با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 495
تاریخ انتشار : 1397/3/29  11:35 June 19, 2018, 4:05 p.m.

سعیدی مطرح کرد؛

نبود صادارات بازار مسگری تبریز را به حاشیه راند

آساخبر: نماینده مردم تبریز با بیان اینکه می‌توان با نمادسازی برای انگشتر تبریز بازارمناسبی برای هنر صنعت ایجاد کرد و از کنج عزلت در قهوه‌خانه بیرون آورد اظهار داشت: در ترکیه با استفاده از فرصت تبلیغ مولوی، انواع انگشتر و آویز را به فروش می‌رسانند و به دیگر نقاط جهان صادر می‌کنند.

محمد اسماعیل سعیدی با اشاره به اهمیت لزوم  توجه به صنایع دستی شهر تبریز گفت: در حالی که در اقتصاد با معضلات ریز و درشت روبر هستیم می‌توانیم با توجه به بخش‌هایی چون صنایع دستی اقتصاد کشور را شکوفا کنیم چرا که ارزش افزوده ۱۰ برابر در این صنعت با درآمد هیچ بخشی قابل مقایسه نیست و در این میان استان ما و خصوصا شهر تبریز با دارا بودن صنایع دستی چون انگشتر، فرش و غیره می‌تواند سهم عمده درآمد در این بخش را جذب کند.

وی با اشاره به پیشینه بازار مسگری در تبریز اظهار داشت: بازار مسگری تبریز زمانی نه تنها شهرت ملی بلکه آوازه بین المللی داشت و  تاجران از دیگر بلاد برای خرید انواع ظروف مسی به تبریز و این قسمت از بازار مراجعه می‌کردند تا تولیدات بسیار شاخص و منحص به فرد مس تبریز خریداری کنند. پس بنابراین می‌توان گفت مسگری صنعتی است که متعلق به شهر تبریز بوده است.

عضو کمسیون فرهنگی در ادامه با بیان دلایل به حاشیه رانده شدن مسگری در تبریز گفت:  دلایل مختلفی باعث شده است که این هنرصنعت، به تدریج و در طول زمان به حاشیه رانده شود. به طوری که در حال حاضر اثری از کارگاه‌های بزرگ مسگری در تبریز  وجود ندارد و فقط تعداد کمی از مغازه‌های کوچک و قدیمی در همان قسمت مشخص بازار تبریز به این کار مشغول هستند. از جمله دلایلی  که باعث به فراموشی سپرده شدن این صنعت شده است، ترویج فرهنگ استفاده از ظروف دیگر بود که به تدریج استفاده از ظروف مسی را منسوخ کرد که حال مردم دوباره مضرات استفاده از آن ظروف را متوجه به استفاده مجدد از این برگردانده است.

وی افزود: البته نبود بازار صادرات دلیل دیگری در نابودی مسگری در تبریز است، در همان زمان که مردم به دیگر ظروف روی آورده بودند می‌توانستیم با صادرات محصولات مسی بازار جدید برای خود باز کنیم که این مساله در شهر اصفهان و زنجان دیده می‌شود.

سعیدی به صنعت انگشترسازی در تبریز هم اشاره کرد و تصریح کرد: متاسفانه در این صنعت هم غفلت صورت گرفت و باعث شد که کار تهیه و تولید در دیگر شهرهای ایران پا بگیرد در حالی در تبریز می‌توان با هزینه‌های نه چندان زیاد برای این صنعت جا باز کرد.

وی افزود: این صنعت که بر پایه نقره سازی و فرآوری سنگ‌های قیمتی بنا شده است که اتفاقا در تبریز و استان تونایی تولید در هر دو قسمت به خوبی وجود دارد.

وی با بیان اینکه می توان با نماد سازی برای انگشتر تبریز بازارمناسبی برای هنر صنعت ایجاد کرد و از کنج عزلت در قهوه خانه بیرون آورد اظهار داشت: در ترکیه با استفاده از فرصت تبلیغ مولوی، انواع انگشتر و آویز را به فروش می‌رسانند و به دیگر نقاط جهان صادر می‌کنند. این در حالی است هم مولوی و هم شمس تبریزی متعلق به ما هستند اما متاسفانه هم مولوی را از دست داده ایم هم شمس را و هم فرصت استفاده کردن از ظرفیت‌های اینچنینی را.

نماینده مردم تبریز در پایان اشاره‌ای هم به مغازه‌های خالی مراکز تجاری متعدد در تبریز داشت و گفت: مسئولین می‌توانند با تسهیلات به فروشندگان صنایع دستی تبریز همچون زمینه شکوفایی این هنر صنعت ها را فراهم کنند.