با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 5916
تاریخ انتشار : 1397/9/14  9:18 Dec. 5, 2018, 12:48 p.m.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی:

فراخوان دومین جشنواره فیلم تبریز منتشر شد

آساخبر: معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از انتشار فراخوان دومین جشنواره فیلم تبریز خبر داد.

"علی محرمی" گفت: انجمن سینماگران آذربایجان‌شرقی‌ با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و همیاری انجمن سینمای جوانان تبریز، خانه سینمای مستند تبریز و انجمن انیمیشن استان به‌ منظور ترغیب و تشویق هنرمندان سینما و در راستای اهداف خود، دومین جشنواره فیلم تبریز را برگزار می‌کند.

وی افزود: این جشنواره با تأکید بر ضرورت گسترش تولید فیلم مبتنی بر تجربه، اندیشه و خلاقیت و نیز تشویق فیلم‌سازان جوان و ایجاد انگیزه‌ مضاعف برای فعالیت،در شهر تبریز برگزار می‌شود.

محرمی، اهداف جشنواره را شامل ارزش نهادن به جایگاه هنر هفتم و گسترش فعالیت‌های سینمایی در استان آذربایجا شرقی، تأکید بر ضرورت تولید فیلم و ترغیب فیلم‌سازان استان به ساخت فیلم، شناسایی استعدادها و ظرفیت‌های سینماگران، ایجاد فضای پویا و با نشاط در میان جوانان و اهالی سینما و کمک به ارتقای سطح فنی و کیفی تولیدات فیلم‌سازان از طریق ارزیابی کارشناسی آثار و ایجاد کارگاه‌های آموزش سینما در جشنواره عنوان کرد.

وی تصریح کرد: موضوع فیلم‌ها «آزاد» بوده و بر اساس بخشهای جشنواره در قالب‌های: «داستانی»، «مستند» و «پویانمایی» و «تجربی» مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.

معاون هنری و سینمایی اداره کل با اشاره به بخش‌های جشنواره، گفت:  بخش آزاد شامل مسابقه فیلم‌های کوتاه و بلند با موضوع آزاد (مختص فیلمسازان استان آذربایجان شرقی)، بخش سینمای آذربایجان شامل مسابقه فیلمهای کوتاه با موضوع آذربایجان (مختص فیلمسازان سراسر کشور)  فیلمهایی که به فرهنگ، آداب، رسوم، جغرافیا، ارزشهای انسانی و اجتماعی منطقه آذربایجان توجه خاص داشته باشند، بخش چشم‌انداز سینمای آذربایجان: شامل نمایش فیلم‌های بلند سینمایی (تولید سینمای آذربایجان)  خواهد بود.

وی ادامه داد:  بخش جنبی، یک بخش غیررقابتی بوده و فرصتی است برای تبادل اندیشه‌ها و تجربه‌های هنرمندان و ایجاد زمینه‌ای ­ مناسب برای ارزیابی جایگاه آثار فیلم‌سازان فیلم شامل نمایش ویژه، مرور آثار، نشست‌های تخصصی(این بخش در دومین جشنواره فیلم تبریز  به مرور آثار فیلمسازان "استان آذربایجان غربی" اختصاص یافته است).

محرمی گفت: همچنین در بخش ویژه به بهترین فیلم کوتاه جشنواره که به هر کدام از موضوعات:کالای ایرانی، انقلاب اسلامی(بمناسیت چهل سالگی انقلاب اسلامی)، تبریز در گذر تاریخ و فرهنگ نگاهی مؤثر و هنرمندانه داشته باشند، جوایزی اهدا خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به شرایط و مقررات جشنواره ادامه داد: اطلاع رسانی و فرآیند ثبت نام از طریق تکمیل فرمهای مربوطه و یا سایت انجمن سینماگران استان آذربایجان شرقی به نشانی www.Eacinema.ir انجام خواهد گرفت و برای شرکت درجشنواره می‌بایست فرم‌های مربوطه تکمیل و پس از درج کد رهگیری، مشخصات فیلم( نام فیلم، نام کارگردان، مدت زمان فیلم، قالب فیلم) و شماره تماس فیلمساز بر روی  DVD؛ نسخه ارائه شده به دبیرخانه جشنواره ارسال گردد.

محرمی، تاکید کرد:  کلیه آثار شرکت‌کننده بایستی پس از فروردین سال ١٣٩٦ تولید شده باشند. چنانچه اثری به دوره قبل جشنواره ارسال شده باشد دبیرخانه جشنواره از پذیرش آن فیلم معذور خواهد بود. (فیلم‌های ارائه شده باید دارای تیتراژ بوده و سال تولید در تیتراژ ذکر شده باشد).

وی همچنین از صدور گواهی برای تمام آثار شرکت کننده در جشنواره خبر داد و گفت: حداکثر مدت زمان فیلم‌‌ها در بخش داستانی «٣٠» دقیقه و در بخش مستند «٤٠» دقیقه تعیین شده است و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

محرمی در ادامه به شرایط فنی آثار و فرمت های مورد پذیرش اشاره کرد و گفت: همه آثار ارسالی بایستی به‌صورت فایل Data بر روی DVD به دبیرخانه جشنواره ارائه شوند. (فیلم‌هایی که به‌صورتDVDVideo یا همان فایلVOB ارسال شوند در جشنواره پذیرش نخواهند شد و همچنین جشنواره از پذیرش آثار بر روی نوارهای DV cam  یا HD cam  معذور است) و   آثار بایستی در یکی از قطع‌هایFull HD- HDV- DV و ابعاد تصویرHD١٢٨٠*٧٢٠ یا Full HD١٩٢٠*١٠٨٠  ارسال شده و  فرمت‌های قابل‌پذیرش MP٤(H٢٦٤) – AVI- MPEG٢ -MPG٤( H٢٦٤) – MOV هستند.

گفتنی است آخرین مهلت ارسال آثار به این جشنواره پانزدهم بهمن ماه و  اعلام فیلم‌های بخش مسابقه سی‌ام بهمن و  زمان برگزاری جشنواره نیز چهاردهم اسفندماه خواهد بود.