با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 4961
تاریخ انتشار : 1397/8/14  10:23 Nov. 5, 2018, 1:53 p.m.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی اعلام کرد:

دهه وقف گامی ارزشمند در راستای آشنایی مردم با سنت حسنه وقف

آساخبر: در تقویم رسمی‌کشور جمهوری ایران ، بیست‌وهفتم ماه صفر به نام روز وقف نامگذاری شده است ؛ در واقع نامگذاری روزی با عنوان روز وقف، گامی است ارزشمند در راستای آشنایی مردم با این سنّت حسنه ؛


با نگاهی گذرا به روز شمار دهه وقف در می یابیم که 15  آبان‌ماه مصادف با ۲۷ صفر با عنوان «وقف، رسانه، ترویج موقوفات» ،۱۶ آبان ماه مصادف با ۲۸ صفر با عنوان «وقف، ترویج فرهنگ قرآن و عترت» ، ۱۷ آبان ماه مصادف با شهادت امام رضا (ع) با عنوان «وقف، بقاع متبرکه و ترویج فرهنگ زیارت» نامگذاری و چهارمین روز از دهه وقف مصادف با هجرت حضرت رسول از مکه به مدینه با عنوان «وقف، انتظار و مهدویت» و پنجمین روز نیز به مناسبت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه عنوان «وقف، توسعه علم و فناوری و حمایت از نخبگان» را دارد.
عنوان ششمین روز نیز «وقف، عدالت اجتماعی، اجرای امینانه نیات واقفان» و هفتمین روز نیز با عنوان «وقف، محیط‌زیست، بهداشت و سلامت» شناخته می‌شود.
۲۲ آبان به‌عنوان هشتمین روز از دهه وقف با عنوان «وقف، صیانت از موقوفات، تجلیل از واقفان» و نهمین روز دهه وقف با عنوان «وقف، اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی» و آخرین روز از این ایام نیز به مناسبت روز کتاب و کتاب‌خوانی عنوان «وقف، تحکیم بنیان خانواده، سبک زندگی اسلامی» نامیده می‌شود.

 دهه وقف امسال بهانه ای شد تا مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران حاضر شده و ضمن بیان عملکرد این اداره کل ، پاسخگوی سئوالات آنان باشد.

حجت الاسلام علی مصائبی در ابتدا به تبیین برنامه های دهه وقف در سالجاری پرداخت و گفت: برنامه های هفته وقف با غبارروبی مزار شهدا در صبح روز سه شنبه آغاز می شود و در طول دهه، برنامه‌هایی همچون دیدار با استاندار، همایش یاوران وقف، دیدار با اصناف و کسبه بازار، سخنرانی در نماز جمعه، افتتاح پروژه های عمرانی شهرستان سراب و ورزقان و شامل می شود.

وی در ادامه به بیان بخشی از عملکرد اداره کل اوقاف و امور خیریه استان پرداخت و افزود: طرح آرامش بهاری در جوار امامزادگان و بقاع متبرکه از کمیت و کیفیت بیشتری نسبت به سال های قبل برخوردار بود.

این مقام مسئول تصریح کرد: برنامه های بصیرت عاشورایی در ماه محرم و صفر با حضور بیش از ۳۰ تن از علمای بومی و ۱۰ مبلغ از قم، رهروان زینبی ‌وکه در مجموع ۲۵۶ برنامه متنوع فرهنگی توسط معاونت فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برگزار شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: طرح تربیت حافظان قرآن کریم یکی از اولویت های ماست و امسال نزدیک به ۱۵ هزار نفر در این بخش ثبت نام کرده اند.

وی یادآور شد : هزار و ۴۸۵ رقبه از رقبه های استان با ۳۸۴ سند مالکیت، تثبیت مالکیت شده است که از شاخص ترین آن ها امام زاده عون بن علی، بالقیس نریمانی در میانه است که ۲۴۷۹ رقبه در استان نیز ، یو تی ام دار شده است.

وی همچنین از اخذ رای موقوفه قائم مقام فراهانی پس از ۲۵ سال به نفع این موقوفه از سیستم قضایی خبر داد و عنوان کرد: اخذ رای موقوفه قائم مقام فراهانی، موفقیت بسیار خوبی برای استان و کشور است و شامل بیش از ۳۸هزار هکتار اراضی موقوفی می شود.

حجت الاسلام مصائبی اضافه کرد: امسال از محل اجرای نیت واقفین 1 میلیارد و 429 میلیون ریال کمک به حوزه‌های علمیه، 26 میلیارد ریال کمک به مساجد، برای نیات اجتماعی 7 میلیارد و 300 میلیون ریال، نیات خیریه 9 میلیارد ریال، دارو و درمان 390 میلیون ریال و 733 میلیون ریال کمک هزینه ازدواج برای افراد کم بضاعت پرداخت شده است.

وی همچنین با بیان اینکه سه سال است که موکب اوقاف آذربایجان شرقی در شهر سامرا با دعوت مسئولین این شهر مستقر می‌شود، افزود: این موکب از محل نیات واقفین که برای عزاداری امام حسین (ع) وقف کرده‌اند، هزینه شده و با اذعان مسئولین سامرا، بهترین موکبی بود که شبانه روزی خدمت می‌کرد و حتی 5 روز بعد از اربعین خدمات رسانی می‌کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی در پایان با اشاره به اهتمام این اداره کل به حفظ آرامستان‌های قدیمی افزود: برخی مسئولان و مردم، فشارهای شدیدی را به ما وارد می کنند ، مسئولانی هستند که می خواهند آرامستانی همچون ثقه الاسلام را تخریب کرده و اجازه دهیم که فضای سبز گسترده ای در آن مکان ایجاد شود غافل از اینکه چندین شهید در این آرامستان وجود دارد و از تدفین بسیاری از اموات، بیش از ۲۰ سال نمی گذرد.