با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 4977
تاریخ انتشار : 1397/8/14  22:16 Nov. 6, 2018, 1:46 a.m.

آیا با حذف بسکتبال، ورزش تبریز به سعادت خواهد رسید؟!

انحلال تیم بسکتبال شهرداری تبریز، هفته گذشته رسما به تایید رسید تا مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر، برای همیشه از مسابقات کنار گذاشته شود.

به گزارش آسا خبر، سازمان ورزش شهرداری تبریز حدود یک سال است که مشغول پیاده کردن یک طرح جدید شده است. این طرح در راستای حمایت از ورزش همگانی در حال پیاده شدن است. کلیت طرح یاد شده این است که با حذف تیم های باشگاهی رشته های مختلف در سطح حرفه ای، هزینه ها در بخش ورزش کاهش یافته و این هزینه ها صرف ورزش همگانی شود. روی کاغذ، طرحی که از آن صحبت می کنیم، طرح بسیار خوب و معقولی است، چرا که ورزش همگانی همواره یکی از ارکان اساسی شادابی و سرزندگی یک شهر به شمار می رود. از وظایف تمامی شهرداری هاست که بخش قابل توجهی از منابع مالی خود را در امر ورزش، به بخش ورزش همگانی اختصاص دهند. برای عملی کردن این امر به نحواحسن، انحلال تیم های باشگاهی رشته های مختلف شهرداری تبریز در سطح حرفه ای در دستور کار قرار گرفته است. یکی از تیم هایی که به تازگی شامل این طرح شد، تیم بسکتبال شهرداری تبریز بود. این تیم فصل گذشته طی یک اتفاق بزرگ و تاریخی موفق شد، مقام قهرمانی لیگ برتر را کسب کند. افتخاری که بسکتبالیست های شهرداری تبریز کسب کردند، یک افتخار تاریخی برای شهر تبریز بود. به پاس این افتخار بزرگ اما نه تنها قدمی از سوی باشگاه برداشته نشد بلکه چند ماه پس از این اتفاق شیرین، تیم بسکتبال شهرداری تبریز رسما منحل شد.

تقلای بی اثر برای بقا

از چند ماه پیش زمزمه هایی مبنی بر انحلال تیم بسکتبال شهرداری تبریز به گوش می رسید. اهالی بسکتبال استان تلاش زیادی کردند تا مانع از این کار شوند. سازمان ورزش شهرداری تبریز اما روی موضع خود پافشاری کرده و خواستار حذف رشته بسکتبال از مجموعه باشگاههای حرفه ای تحت حمایت اش بود. با آغاز لیگ برتر بسکتبال، شایعاتی مبنی بر نهایی شدن انحلال تیم بسکتبال شهرداری تبریز در رسانه های محلی منتشر شد. این شایعات که به واقعیت بسیار نزدیک بودند، زمانی بیش از پیش قوت گرفتند که شهرداری تبریز در حالی که تمامی تیم ها کار خود را برای ورود به مسابقات انجام داده و مهیای حضور در لیگ برتر بودند، هنوز در شرایطی پا در هوا قرار داشت. مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر بسکتبال در حالی که در برنامه از پیش اعلام شده توسط فدراسیون بسکتبال بایستی در هفته دوم به میدان می رفت، هفته گذشته به صورت رسمی از جدول مسابقات حذف شد. فدراسیون بسکتبال که تا ظهر روز ششم آبان ماه در انتظار خبر مسوولان تیم بسکتبال شهرداری تبریز بود و امید داشت این تیم در لیگ برتر بماند در نهایت با توجه به اینکه مدافع عنوان قهرمانی لیگ اعلام انحلال کرد برنامه هفته دوم را بدون حضور این تیم اعلام نمود. به این ترتیب شهرداری تبریز به صورت رسمی از لیگ برتر بسکتبال کنار گذاشته شد.

تصمیمی که چند ماه پیش وتو شد اما گریبان بسکتبال را گرفت

روز یکشنبه 14 مرداد ماه خبری در خبرگزاری ایسنا منتشر شد؛ طبق این خبر باشگاه شهرداری تبریز که دارای سابقه فعالیت ۳۲ ساله در رشته‌های مختلف ورزشی بود،‌ منحل شد. متن کامل خبر به شرح زیر بود:

"پس از جلسه‌ای که روز گذشته (شنبه) با حضور نمایندگان ورزشی و سیاسی تبریز در موضوع تعیین تکلیف باشگاه شهرداری برگزار شد در نهایت تصمیم گرفته شد تا فعالیت تمام رشته‌های ورزشی این باشگاه پایان یافته اعلام و باشگاه منحل شود.

