image_printپرینت خبر

ومطابق با این سیاستها و هدف گذاری ها، شهرستان چاراویماق از استان آذربایجان شرقی یکی از مناطق هدف در سال ۱۳۹۹ انتخاب شد .

مسئول نهاد آبادانی و پیشرفت و مسئول اجرای پروژه های بنیاد علوی در شهرستان چاراویماق در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح پروژه ها و برنامه های بنیاد مستضعفان در شهرستان چاراویماق گفت: بعد از اینکه این شهرستان به عنوان یکی از نقاط محروم کشور برای اجرای سیاست های محرومیت زدایی بنیاد انتخاب شد، در قدم اول تفاهم نامه ای بین مدیر عامل بنیاد علوی با استاندار منعقد گردید که متناسب آن همه دستگاههای اجرایی موظف به همکاری و مشارکت با نهاد آبادانی و پیشرفت، جهت احصاء توانمندی ها و ظرفیتها و نیز نارسایی های شهرستان گردیدند و بر همین اساس نهاد آبادانی و پیشرفت اقدام به انعقاد تفاهم نامه های اجرایی با تمامی مدیران کل سازمانها و دستگاههای اجرایی استان با حضور فرماندار چاراویماق و مدیران ادارات در شهرستان، برای همکاری و پیشرفت هر چه بهتر کارها نمود.

آیت شاهی با بیان اینکه در مدت ۵ ساله حضور بنیاد در شهرستان با اجرای صدها برنامه و پروژه متنوع در حوزه های مختلف عمرانی و زیربنایی، اشتغال و معیشت، فرهنگی ، اجتماعی و سلامت و بهداشت سعی در تحول عظیم در شهرستان چاراویماق داریم، گفت: با برگزاری جلسات کارشناسی با حضور نخبگان و کارشناسان ذیصلاح ادارت مربوطه برنامه تنظیم سند پیشرفت برای شهرستان در حوزه های ذکر شده در دستور کار قرار گرفته که در حال نهایی شدن و تدوین آن هستیم.

وی با بیان روند تشکیل نهاد آبادانی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان گفت: شناسایی و سازماندهی، نهاد سازی، تدوین سند پیشرفت، مستند سازی و پیاده سازی، استفاده از ظرفیت کارشناسی استان، شهرستان و نخبگان و انجام کارهای علمی قبل از اجرای عملیاتی پروژه ها و برنامه ها رویکرد عملی بنیاد است.

مسئول نهاد آبادانی و پیشرفت شهرستان چاراویماق گفت: شهرستان چاراویماق دارای ظرفیت های عظیم معدنی، کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و قالی بافی و … است که متأسفانه علی رغم داشتن چنین پتانسیل های عظیم،  به خاطر ضعف در اجرای عدالت اجتماعی در طول دهه های گذشته، جزء شهرستانهای محروم کشور است.

شاهی افزود : این شهرستان همچنین با داشتن رتبه سوم از نظر مساحت در استان و داشتن بیش از ۶۰ نوع انواع سنگ و فلزات معدنی، عملکرد بالای تولید گندم و نخود و نیز سطح مراتع در استان هنوز در جایگاه واقعی خود قرار ندارد و نیازمند حمایت و همت جهادی آحاد مردم و مسئولین برای رسیدن به شأن و منزلت واقعی خود است.

مسئول نهاد آبادانی و پیشرفت شهرستان چاراویماق گفت: بعد از انجام کارهای کارشناسی شده و تدوین سند پیشرفت شهرستان، برنامه ریزی برای انجام کارهای علمی و موثر برای بهبود معیشت و اقتصاد پایدار خانوارهای شهرستان  در ۷ رسته محوری فرشبافی، دام سنگین، دام سبک، زنبورداری، کشاورزی (نخود و گندم) و گیاهان دارویی صورت گرفته است، که به استناد آمارهای رسمی بیش از ۸۰ درصد شاغلین شهرستان در این ۷ رسته فعال هستند.

آیت شاهی با اشاره به ریز پروژه و برنامه ها در این رسته های مختلف گفت: در رسته دام سنگین و سبک ۲۷ برنامه محوری، زنبورداری ۹ برنامه، قالی بافی ۷ برنامه، کشاورزی که شامل نخود و گندم است ۱۶ برنامه و گیاهان دارویی هم بیش از ۳۰ برنامه محوری برای اجراء ، تدارک دیده شده است.

وی افزود: در تمامی این برنامه ها، آموزش و علمی کردن فعالیت اقصادی مردم از اولویت های اصلی ما است؛ چرا که معتقدیم اگر برخی از شیوه های منسوخ و سنتی اصلاح شود، راندمان کمی و کیفی بالا خواهد رفت و مهمتر اینکه تأثیر آموزش و فرهنگ سازی می تواند حتی بعد از پایان ماموریت بنیاد علوی در شهرستان، باقی بماند.

شاهی با بیان اینکه هدف محور اقتصاد و اشتغال بهبود معیشت و تولید پایدار، خودکفا کردن مردم شهرستان و عدم مهاجرت به شهرهای دیگر است گفت: متأسفانه اقتصاد و اشتغال، حلقه مفقوده در تمام روستاها است و روستانشینان به خاطر عدم درآمد پایدار، مجبور به مهاجرت می شوند در حالی که اگر از ظرفیت های خود روستاها استفاده شود، جوانان، دیگر نیازی به مهاجرت برای کار نخواهند داشت.

مسئول نهاد بنیاد علوی در شهرستان چاراویماق در ادامه با بیان اینکه بنیاد مستضعفان بدون توجه به درآمدزایی و منفعت شخصی، برای محرومیت زدایی به این شهرستان ورود کرده است گفت: تمام این اعتبارات فقط به خاطر کاستن از محرومیت مردم شهرستان چاراویماق است و همانطور که اعلام کردم، به هیچ وجه جایگاه کنونی این شهرستان با داشتن ظرفیت ها و پتانسیل های عظیم، قابل قبول نیست.

آیت شاهی افزود: بنای کارهای بنیاد، وحدت، همدلی و همگرایی است به طوری که سعی کرده ایم علاوه بر مشارکت با همه دستگاههای دولتی و غیر دولتی، خود مردم را هم در پروژه ها مشارکت دهیم تا یک عِرق و تعصب خاصی به آن داشته باشند.