image_printپرینت خبر

اسپرینکلر یکی از اجزای برج خنک کننده است که در واقع اسپرینکلر یا هد آب پخش کن وظیفه دارد که سیال (آب) را در کولینگ تاور مخروطی، پخش و توزیع کند. اسپرینکلر دارای دو بخش مهم عبارتند از، بخش ثابت اسپرینکلر و بخش متحرک یا دوار است. اسپرینکلر ها فقط و فقط در برج های مخروطی کولینگ تاور کاربرد دارند. جنس اسپرینکلر ها غالبا از ABS، آلومینیوم، چدن و برنج تولید می‌شوند. که آلومینیوم از همه ارزانتر و سبک تر است و  مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارد، بنابراین معمولا از آلومینیوم جهت تولید اسپرینکلر استفاده می‌شود. درحالیکه برنج مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارد، اما گران است.

نحوه پاشش آب در برج مخروطی چگونه است؟

همانطور که گفتیم پاشش و توزیع آب در برج خنک کننده مخروطی بر عهده اسپرینکلر یا هد آب پخش کن می‌باشد. این قطعه در دسته بندی نازل های متحرک یا دوار قرار دارد. این قطعه بخشی به نام بلبرینگ دارد که سبب چرخش اسپرینکلر کولینگ تاور در اثر فشار آب می‌شود.آب داغ پس از ورود به دستگاه توسط لوله مرکزی هدر آب به بخش نازل متحرک یا در واقع سیستم توزیع آب هدایت می‌گردد. هر یک از انواع این قطعه دارای تعداد معینی از خروجی است که به هر کدام از این خروجی ها یک لوله ی منفذ دار متصل شده است. سوراخ های این لوله دارای زاویه بوده که با فشار آب باعث چرخش اسپرینکلر کولینگ تاور می‌گردد. در ادامه آب داغ بر روی پکینگ ها پاشیده شده و در مجاورت جریان هوا دمای آن کاهش می‌یابد.

 

جنس اسپرینکلر کولینگ تاور

اسپرینکلر  در دستگاه‌های اطفا حریق، در سیستم آبیاری قطره ای و… کاربرد دارد، اما توجه داشته باشید که متریال اولیه‌ای که در تولید و ساخت اسپرینکلر کولینگ تاور به کار می‌رود، در طول عمر آن تاثیر گذار است. همان‌طور که قبلا توضیح دادیم متریال به کار رفته در این قطعه از آلومینیوم، برنج، چدن، تفلون، پلی اتیلن و ABS است. آب پخش کن آلومینیومی و برنجی از پر مصرف ترین انواع آن در بازار می‌باشد،به علت خاصیت ضد رسوب، ضد زنگ، تحمل کاری بالا، وزن کم و سبک بودن.

 

اسپرینکلر آلومینیومی کولینگ تاور

برای تولید اسپرینکلر آلومینیومی از آلیاژ آلومینیوم خام که به صورت شمش است استفاده می‌شود، نحوه تولید آن از نوع تراشکاری می‌باشد تا صیقلی و صاف گردد.

مزیت‌های اسپرینکلر آلومینیومی کولینگ تاور

 • با دوام و ماندگاری بالا
 • وزن کم
 • مقرون به صرفه
 • نصب آسان و راحت
 • تراشکاری آسان
 • برای سایز بالای ۴ اینچ دارای بخش روغن کاری
 • تعویض راحت هنگام سرویس‌های دوره ای

فرآیند مکانیزم پاشش آب هد اسپرینکلر

اسپرینکلر برج خنک کن مخروطی به لوله‌ی عمودی آب ورودی برج خنک کن، از بخش ثابت وصل می‌گردد. بعد از این‌که آب وارد آب پخش کن شد، از طریق بازوهایی که به خروجی‌های قسمت متحرک وصل است و تعداد زیادی سوراخ دارد بر سطوح اسپری می‌شود. با توجه به فشار آب و سایز لوله، تعداد خروجی‌های روی روتور بین ۴ تا ۸ عدد در سایزهای مختلف وجود دارد. آب ورودی با فشاری مشخص به سمت لوله ورودی آب پخش کن روانه می‌شود. این قطعه در دو مورد ساده یا رزوه ای اتصال می‌یابد. بازوهایی که روی خروجی قرار دارند بر خلاف جهت جریان آب نصب می‌شود تا آب پخش کن بر اثر فشار وارون بگردد. گردش اسپرینکلر با فشار آب رابطه بلاواسطه و مستقیم دارد، بنابراین با فشار زیاد آب سرعت چرخیدن نیز بیشتر می‌شود.

