با عرض پوزش سامانه در حال بروز رسانی می باشد. بزودی با شما همراه خواهیم بود ...
کد خبر : 675
تاریخ انتشار : 1397/4/3  12:1 June 24, 2018, 4:31 p.m.

محمدجواد ظریف:

رویترز روزانه 50 خبر دروغ درباره اقتصاد ایران تولید می‌کند/ خیال نکنند اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند، موفق می‌شوند

آساخبر: وزیر امور خارجه کشور گفت: اطلاع دارم که رویترز روزانه 50 خبر دروغ درباره اقتصاد ایران تولید می‌کند و یا گروه مشخصی که توسط یکی از کشورهای همسایه تأمین مالی می‌شوند، مرتب این خبر را پخش می کند که همه از ایران خارج می شوند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور، صبح امروز در جمع نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: بخش خصوصی موتور محرکه اقتصاد کشور است و فعالان بخش خصوصی سربازان اقتصادی کشور هستند. اگرچه وزارت امور خارجه در حوزه روابط خارجی اقتصادی محدود است، اما همواره تلاش کردیم از بخش خصوصی به عنوان کارفرما، همفکر و مشاور استفاده کنیم.

وی گفت: نگرانی‌های به‌جایی را امروز دوستان در حوزه اقتصادی مطرح کردند که می‌توانم منتقل کننده نظرات شما به همکارانم باشم. در حوزه روابط خارجی چند نکته را یاد آور می‌شوم.

ظریف ادامه داد: خیال نکنید که اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند. بعضی‌ها خیال نکنند که اگر جمهوری اسلامی ایران رفت آنها سر کار می‌آیند. اکنون ایران یعنی این جغرافیا و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم و توانمندی‌ها و امکانات مورد هدف است و ان‌شاءالله ما این هدف را ناکام می‌کنیم.

ظریف تصریح کرد: مقدمه اول این که دوستانی که امروز صحبت کردند، به اهمیت اقتصاد در قدرت ملی اشاره کردند که بنده هم تایید می‌کنم چرا که دیگر مولفه‌های قدرت مانند سابق نیست و از ابتدای قرن بیستم قدرت اقتصادی در کنار قدرت نظامی موجبات پیشرفت یا عقب ماندگی کشورها می‌شد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به عاملی به‌نام دیپلماسی اقتصادی تاکید کرد: دولتها دیگر صرف قدرت نظامی نیست که قدرتشان مطرح شود بلکه بُرد کلام آنها است که تاثیر گذار می‌شود. در دوران مذاکرات عاملی داشتیم تحت عنوان هزینه بدنامی که امروز دولت آقای ترامپ درگیر این مساله است و در دراز مدت بدنامی ترامپ به نفع ما می‌شود.

وزیر امور خارجه گفت: در دوران تحریم گذشته عاملی که باعث عدم کار با ایران می شد، به آن «عامل بدنامی» می گفتند و بیان می کردند هزینه بدنامی کار با ایران باعث می‌شود با ایران کار نکنیم و این خود یک هزینه بود اما امروز هزینه بدنامی را ترامپ پرداخت می‌کند.

ظریف ادامه داد: اعتقاد دارم گرچه در کوتاه مدت هارت و پورت آمریکا موثر می‌شود و این را هم قبول داریم که آمریکا مجاری تنفسی ما را شناسایی کرده و اگر هم به اندازه کافی شناسایی نکرده بود، با دستگیری ضراب و صدرهاشمی این‌ها را شناسایی کردند، من این مسائل را دنبال می‌کنم و دشواری شما را می‌فهمم اما امروز هزینه بدنامی را ترامپ می‌دهد.

ظریف با انتقاد از اینکه چرا دستاوردها را زیرپا می گذاریم، گفت: ادعا می شود چرا آمریکا از برجام خارج شده است و حتما برجام ایراد داشته است، آمریکا از نفتا هم خارج شده است، از پیمان پاریس هم خارج شده است، از توافق همکاری اقتصادی اقیانوس آرام هم خارج شده است، ایا آن‌ها هم ایراد داشتند؟

وی اضافه کرد: آمریکا مقررات بین المللی را هم زیرپا گذشته است، چرا دستاوردها زیر پا می‌گذاریم و پیش بینی می‌کنیم و در بازار تاثیر می‌گذاریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: دو سال از برجام گذشته است، دوستانی می‌گفتند برجام هیچ نداشته است، در حال حاضر می‌گویند چرا شرکت خارج می‌شوند. ما «پیش بینی خود محقق ساز» نداشته باشیم. زمانی که برجام تصویب شد فردی گفت کدام آدم عاقلی در ایران سرمایه گذاری می‌کند، دنیا این‌ها را می‌بیند، امروز هم ما نیاز به خیالبافی نداریم بلکه نیاز داریم به آینده امیدوار باشیم.

ظریف بیان کرد: اگر خودمان بر اساس رفتار، گفتار و عملکرد خود به دنیا ناامیدی ازاقتصاد ایران را تزریق کنیم، نباید توقع داشته باشیم دنیا به اقتصاد ایران امیدوار باشد، ما باید اعتقاد و باورمان این باشد که امکانات فراوانی داریم. ما وارد حوزه دشواری می‌شویم اما به دشواری‌ها عادت داریم و این طور نیست که برای ما ناشناخته باشد، ما جنگ را با نفت هشت دلاری اداره کردیم، آیا امروز و در شرایطی که قیمت نفت 75 دلار است، نمی توانیم وضعیت را کنترل کنیم؟

وی گفت: امروز اروپایی می‌گویند که تضمین می‌کنند نفت ایران را خریداری کنند، البته یقین داریم که آمریکایی‌ها دوران پرفشاری را برای ما دنبال می‌کنند اما ببینیم در گذشته آمریکایی چه کار می‌کردند. آن ها در کاخ سفید نشسته بودند و پیاده نظام آن‌ها در اروپا و یا جاهای دیگر ایران را تحریم می‌کردند.

ظریف ادامه داد: علاوه بر تحریم آمریکا، اتحادیه اروپا هم همان تحریم‌ها را داشت و در بعضی موارد بانکی تحریم اروپا بیش از آمریکا بود. برای مثال تحریم بانک سپه که بعد از مذاکرات از تحریم درآوردیم، اروپا همکاری نمی‌کرد و ما با آمریکا این کار را کردیم و یا در تحریم بانک صادرات موضع اروپایی‌ها سخت تر بود. آن دوران تکرار نخواهد شد. بعضی از دوستان دلواپس ما در سخنرانی که دو سه هفته بعد از برجام کردند، یک تکه را آمدنیوز و یک تکه را هم دلواپسان منتشر کردند. آن موقع من هیچوقت نگفتم کسی از برجام خارج نمی‌شود، گفتم اگر آمریکا هم از برجام خارج شود، بقیه دنیا با آن همراهی نمی‌کنند.