image_printپرینت خبر

محرم بیرق دار یکی از این جوانان خوش قلب تبریزی است که دلی به بزرگی دریا دارد و چند سالیست که تمامی دغدغه اش کمک به نیازمندان می باشد.

او حتی خودروی میلیاردی خود را فروخته و برای رفع مشکلات شهروندان نیازمند ساکن در محلات کم برخوردار شهر تبریز هزینه کرده است.

بیرق دار، هم اینک مدیر موسسه خیریه «خیرین جوان تبریز» است و بگفته خودش خرید هنداونه شب یلدا بهانه ای بوده تا مسیر زندگی اش به کلی تغییر کند.

او می گوید: پنج سال پیش هنگام خرید هندوانه شب یلدا برای خانواده ام؛ به طور اتفاقی چشمم به مرد میانسال و پسر کوچکی افتاد که از پشت شیشه مغازه میوه فروشی با حسرت به داخل مغازه نگاه می کردند، پسر کوچک با اصرار از آن مرد که گویی پدرش بود می خواست تا او هم برای شب یلدا هندوانه بخرد اما مرد به زور دست او را کشید و آنجا را ترک کردند.

وقتی این صحنه را دیدم خیلی ناراحت شدم، هندوانه ای را که برای خودمان سوا کرده بودم را خیلی زود حساب کردم و خودم را به سرعت به آن پدر و پسر رساندم و بعد از هزار خواهش و تمنا آن هنداونه را به آنها دادم.

بیرق دار با صدای گرفته ادامه می دهد: هنوز که هنوز است وقتی یاد آن صحنه می افتم دلم می گیرد، به خانه که برگشتم موضوع را به همسرم گفتم و به پیشنهاد همسرم ۲۰۰ بسته (دقیقا از همان خوراکی هایی که برای شب یلدای خودمان تهیه کرده بودم) را آماده و به همراه همسرم در بین نیازمندان مناطق حاشیه نشین شهر توزیع کردیم.

رفته رفته تعداد بسته های شب یلدا را افزایش دادیم و امسال با همراهی تعدادی از دوستان خیر تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ بسته ویژه شب چله در محلات کم برخوردار شهر توزیع کردیم.

طی رفت و آمد به این محلات متوجه وضعیت اسفناک اهالی ساکن در آن شدیم و با همسرم تصمیم گرفتیم تا آنچه از دستمان بر می آید برای کمک به آنها انجام دهیم.

آن زمان با ماشین تویوتا لندکروزر شاسی بلندی که داشتم به آن محلات می رفتم ولی از اینکه من سوار بر ماشین میلیاردی ام و همشهریانم در چنین وضعیت نامناسبی هستند، شرم می کردم.

بیرق دار در ادامه به پیشنهاد همسرش خودروی لوکس خود را می فروشد و یک دستگاه خودروی دنا می خرد و مابه التفاوت آن را جهت کمک به نیازمندان هزینه می کند، او در این ارتباط می گوید: با پول حاصل از فروش ماشین به چندین بیمار دیالیزی و سرطانی کمک کردیم، با بخشی از پول نیز به دفعات بین خانواده های بی بضاعت بسته های معیشتی توزیع نمودیم.

بیرق دار و همسرش چهار سال به صورت چراغ خاموش به نیازمندان تبریزی کمک می کنند و از نیمه شعبان امسال (اردیبهشت ماه) و پیرو تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر یاری رساندن به محرومان و خانواده‌های نیازمند «موسسه خیرین جوان تبریز» را راه اندازی کرده و اقدامات خود را با همراهی رسانه ها ادامه می دهند.

هم اینک ۲۰۰ جوان عضو دایم موسسه خیرین جوان تبریز بوده  و ۲۰۰ مددجو نیز از حمایت های مستمر این موسسه بهره مند می شوند. تامین ماهانه داروی ۸۳ بیمار نیازمند، توزیع رایگان ۶۰۰ انسولین قلمی، راه اندازی پویش جمع‌آوری لباس برای نیازمندان، احداث، تعمیر و بهسازی مسکن محرومان، تهیه لوازم ضروری زندگی برای خانواده های نیازمند، تهیه گوشی همراه و تبلت برای دانش آموزان بی بضاعت و توزیع مستمر بسته های معیشتی از جمله فعالیت های این موسسه می باشد.

این خیر جوان می گوید: در راستای لبیک گویی به ندای مقام معظم رهبری و اجرای رزمایش همدلی و مواسات اقدام به تهیه بسته های معیشتی نمودیم، و اقدامات خود را از منزل شخصی ام به سالن های ورزشی کشاندیم و کار خود را با آماده سازی ۶۰۰ بسته معیشتی در سالن شهید صادق عدالت اکبری آغاز کرده و تاکنون در ۱۷ مرحله اقدام به توزیع بسته های معیشتی بین نیازمندان نموده ایم.

بیرق دار اضافه می کند: تا به امروز نزدیک ۱۰ هزار بسته معیشتی شامل روغن نباتی، برنج، ماکارونی، تخم مرغ، پنیر و خرما به ارزش تقریبی هر بسته ۵ میلیون ریال تهیه و به  دست خانواده های نیازمند رسانده ایم.

او در ادامه با تقدیر و تشکر از همراهی حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی می گوید: وجود ایشان نعمتی بزرگ برای تبریز است و همواره از ما حمایت نموده و قوت قلب ما می باشند.

او همچنین درباره ی اقدامات موسسه خیرین جوان تبریز در دوران کرونا می گوید: به دنبال شیوع ویروس  کرونا (از بیستم اسفند ماه سال گذشته) و نایاب شدن ماسک و مواد ضدعفونی کننده در سطح شهر اقدامات خود را بسط دادیم و با هماهنگی آقای امین زاده، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نسبت به تهیه محلول ضدعفونی اقدام کردیم و همچنین تعداد ۳۵ هزار ماسک از سازمان بسیج اصناف استان و ۲۰ هزار عدد نیز از بازار آزاد خریداری کرده و روزانه به طور مرتب در بین خانواده های محلات حاشیه نشین شهر توزیع نمودیم.

بیرق دار در بخش پایانی سخنانش ضمن تقدیر از همراهی رسانه ها در باز نشر اقدامات شان، ابراز امیدواری کرد روزی عدالت اجتماعی به طور کامل در جامعه بر قرار و فقر برای همیشه ریشه کن شود و دیگر هیچ خانواده ای در این سرزمین نیازمند حمایت دیگری نباشد.