image_printپرینت خبر

 

پیام صادقی در گفتگو با خبرنگاران به مناسبت اتمام بیست و سومین دوره جشنواره خیرین مدرسه ساز استان ، هر گونه کار عمرانی در حوزه وزارت آموزش و پرورش شامل ساخت ، توسعه و تجهیز مدارس را از وظایف اداره کل عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۶ هزار متر مربع فضای فیزیکی و ۲۴ هزار کلاس درس داریم که در ۴سال گذشته، کلی فعالیت عمرانی در سطح این مدارس انجام شده است.

      ۳۵ درصد مدارس استان نیازمند تخریب ، بازسازی و مقاوم سازی

وی با بیان اینکه ۳۵ درصد مدارس استان نیازمند تخریب ، بازسازی و مقاوم سازی است گفت: خوشبختانه در سال های اخیر شاهد شیب تند کاهش مدارس فرسوده استان نسبت به میانگین کشوری بوده ایم.به اذعان مدیر کل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی هرگونه تخریب و بازسازی در سطح مدارس استان براساس شاخص هایی همچون عمرمفید مدرسه ، ساختمان و تحولات جمعیتی صورت میگیرد و تخریب و بازسازی در سطح ۴۰ منطقه آموزش و پرورش استان با توجه به شاخص های اعلامی انجام می شود.

      تحصیل حدود ۸۰۰ هزار دانش آموز در استان

صادقی در ادامه از تحصیل حدود ۸۰۰ هزار دانش آموز در استان خبرداد و در خصوص وضعیت مدارس کانکسی استان ابراز داشت: حدود ۳۲۰ کانکس و۴۸۰ کلاس درس کانکسی در سطح استان وجود دارد که در ۲ سال اخیر در راستای جایگزینی مدارس کانکسی با مدارس درجاساز با اولویت مدارس بالای ۱۵ دانش آموز تلاش کرده ایم. وی همچنین با اشاره به وجود ۳۶۰ کلاس درس مدرسه سنگی در استان افزود: جمع آوری مدارس سنگی با اولویت مدارس بالای ۱۵ دانش آموز از اولویت ها و رویکردهای نوسازی مدارس می باشد.

این مقام مسئول در ادامه سرانه فضا برای هر دانش آموز در استان را ۵.۷ متر مربع دانست و گفت: فضای استاندارد برای هر دانش آموز در کشور ما حدود ۸ متر مربع است که در حال حاضر میانگین کشوری فضای دانش آموزی حدود ۵.۲ متر مربع می باشد.

       تحویل ۵۰۰ کلاس درس تا پایان سالجاری

وی همچنین گریزی به بحث اعتبارات دولتی و مشارکت خیرین زد و اضافه کرد:اعتبارات دولتی شامل دو اعتبار استانی و ملی می باشد و خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته ۱۵۸ میلیارد تومان اعتبارات دولتی در سال ۹۷ به حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در سالجاری افزایش یافته که امیدواریم با جذب کامل این اعتبارات تا پایان سال ۵۰۰ کلاس درس تحویل آموزش و پرورش دهیم. مدیرکل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود از تخصیص ۴ میلیارد تومان اعتبار با اولویت احداث سرویس های بهداشتی برای مدارس فاقد سرویس بهداشتی برای اولین بار در سطح استان خبر داد و یادآور شد: همچنین در راستای هوشمند سازی و استفاده از فضای مجازی در دوران کرونا در روزهای آتی ۸۰۰ الی یک هزار تبلت با نیازسنجی خریداری خواهیم کرد.

       ساخت و طراحی مدرسه سبز

به گفته ی صادقی در حال حاضر این استان در ساخت و طراحی مدرسه سبز و سامانه مکان یابی مدارس به عنوان استان پایلوت انتخاب شده است.

وی در تشریح این خبر خاطر نشان ساخت: آذربایجان شرقی در خصوص ساخت مدارس سبز به عنوان استان پایلوت انتخاب شده و در این راستا یک مدرسه سبز کامل در ناحیه پنج تبریز و دو مدرسه نیمه سبز یکی با مشارک خیران در تبریز و دیگری مدرسه زینبیه میانه در حال احداث می‌باشد.

صادقی ادامه داد: در استان آذربایجان شرقی ۸۰ درصد مدارس در مکانی مناسب احداث شده اند و با توجه به اینکه تعدادی از مدارس در مکانی مناسب احداث نشده اند ، سامانه مکان یابی مدارس با تعیین حدود و حریم‌های ساخت مدرسه در استان تعبیه می‌شود.

وی همچنین از تخصیص اعتبار برای پروژه های محرومیت زدایی استان برای اولین بار خبر داد و گفت: مقرر شده ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سالجاری برای پروژه های مذکور تخصیص یابد که تاکنون حدود ۲۰ درصد آن اختصاص یافته است. به گفته صادقی به روز رسانی نقشه های دفاتر فنی و استفاده از تکنولوژی و مصالح به روز و نوین در ساخت و تجهیز مدارس با توجه به زمان بر و هزینه بر بودن سنتی سازی در اولویت کاری سازمان است.

       ۲۲۰ میلیارد تومان میزان تعهد خیرین در جشنواره سالجاری

مدیرکل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به برگزاری بیست و سومین دوره جشنواره خیرین مدرسه ساز استان گفت: ۱۲۰۰ میلیارد تومان آورده خیرین در طول ۲۳ جشنواره است و میزان تعهد خیرین در جشنواره امسال ۲۲۰ میلیارد تومان بود.

وی در خاتمه به وجود تعداد ۱۰۵۷ خیر مدرسه ساز شامل ۹۱۲ خیر حقیقی و ۱۴۵ خیر حقوقی در استان اشاره و تاکید کرد:با توجه به افزایش تعهد خیرین در سالجاری ۱۴۳ پروژه به پروژه های در حال احداث استان اضافه کردیم.