با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 5056
تاریخ انتشار : 1397/8/16  18:21 Nov. 7, 2018, 9:51 p.m.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اعلام کرد:

سکونت ۱.۵ میلیون نفر در مناطق حاشیه‌نشین و بافت فرسوده آذربایجان‌شرقی

آساخبر: مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی گفت: کل جمعیت ساکن در بافت‌های ناکارآمد شهری یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است که ۳۲ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.

ابوالقاسم سلطانی از سکونت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در بافت‌های ناکارآمد در این استان خبر داد و اظهار داشت: ۱۵ عنوان پروژه به منظور اجرایی شدن برنامه بازآفرینی شهری پایدار در محلات ناکارآمد و فرسوده در سال ۹۷، در حال انجام است که تاکنون ۶۰ درصد پیشرفت عملیاتی داشته است.

وی مجموع مساحت بافت های ناکارآمد شهری در این استان ۹ هزار و ۳۰۰ هکتار، سکونتگاه های غیررسمی ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار، بافت فرسوده ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار است.

۳۲ جمعیت شهری آذربایجان‌شرقی در مناطق حاشیه نشین و بافت فرسوده زندگی می کنند

وی ادامه داد: کل جمعیت ساکن در بافت های ناکارآمد شهری ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است که ۳۲ درصد جمعیت استان آذربایجان شرقی را تشکیل می دهد.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۰۰ باید ۴۸ محله ناکارآمد و فرسوده شهری از ۸ شهرستان در آذربایجان شرقی بازآفرینی شود، گفت: در این راستا ۱۸ محله برای سال ۹۷ در اولویت اجرای برنامه بازآفرینی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه ۶ هکتار زمین به منظور جابه‌جایی ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی توسط اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی، در اختیار شهرداری گذاشته شده، گفت: تعداد واحدهای در حال ساخت برای جابجایی ساکنان سکونتگاه های غیررسمی ۶۰۰ واحد و تعداد واحدهای تحویل داده شده ۱۷۱ واحد است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی افزود: از سال ۹۰ تاکنون ۱۹ هزار واحد مسکن مهر به مردم اعطا شده که در سال ۹۷، یک هزار و ۲۱۸ واحد به مردم تحویل داده شده است.

وی با بیان اینکه شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکنون ۱۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری پایدار در آذربایجان شرقی اختصاص داده است، ادامه داد: اخیرا بحث هایی مطرح شده که ردیف بودجه جداگانه ای برای شهر تبریز توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در نظر گرفته شود که هنوز این موضوع قطعی نشده است.

سلطانی گفت: اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی متعهد شده که ۹۴۰ تن قیر به شهرداری برای آسفالت معابر محلات تحویل دهد و تاکنون ۷۵۰ تن از این میزان را تحویل داده است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی بیان کرد: برای برنامه جامع اقدام مشترک استان آذربایجان شرقی ۲ هزار و ۵۰ میلیارد تومان و برای برنامه جامع اقدام مشترک شهر تبریز یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان، پروژه تعریف شده که باید انجام شود.

وی ادامه داد: ۱۵ عنوان پروژه به منظور اجرایی شدن برنامه بازآفرینی شهری پایدار در محلات ناکارآمد و فرسوده در سال ۹۷، در حال انجام است که تاکنون ۶۰ درصد پیشرفت عملیاتی داشته است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی اظهارکرد: در حال حاضر فعالیت عمده ما شناسایی زمین های اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان و سازمان های دولتی برای اختصاص به اجرای مصوبات برنامه بازآفرینی شهری است.

سلطانی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل انقباضی بودن طرح جامع تبریز، با محدودیت واگذاری زمین برای اجرای سیاست های برنامه بازآفرینی شهری در این استان مواجه هستیم.