آشنایی با اجزا آب پخش کن برج خنک کن

بخش ثابت (STATOR) و بخش متحرک(ROTOR). همان‌طور که گفته شد بخش اول اسپرینکلر ثابت است که بر روی لوله‌ی اصلی ورودی کولینگ تاور متصل می‌شود و از قسمت بالایی به‌وسیله‌ی سیم بکسل آزاد می‌شود. بخش دوم که متحرک است در اثر جریان آب و فشار ناشی از آن به گردش در می‌آید و سبب حرکت لوله‌های خروجی از اسپرینکلر می‌گردد. در اسپرینکلر دوار یک ورودی و چندین خروجی وجود دارد که یک لوله به هر یک از خروجی ها متصل است. با شروع چرخش اسپرینکلر، لوله‌ها و اتصالات نیز شروع به گردش می‌کنند. در فاصله‌های یکسان روی لوله‌ها، نازل های فانوسی نصب می‌کنند آب از نازل های در حال گردش با زاویه‌ای مشخص روی سطوح خنک کننده توضیع می‌شود. در اسپرینکلرهایی که سایز آن‌ها بالای ۴ اینچ است، به علت فشار بالای آب ورودی، این نازل مجهز به یک ورودی جهت اضافه کردن روغن می‌باشد. اجزای تشکیل دهنده این قطعه به ترتیب عبارتند از:

 • استاتور یا همان بخش ثابت
 • روتور یا همان بخش متحرک
 • قسمت روغن دان ( در صورت نازل سایز بالا)
 • بازوهای پاشش آب
 • مهارکش و قلاب تنظیم زاویه
 • روکش شفت

عیب یابی اسپرینکلر کولینگ تاور

به یاد داشته باشید این قطعه به علت متحرک بودن آسیب پذیر است بنابراین از معایب برج های مدور وجود این قطعه در قسمت توزیع آب است چون باید به محض خراب شدن از مدار خارج و برج خنک کننده تا زمان تعمیر آن متوقف خواهد شد. توجه کنید که سرویس و عیب یابی دوره ایی اسپرینکلر اهمیت بالایی دارد، در غیر اینصورت ضربه بزرگی به تجهیزات صنعتی وارد می‌کند. از مشکلات اصلی این قطعه رسوب گرفتگی آن است که قبل از وقوع باید آن را بازدید و رسوب زدایی کرد. اگر فشار آب کم شود کارکرد برج مختل می‌شود، پس اگر متوجه عدم خنک کاری اسپرینکلر شدید، ابتدا علت را یافته و فشار آب را چک کنید.

خرید و فروش اسپرینکلر برج خنک کن

به هنگام خرید و یا تعیین قیمت اسپرینکلر برج خنک کننده باید به چند نکته مهم اشاره کرد. نخست باید سایز و نوع متریال سازنده استاتور یا بدنه قطعه را مشخص کرد. گرید برنجی آب پخش کن یا اسپرینکلر گرانترین متریال سازنده این قطعه بوده که عمدتاً در آب های اسیدی کاربری ویژه دارند. عمر مفید این نوع از اسپرینکلر ها بالاتر از گرید های آلومینیوم و چدن و پلیمری است. بنابراین هنگام خرید و فروش اسپرینکلر کولینگ تاور باید به متریال سازنده آن، سایز تولید و کیفیت نحوه ساخت با دستگاه تزرق پلاستیک و تراشکاری بستگی دارد.میتوانید برای استعلام خرید کالا به وبسایت شرکت کارخانه برج خنک کننده CTR  مراجعه نمایید.

 

این محتوا تبلیغاتی بوده و آساخبر مسئولیتی در قبال صحت محتوای ارائه شده ندارد.