image_printپرینت خبر

مهندس اکبر فتحی در حاشیه بازدید از باغات گل محمدی در شهرستان مراغه در خصوص سطح زیرکشت گل محمدی استان در سالجاری، گفت: از مجموع ۱۴۴۷ هکتار سطح زیر کشت و تولید گل محمدی ، ۱۳۰۵ هکتار آن گل محمدی بارور و۱۴۲ هکتار آن غیر بارور می باشد.

وی با بیان این‌که متوسط عملکرد تولید گل محمدی استان بالغ بر چهار تن در هر هکتار است، افزود: به میزان ۱۳۵۰ تن معادل حدود ۳۰ درصد از کل تولید گل محمدی استان، جهت مصرف در تهیه محصولات خانگی شامل مربا، شربت و …. مصرف می‌شود و ۷۰ درصد مابقی معادل ۳۱۵۰ تن نیز در زمینه فرآوری گل محمدی مثل گلاب و اسانس استفاده می‌شود.

وی در خصوص صادرات این محصول، اظهار کرد: ۲۵ واحد کارگاهی در زمینه فرآوری گل محمدی مانند گلاب، اسانس، عرقیجات و بسته بندی گیاهان دارویی در استان فعالیت کرده و قسمت اعظم محصولات تولیدی را به کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای مرکزی و روسیه صادر می‌کنند.

مهندس فتحی ادامه داد: ارقام بومی این گل، ۹۰ درصد از سطح زیر کشت استان را تشکیل می‌دهند و پنج درصد باقی نیز ارقام اصلاح شده به صورت کشت بافتی است.

وی در خصوص وضعیت کشت گل محمدی استان در سطح کشور، گفت: آذربایجان شرقی از مجموع بیش از ۱۴ هزار هکتار گل محمدی در کشور حدود ۱۰ درصد سطح زیرکشت باغات گل محمدی را دارد و رتبه پنجم کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: بیشترین سطح زیر کشت گل محمدی استان در شهرستان‌ اسکو و سپس آذرشهر قرار دارد و این مناطق از قطب‌های مهم تولید گل محمدی و فرآورده‌های آن در استان به شمار می‌روند شهرستانهای مرند، شبستر، مراغه، عجب شیر و تبریز نیز از جمله مناطقی هستند که کشت این گیاه در آن‌ها انجام می‌گیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از حمایت سازمان جهادکشاورزی در ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی گل محمدی خبر داد و گفت: با توجه به قرارگیری۱۲ شهرستان در حوزه دریاچه ارومیه طبیعتا الگوی کشت متصور برای آینده استان در این ۱۲ شهرستان محصولاتی است که نیاز به آب کمتری داشته باشد و گل محمدی از جمله محصولاتی است که در مقایسه با محصولات مشابه و باغی نیاز آبی کمتری دارد و از سویی چون جزء گیاهان دارویی محسوب می گردد مورد حمایت سازمان جهادکشاورزی استان می باشد.

وی ادامه داد: در واقع جایگزین محصولات دیگری به ویژه محصولات باغی می باشد و از آنجاییکه جزو گیاهان دارویی بوده و مورد حمایت سیاست های پشتیبانی است مشمول تسهیلات کم بهره نیز می گردد.

وی ضمن اشاره به این امر که اکثر شهرستان ها به ویژه در دامنه سهند مستعد تولید گل محمدی می باشند و طبیعتاً پتانسیل لازم برای افزایش تولید گل محمدی در استان وجود دارد افزود: باید این فرصت را مغتنم شمرد و تلاش نمود با  ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی گل محمدی تا مرحله اسانس گیری بتوان ارزش افزوده این محصول را افزایش داد و تنها به محصول خام اکتفا نکرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سیاست های سازمان را در راستای حمایت از این برنامه ارزیابی کرد و افزایش ۱۵ درصدی کشت گل محمدی در آذربایجان شرقی نسبت به سال ۹۹ خبر داد و گفت: در شهرستان مراغه نیز در صورت وجود متقاضی برای صنایع تبدیلی و تکمیلی گل محمدی حمایتهای لازم صورت خواهد گرفت.