داخل بندها باید به صورت مستمر انجام پذیرد تا شاهد هیچ گونه آسیبی در داخل زندان‌ها نباشیم.

وی ایجاد انگیزه برای کارکنان را از عوامل اصلی در پیشبرد اهداف سازمانی عنوان کرد و گفت: قبل از اینکه دنبال راهکار برای درمان بی‌انگیزگی کارکنان باشیم باید علل این فقدان روحیه کاری را پیدا کنیم و بعد با یک رویکرد مناسب این بی‌انگیزگی را از بین ببریم.