باشگاه شهرداری تبریز در رشته‌های مختلف عناوین بسیار درخشانی را در چند سال اخیر کسب کرده بود. این باشگاه در رشته بسکتبال عنوان قهرمانی لیگ برتر، در رشته والیبال عنوان سومی لیگ برتر را کسب کرده بود و در رشته دوچرخه‌سواری نیز جزو برترین تیم‌های قاره آسیا به حساب می‌آید.

پیگیری‌های ایسنا حاکی از آن است که ظاهرا قرار است با رایزنی‌هایی که سازمان ورزش و جوانان شهر تبریز با شهرداری این شهر انجام داده این باشگاه در رشته‌های والیبال، بسکتبال و دوچرخه‌سواری یا تنها در رشته فوتبال تیمداری کند، موضوعی که هنوز قطعی نیست و اگر این اتفاق رخ دهد باید مشخص شود که هزینه‌های این شیوه جدید تیمداری را چه ارگانی خواهد پرداخت.

این باشگاه از سال ۱۳۵۸ با نام آتشنشانی تبریز فعالیت خود را آغاز کرد و از سال ۱۳۶۵ تاکنون نیز با نام شهرداری تبریز فعالیت می‌کرده است."

این تصمیم پر حاشیه و جنجالی پس از مدت کوتاهی وتو شد. بر این اساس شاهد حضور تیم های فوتبال و والیبال شهرداری تبریز به ترتیب در رقابت های فصل جدید لیگ دسته اول و لیگ برتر بودیم. این موضوع یک امیدواری را در بسکتبالی ها ایجاد کرد که آنها هم از خطر انحلال در امان خواهند بود. امید بسکتبالی ها اما دیری نپایید که به یاس تبدیل شد. باشگاه شهرداری تبریز در شرایطی که بسکتبال از نظر وضعیت فنی در شرایطی بهتر از فوتبال و والیبال در فصل گذشته ظاهر شده بود، این رشته را منحل اما دو رشته دیگر یاد شده را ابقا کرد. به این ترتیب تصمیمی که چند ماه پیش وتو شده بود گریبان بسکتبال را گرفت.

تیری که به سنگ خورد!

از منابع آگاه خبری به گوش رسید که البته پس از یک پیگیری کوتاه مشخص شد که نمی توان چندان حسابی روی عملی شدن آن باز کرد. طبق این خبر، گفته می شد که باشگاه شهرداری تبریز به دنبال فروش سهمیه لیگ برتری خود در رشته بسکتبال است. این درحالی است که فدراسیون بسکتبال به دلیل عدم توانایی و تمایل بسیاری از باشگاهها به تیم داری در سطح حرفه ای، شرایط برای حضور در لیگ برتر را بسیار آسان کرده است. شرایط به قدری آسان است که اگر یک باشگاه کاملا آمادگی تیم داری داشته باشد، فدراسیون بسکتبال حتی حاضر است این تیم را وارد لیگ برتر کند. در لیگی که با 9 تیم در حال برگزاری است بی شک فروش سهمیه چندان معقول به نظر نمی رسد. فروش سهمیه زمانی می تواند عملی شود که یک لیگ به قدری خواهان داشته باشد که برای حضور در آن رقابت شدیدی وجود داشته باشد. در لیگ برتر بسکتبال اما رقابت اصلی میان فدارسیون و باشگاههایی است که قصد کنار رفتن از لیگ را دارند!

آیا با حذف بسکتبال، ورزش تبریز به سعادت خواهد رسید؟!

یک موضوع مهم را در انتها مورد بررسی قرار می دهیم. حذف رشته بسکتبال دقیقا قرار است چه تحولی را در سازمان ورزش شهرداری تبریز ایجاد کند. آیا با حذف بسکتبال، ورزش تبریز به سعادت خواهد رسید؟! آیا تنها مشکل ورزش شهر تبریز و البته باشگاه شهرداری، وجود تیم بسکتبال شهرداری بود؟ حال که بسکتبال شهرداری تبریز دیگر وجود خارجی ندارد آیا باید منتظر شکوفایی ورزش همگانی در سطح شهر تبریز باشیم؟ شاید هنوز ورزش دوستان شهر تبریز خاطره شیرین قهرمانی تیم بسکتبال شهرداری تبریز از خاطرشان نرفته باشد. آنها بی شک هیچ تمایلی به منحل شدن چنین تیمی ندارند که موفقیت هایش باعث خوشحالی خود و اطرافیانشان می شود. تیم فوتبال شهرداری در شرایطی به کار خود ادامه می دهد که هیچ امیدی به لیگ برتری شدن ندارد. والیبال هم در چند سال اخیر نشان داده که تنها موفقیتی که می توان از آن انتظار داشت صعود از دور گروهی است و بس! حال چرا تنها رشته گروهی که در چند سال اخیر مقام قهرمانی کشوری را کسب کرده منحل می شود، ابهامی است که هیچکس پاسخ گوی آن نیست!