image_printپرینت خبر

سعید جلیلی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، شامگاه شنبه (۱۵ خرداد) پس از نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در گفت‌وگو با تلویزیونی اینترنتی خود با عنوان جهاد و جهش، نکاتی را مطرح کرد که محورهایی از آن را در ادامه می‌خوانید:

– از اینکه آقای همتی صادقانه گفتند نمی‌شود، متشکرم

– من از صداقت آقای همتی خوشم آمد؛ ایشان گفتند خیلی از مواردی که نامزدهای دیگر میگویند، امکان‌پذیر نیست و نمی‌شود. بر همین مبنا من از ایشان درخواست کردم در محضر مردم مناظره کنیم. چون ما مدعی هستیم می‌شود و ایشان می‌گویند نمی‌شود.

– ایشان دکترای اقتصاد دارد و صاحب‌نظر است؛ با احترام از ایشان می‌خواهیم درباره مسائل اقتصادی بیایند تا گفتگو کنیم؛ چرا که طبق کار کارشناسی و میدانی ما به نتیجه رسیدیم و حاضریم از مواضع خود دفاع کنیم و با نظرات مخالف، مناظره کنیم.

– اجرای برنامه، اراده مبارزه با فساد می‌خواهد والا اکثر نظرات یکی است

-در مباحث اقتصادی باید به دو تا موضوع توجه بیشتری داشت؛ در برخی موارد اختلاف نظر وجود دارد و باید مبنای اختلاف فهم شود اما در برخی موضوعات علی‌رغم تفاوت سیاسی، اشتراک نظر وجود دارد.

– در اکثر موارد اختلافی، مبنا سلیقه یا قوت و ضعف اجرایی نیست؛ یک نگاه می‌گوید فقط کشور را اداره کنیم اما یک نگاه می‌گوید با توجه به شرایط کشور، می‌توانیم کشور را جهش بدهیم.

– در موارد مشترک، همه می‌خواهند تورم را کنترل کنند و مشکلات معیشتی را حل کنند. سوال مردم دقیقا همین است که اگر نظرات کاندیداها یکی است، چرا اجرا نمی‌شود؟ ما میگوییم بخاطر آفت‌ها و آسیب‌هایی است که در عرصه اجرا به سراغ دولت‌ها می‌آید.

– مشکل دیگر کار نمایشی است و دیگری تعارف رئیس جمهور با کسانی است که با برنامه‌های دولت تعارض منافع دارند.

– برخی تعارفات سیاسی، یک کشور را معطل می‌کند. همه می‌گویند نباید ابربدهکاران بانکی وجود داشته باشد، پس چرا هست؟ بخاطر آنکه تعارف و ضعف در مدیریت وجود دارد.

– منافع عده‌ای اقتضاء می‌کند که کشور پیشرفت نکند تا آنها پیشرفت کنند؛ فساد و اختلاس و .. یعنی همین. در کنار این قضیه، اگر با این افراد تعارف بشود هم فساد است.

– ما می‌گوییم بانک مرکزی باید مدیریت سیاست‌گذاری بانک‌ها را به عهده داشته باشد. عده‌ای مدیرعامل بانک بودند و به بانک مرکزی آمدند و پس از آن دوباره به بانک برمیگردند.

– کسی که مدیرعامل بوده، معاون نظارت بانک مرکزی می‌شود و مجددا به بانک برمی‌گردد. این درهای گردان فساد است.

– خود بانک‌ها باید مدعی باشند که پیگیر معوقات بانکی باشند. نود هزار میلیارد تومان در دست یازده نفر پول کمی است؟

– من نمی‌گویم که این مشکل فقط در همین دولت بوده است؛ اصلا به عنوان دبیر شورایعالی امنیت ملی ما پیگیر این معوقات در دولت دهم هم بودیم.

– وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی، وزیر اطلاعات وقت و بسیاری از مسئولان قضایی و امنیتی را دعوت کردیم تا برای بازپس گیری معوقات بانکی به مدیران عامل بانک‌ها کمک کنند. همان زمان احساس کردم که اراده‌ای وجود ندارد و دولت هم عوض شد. بعد از مسئولیت ما، به آقای اژه‌ای گفتم آیا مدیران عامل شکایت کردند و پیگیر معوقات شدند؟ ایشان گفتند نه.

– در عرصه‌های مختلف نظیر نظام سلامت، صنعت، معدن، کشاورزی اگر به جمع‌بندی رسیدیم، واقعا حاصل سالها مطالعه است.

– برای مثال در کارگروه کشاورزی دولت سایه، اساتید برجسته رشته‌های مرتبط در این کارگروه فعال می‌کنند. چند سال پیش بحث محصولات تراریخته حدود ده نفر از اساتید و مدیران باسابقه وزارت جهاد جمع‌بندی داشتند و وقتی منتشر شد، جمع دیگری از اساتید و کارشناسان به ما اعلام کردند که ما نظر مخالف با این کارشناسان داریم و درخواست مناظره دادند.

– من به آنها گفتم که جلسه مناظره را تشکیل میدهیم. سیزده نفر از کارشناسان موافق تراریخته با موافقان مناظره کردند.

-به عنوان یک ناظر بیرونی نسبت به این بحث کارشناسی دیدم که نظرات هر دو گروه علمی و دارای ادله و استدلال است. جلسات گفتگو پیرامون این موضوع تا دو سال به طول انجامید و هر دو هفته، نمایندگان دو گروه با یکدیگر مباحثه می‌کردند.

-کشور باید تصمیم بگیرد و این تصمیم باید کارشناسی و دقیق باشد. نقش رئیس جمهور در موضوعات مختلف اینگونه مشخص می‌شود که بتواند در موضوعات عدیده و اساسی، تصمیم درست اتخاذ کند.

– حاصل این مباحثات، تبیین نقاط اشتراک و اختلاف شد. سندی نوشته شد و به عنوان یک کار جدی در زمینه تراریخته که موضوع امنیت غذایی و سلامت مردم در آن دخیل است، ارائه شد.

– حرف من این است که ما این کارهای جدی و کارشناسی را در زمینه‌های مختلف انجام دادیم و به همین دلیل است که از آن دفاع می‌کنیم و نظرات مخالف را به مناظره دعوت می‌کنیم.

 

منبع: فارس