image_printپرینت خبر

محمد بنا درخصوص انتخاب تیم اعزامی به جهانی ۲۰۲۱ نروژ گفت: آخرین انتخابی را چند روز گذشته در وزن ۵۵ کیلوگرم داشتیم که سجاد عباسپور در دو کشتی برنده شد و آخرین انتخاب شده ما برای جهانی نروژ بود.

وی تاکید کرد: امسال یک سال استثنایی است که برای اولین بار المپیک به خاطر کرونا یک سال به تعویق افتاد و در فاصله نزدیک، جهانی بعد از المپیک برگزار می‌شود. المپیک در ۶ وزن بود، ما ۴ وزن دیگر باید اضافه می‌کردیم. ۴ وزنی هم که انتخاب شدند از نفرات جوان و در عین حال نفرات خوب‌مان هستند که از فرآیند ۵-۶ ماهه رد شده‌اند. ۴ نفر از المپیکی‌ها ماه‌ها در اردو و در فرآیند بودند و یک تیم قوی و خوب در اختیار داریم.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در مورد حضور رضا گرایی قهرمان المپیک توکیو در مسابقات لهستان تاکید کرد: خود ورزشکار این تمایل را داشته وهیچ اجباری در انتخابش در این فاصله کم نبود. با موافقت المپیکی‌ها و تشخیص کادرفنی این اتفاق افتاد که ما از وجود بچه‌های المپیکی استفاده کنیم.

بنا درخصوص کشتی‌گیرانی که برای اولین بار حضور در جهانی بزرگسالان را تجربه می‌کنند، خاطرنشان کرد: آنها طبیعتا بی‌تجربه نیستند. مختاری مثلا در رده‌های مختلف جهانی رفته، هرچند که رده بزرگسالان سوای رده‌های پایه است، اما او در چرخه جهانی بوده و در انتخابی هم عملکرد خوبی داشته و ما امیدوار هستیم مثل حمید سوریان سال ۲۰۰۵ که از جوانان بلافاصله در فاصله کمی در بزرگسالان طلا گرفت، عمل کند.

وی تصریح کرد: خود سجاد عباسپور هم می‌تواند همینطور باشد اینها قابلیت‌های خوبی دارند. جوان هستند، باتجربه و با هوش و ذکاوت و آمادگی جسمانی خوبی که دارند در عین حال از نظر ذهنی هم در این چند وقت برای حضور در میدان‌های بزرگ آماده شده اند.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در مورد چرخه انتخابی تیم ملی نیز تصریح کرد: بحث این بود که دو فدراسیون مختلف دو نام مختلف برای انتخابی داشتند و طبیعتاً هم آن درست بود. فرآیند باید باشد، با صرف یک انتخابی نمی‌شود تیم را بست. مثلا در خرداد یک تیم انتخاب شود، نمی‌توانیم باقی نفرات را کنار آنها با انگیزه حفظ کنیم. در زمان خادم اسمش فرآیند بود و در زمان دبیر اسمش چرخه شده است. من تلفیقی از این دو تا را سالها است که انجام می‌دهم.

بنا ادامه داد: پروسه ۵-۶ ماهه مسابقات را در نظر می‌گیرم و درنهایت کسی نمی‌تواند ادعا کند که در این دو مسابقه برنده بودم و انتخاب نشدم. تک به تک می‌شود در مورد کشتی‌گیران از من سوال کرد که در مورد هرک دام آنها چه پروسه‌ای طی شده که به اینجا رسیده‌ایم.

محمد بنا همچنین در مورد تعامل با مربیان سازنده در اردوهای تیم ملی گفت: با پیشرفت کشتی و به وجود آمدن فضایی که تعداد مربیان سازنده زیاد می‌شود، طبیعتاً توقع مربیان این هست که در تیم‌های ملی دیده شوند، اما من چند نفر را در تیم ملی می‌توانم داشته باشم؟ در سراسر کشور ۵۰-۶۰ مربی فعال داریم، بنا شاید ۱۵-۱۶ سال در رده‌های تیم ملی کار کرده، کسی اندازه بنا از مربیان سازنده استفاده کرده؟ نوربخش مربی سازنده نبود، یا خیرآبادی؟ اسفندیاری یا حضرتی‌پور مربی سازنده نبودند؟

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی خاطر نشان کرد: نمی توانم همه را یک جا جمع کنم.  در صربستان مربی سازنده امین میرزازاده را همراه تیم فرستادم، گیوی و بالی‌تبار که همراه تیم رفتند، مربی سازنده نیستند؟ بعضی به تیم بزرگسالان می‌آیند و برخی در رده جوانان و نوجوانان تیم ملی را همراهی می‌کنند، تنها مربیانی که در تیم ملی بزرگسالان حضور دارند و جز مربیان سازنده نیستند، من و جزینی هستیم.

 

منبع: تسنیم