image_printپرینت خبر

آسا خبر/ وحید حاج سعیدی:/

جلسه شورای عمومی فرهنگ شهرستان علی آباد کتول با حضور امام جمعه، فرماندار، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و سایر اعضای این شورا در دفتر امام جمعه شهرستان برگزار گردید.

جلالی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان در ابتدای جلسه به ارائه گزارش در خصوص پیگیری مصوبات جلسه قبل پرداخت و گفت: سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی در حال حاضر یکی از دغدغه های اصل نظام است و هرگاه اطلاع رسانی و آموزش تقویت شود و آموزه های فرهنگی در خصوص مهارت های زندگی، سبک زندگی، فرزند پروری و … در جامعه مورد توجه جدی قرار بگیرند، با کاهش آسیب های اجتماعی روبرو خواهیم شد.

جلالی ارتقاء سلامت روان در جامعه را ماحصل همکاری مردم و همه نهادهای مسئول دانست و افزود: برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری، استفاده از آموزه های دینی به عنوان فراگیر ترین و با نفوذ ترین ابزار ، آشنا ساختن و آشتی جوانان با مساجد و در نهایت بهره گیری از ظرفیت خود جوانان ، در ارتقائ سطح فرهنگ جامعه و پیشگیری از مشکلات و آسیب های اجتماعی نقشی موثر دارند.

اسلانی معاون پرورشی مدیریت آموزش و پرورش نیز به تیهه بانک اطلاعات دانش آموزان اشاره کرد و گفت: با تهیه یک بانک اطلاعاتی از توانمندی ها و استعدادهای دانش آموزان در رشته های ورزشی، فرهنگی و هنری در صدد هستیم تا زمینه حضور پررنگ دانش آموزان در فعالیت های مختلف فراهم شود.

جلالی فرماندار شهرستان نیز شورای فرهنگ عمومی را اطاق فکر شهرستان دانست و گفت: استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش به نحو مطلوب صورت نمی گیرد و باید با برنامه ریزی و حرکت در مسیر سند تحول، آموزش های مهارتی لازم در بحث تعامل، فرهنگ، احترام به قانون و .. از همان سنین کودکی در مدارس به دانش آموزان آموخته شود.

جلالی همچنین به نقش پر رنگ دانشگاه ها در ارائه راهکار های عملی اشاره کرد و افزود: انتظار از دانشگاه ها ارائه راهکار عملی در حل مشکلات مختلف است و پایان نامه ها اگر رنگ و بوی کاربردی بگیرند ، بسیری از مشکلات منطقه ای ، استانی و ملی حل خواهند شد.

حجت الاسلام مهدی نژاد امام جمعه شهرستان نیز در این نشست ضمن تبریک ایام و گرامیداشت فداکاری های جان برکفان نیروی انتظامی گفت: شورای فرهنگ عمومی شهر به مثابه قوه مقننه شهرستانی است و می توان از این ظرفیت برای رفع کاستی ها بهره برد.

وی همچنین به نیاز های جوانان در شهر اشاره کرد و گفت: تخلیه انرژی جوانان چه پسر و چه دختر یک ضرورت است و باید با برنامه ریزی زمینه فعالیت جوانان را در عرصه های مختلف فراهم کرد.

ایشان همچنین به ضرورت استفاده از ظرفیت پایان نامه های دانشگاهی اشاره کرد و بیان داشت: پایان نامه ها باید نسخه علاج مشکلات شهر باشند و به صورت تخصصی به بررسی و ارائه راهکار برای مشکلات بپردازند.

امام جمعه شهر  در پایان به نقش معنویت و دین در سلامت جسم اشاره کرد و آموزه های دینی را در سلامت جسم و روان موثر دانستند.