image_printپرینت خبر

علیرضا منادی در این بازدید، اجرای پروژه مدول دوم تصفیه‌خانه تبریز را امری بسیار مبارک ارزیابی و اظهار کرد: همزمان با اجرای این پروژه، شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی نیز به اجرای طرح پرداخته که در این راستا به پیشرفت ۹۰ درصدی رسیده و با افتتاح آن در اواخر تیر سالجاری کل فاضلاب کلانشهر تبریز به میزان ۱۲۲ میلیون مترمکعب، تصفیه‌شده و وارد دریاچه ارومیه می‌شود .

وی ادامه داد: به برکت زحمات عزیزان در شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی شاهد افزایش سطح بهداشتی و امید به زندگی در این کلانشهر خواهیم بود و عفونت‌ها و بیماری‌ها قطعا کاهش می‌یابد .

وی با اشاره به انجام پروژه مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ارومیه ابراز امیدواری کرد که با ۷۵ میلیون مترمکعبی که از این طریق وارد دریاچه ارومیه می‌شود تمامی تلاش‌های صورت‌گرفته از طریق مجلس، هیات دولت و پیگیری‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه به سرانجام برسد و شاهد آن خواهیم بود که در آن واحد ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه وارد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی هم در این بازدید گفت: احداث مدول دوم تصفیه خانه بزرگ فاضلاب تبریز از سال ۹۵ با قرارداد به مبلغ ۱۸۲ میلیارد تومان در دو فاز مایع و لجن آغاز شد که سویل بخش مایع  با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

علیرضا ایمانلو اظهار کرد: در حال حاضر این پروژه در فرایند تصفیه فاضلاب مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز از نوع STEP FEED  بوده که این فرایند از نوع فرایندهای حذف مواد آلی با قابلیت حذف ازت و فسفر بوده و با توجه به مرحله ای بودن سیستم توزیع فاضلاب در واحد بیولوژیکی، یکی از پیشرفته ترین و کارآمدترین فرایندهای بروز تصفیه فاضلاب شهری است.

وی ادامه داد: جمعیت تحت پوشش این طرح یک میلیون نفر و ظرفیت تصفیه خانه نیز ۲۰۷۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز خواهد بود .ایمانلو با اشاره به هزینه ها و محل اعتبارات طرح و نحوه اجرای پروژه بر اساس برنامه زمان بندی شده خبر از افتتاح بخش مایع مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز در تیر سالجاری داد.مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در خصوص طرح تصفیه خانه فاضلاب تبریز گفت: یکی از اهداف مهم طرح احداث  مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب کلان‌شهر تبریز استفاده از پساب تولیدی به‌عنوان تامین‌کننده عمده آب مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه است.

وی ادامه داد: این پروژه یکی از مهم ترین و همچنین یکی از بزرگ ترین پروژه های زیست محیطی شمال غرب کشور و آذربایجان شرقی و همچنین یکی از بزرگ ترین تصفیه خانه های در حال احداث کشور است.