با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 464
تاریخ انتشار : 1397/3/28  15:13 June 18, 2018, 7:43 p.m.

نماینده ولی فقیه در استان در دیدار اعضای تحریریۀ روزنامه مهدتمدن و وبسایت خبری آسانیوز:

رسانه‌ها امید و نشاط تزریق کنند

آساخبر: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز تأکید کرد: وظیفۀ رسانه ها در برهۀ زمانی فعلی تزریق امید و نشاط به جامعه است.

سیدمحمدعلی آل هاشم در دیدار با اعضای تحریریۀ روزنامه مهدتمدن و وبسایت خبری آسانیوز که ظهر امروز در محل بیت نماینده ولی فقیه در استان به انجام رسید، گفت: آنچه وظیفۀ اصلی شما اهالی رسانه است، این است که در عین دقت در کار اطلاع رسانی، امید و نشاط را به جامعه تزریق کنید.

وی با اظهار تاسف از عملکرد برخی رسانه‌ها که در کنار خبررسانی، مرتکب نوعی تبلیغ یأس آور و ناامیدکننده می‌شوند، افزود: هرچند که درگیر مشکلات باشیم اما رسانه‌ها مسایل را باید طوری مطرح کنند که شهروندان به ویژه جوانان نسبت به آینده ناامید نشوند.

نماینده ولی فقیه در استان، حاکم شدن فضای ناامیدیِ فزاینده در سطح جامعه و جنگ گستردۀ روانی را یکی از دو ترفند اصلیِ دشمن علیه کشورمان در زمان حاضر خواند و تصریح کرد: به دنبال موفقیت‌های هسته‌ای ایران و با توجه به پیشامد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به برجام، دشمن درصدد است القاء کند که چرا باید به خاطر موضوع به اصطلاح غیرمهمی مانند مساله هسته ای یا فعالیت های موشکی، ایران با مشکل مواجه شود و در این میان عده‌ای که عمیق فکر نمی کنند، ممکن است اسیر این توطئۀ دشمن شوند.

 آل هاشم «جنگ اقتصادی» را دومین حربه و ترفند دشمن علیه کشورمان برشمرد و اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از زمان تسخیر لانۀ جاسوسی در تهران مورد تحریم آمریکا و استکبار جهانی بوده است و اینکه در برخی محافل گفته می‌شود تحریم‌ها به خاطر برجام بوده، حرف درستی نیست. بنابراین تحریم‌ها موضوع تازه ای برای ایران نیست اما آنچه در پنج سال اخیر شاهدیم نه تحریم که جنگ اقتصادی دشمن بر ضد ایران است.

وی تلاش برای راه انداختن جنگ اقتصادی علیه کشورمان را به دلیل وحشت دشمن از پیشرفت جمهوری اسلامی ایران خواند و افزود: سه شنبۀ هفته گذشته رئیس جمهور آمریکا پای سندی مرتبط با مسایل هسته‌ایِ کره شمالی را امضاء می‌کند که نشان می‌دهد آمریکا به رغم عِلم به اینکه کره شمالی به سلاح هسته‌ای دست یافته، از آن ها نمی‌ترسد اما از ایران واهمه دارد و این ترس از ایران به واسطۀ پیشرفتی است که در سایۀ مجاهدت دانشمندان جوان حاصل شده است.

وی با تاکید بر اینکه ما به جوانان متعهد و توانمند کشورمان افتخار می‌کنیم، افزود: با این‌حال متاسفانه همین جوانان آن گونه که باید، مورد حمایت قرار نمی گیرند و گواه این ادعا مراجعات متعدد نخبگان و مخترعان آذربایجان‌شرقی به بیت امام جمعه تبریز و گلایۀ مکرر آنان است.

امام جمعه تبریز در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود افزود: در چنین شرایطی که دشمن با تمام توان به صحنۀ مقابله با نظام جمهوری اسلامی آمده است، ضرورت دارد رسانه‌ها با درک حساسیت‌های مقطع حاضر، در تزریق امید و نشاط به جامعه کوتاهی نکند.

نماینده ولی فقیه در استان در بخش دیگری از سخنان خود، تداوم حیات روزنامه‌ها و نشریات مکتوب در زمانۀ حاکمیت فضای مجازی و اینترنت بر شئونات مختلف زندگی شهروندان را نشانی از ویژگی‌های منحصربفرد مکتوبات دانست و افزود: درست است که با رونق فضای مجازی از اقبال عمومی به روزنامه‌ها و نشریات مکتوب کاسته شده که طبیعی هم هست، اما هیچ چیز جای کتابت را نمی‌گیرد و وقتی انسان در مراجعه به کتاب مطلبی را جستجو و مطالعه می‌کند، آن مطلب به سختی از حافظه آدمی پاک می‌شود چراکه اثر نوشته، بیشتر و ماندگارتر است.

 آل هاشم فضای مجازی و روزنامه‌ها را لازم و ملزوم همدیگر توصیف و خاطرنشان کرد: فضای مجازی در هیچ شرایطی قادر به پر کردن جای روزنامه ها نیست و این، بیانگر اهمیت روزنامه‌ها است.

وی افزود: برای روزنامه مهدتمدن در انجام رسالت خطیر و سرنوشت سازش آرزوی موفقیت می‌کنم.

در ابتدای این دیدار علیرضا محمدپور مدیرمسئول روزنامه مهدتمدن در گزارش کوتاهی از فعالیت این روزنامه اعلام کرد: در صورت حمایت مسئولان، این توانمندی در روزنامه مهدتمدن وجود دارد که گسترۀ انتشار خود را از سطح استانی به سطح سراسری ارتقاء داده و به سهم خود در توسعه و آبادانی آذربایجان شرقی نقش آفرینی کند.

وی با قدردانی از تلاش مستمر حجت الاسلام آل هاشم در ایجاد رویّه‌ها و تحولات مثبت در امورات مختلف استان طی یک سالِ فعالیت او در کسوت امامت جمعه تبریز و نمایندگی ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی، پیشنهاد داد سلسله مباحثی پیرامون ترغیب شهروندان به مطالعۀ روزنامه ها به عنوان گامی جهت حمایت از رسانه های مکتوب، در دستور کار ائمه جمعۀ استان قرار گرفته و بخشی از خطبه های نماز جمعه، به این موضوع اختصاص پیدا کند.

در ادامه شماری از اعضای تحریریۀ روزنامه مهدتمدن و وبسایت خبری آسانیوز هم در سخنان جداگانه‌ای به طرح دیدگاه های خود پرداختند. لزوم از بین بردن فضای تعارف در بین مدیران استان و طرح واقعیِ عقب ماندگی‌ها و مشکلاتِ توسعه ای، کمک به گسترش فضای تضارب آرا و نقّادی در بستر رسانه ها، شناخت از فلسفۀ فعالیتیِ رسانه‌ها دایر بر وظیفه مند بودن آنها برای طرح نقدهای فنی و همچنین ضرورت تجدیدنظر در انتظارهای نابجا از رسانه ها مبنی بر تعریف و تمجیدِ کاذب توسط برخی مسئولان، از مهم‌ترین موضوعاتی بود که از سوی سخنرانان مورد اشاره قرار گرفت.