با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 5937
تاریخ انتشار : 1397/9/15  9:16 Dec. 6, 2018, 12:46 p.m.

پتروشیمی و پالایشگاه تبریز ضرب الاجل پنج روزه دریافت کردند

آساخبر: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: برای تعیین تکلیف اجرای طرح های زیست محیطی، پتروشیمی و پالایشگاه تبریز ضرب الاجل پنج روزه دریافت کردند.

حمید قاسمی روز پنجشنبه در نشست مشترک با مدیران و کارشناسان شرکت پالایش نفت و پتروشیمی تبریز از عدم اجرای به موقع طرح های زیست محیطی این دو واحد صنعتی انتقاد کرد و افزود: پتروشیمی تبریز از برنامه زمان بندی اجرای طرح های کاهش اثرات زیست محیطی یک سال عقب است و بحث هایی که در مورد علت آن مطرح می شود، اصل موضوع آلایندگی را حل نمی کند.
وی خطاب به مدیرعامل پتروشیمی تبریز گفت: اقداماتی را که در راستای کاهش اثرات زیست محیطی باید انجام می دادید، از برنامه زمان بندی ارائه شده عقب است.
قاسمی با بیان اینکه همه ما در این شهر زندگی می کنیم و همه به توسعه اعتقاد داریم، اظهار داشت: توسعه باید همراه با اصول و رعایت ضوابط زیست محیطی باشد تا پایدار بماند.
وی تاکید کرد: از این لحظه نباید هیچ طرح توسعه ای در پالایشگاه و پتروشیمی تبریز تا اجرای کامل طرح های کاهش اثرات زیست محیطی انجام شود.
قاسمی گفت: اگر طرح های کاهش اثرات زیست محیطی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز طبق برنامه زمان بندی اجرا نشوند، حفاظت محیط زیست استان دوباره اقدام قانونی می کند.
وی با بیان اینکه وقتی به دنبال تولید، اشتغال و سود هستید باید به فکر حفظ محیط زیست هم باشید، افزود: تا کنون تعامل بسیار خوبی با دو شرکت پتروشیمی و پالایش نفت تبریز داشته ایم، اما وقتی اشکال فنی در سیستم پیش می آید انتظار این است که با حداکثر توان در صدد رفع آن برآیید و آن را حل کنید.
قاسمی ادامه داد: من به عنوان مسئول حفاظت محیط زیست استان باید به مردم پاسخگو باشم؛ پتروشیمی و پالایشگاه تبریز علاوه بر کنترل آلودگی هوا، مسئولیت های اجتماعی نیز در قبال مردم کجوار دارند که باید به آن عمل کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در این نشست دستور تشکیل کمیته ای مشترک برای بررسی وضعیت زیست محیطی دو شرکت پتروشیمی و پالایش نفت تبریز را داد و گفت: اگر بخشی نگری کنیم در هیچ حوزه ای موفق نخواهیم شد.
وی با بیان اینکه برای کشور اشتغال، تولید و اقتصاد مهم است، افزود: اما مهم تر از آن ها حفظ محیط زیست و سلامت مردم است.
قاسمی با بیان اینکه به طور قطع باید جلوی آلودگی پالایشگاه و پتروشیمی تبریز گرفته شود، تاکید کرد: تا دوشنبه هفته آینده باید تکلیف این موضوع مشخص و برنامه اجرای طرح های کاهش اثرات زیست محیطی ارائه شود.
بر اساس این گزراش؛ معاون محیط انسانی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز چند روز پیش اعلام کرد: پرونده پالایشگاه تبریز همچنان در اداره‌کل حفاظت محیط زیست مفتوح است و چنانچه برای جلوگیری از آلایندگی اقدامی انجام نشود، با اعمال ماده 688 با موضوع اقدام علیه بهداشت و سلامت عمومی، پرونده را به دادستانی ارجاع می‌دهیم.
وی افزود: پیش‌تر پرونده پتروشیمی تبریز به دادستانی ارجاع داده شده بود که این شرکت متعهد به اجرای پروژه‌های زیست محیطی جهت پیشگیری از آلایندگی شدند و پروژه «آر.تی.او» نیز در این راستا به بهره‌برداری رسید است.