image_printپرینت خبر

در کل تاریخ اسلام ،زنان در لایه های اجتماعی حضور داشته اند و از جریان های سیاسی جامعه خود آگاه بودند و احساس مسوولیت می کردند.

زنان در دوران قبل از انقلاب با پذیرش اسلام سیاسی ، به عناصر انقلابی و مبارزاتی تبدیل شدند . مردان بزرگی که در سال های سیاه خفقان ، درتدارک انقلاب بزرگ بودند ، یقینا بدون همراهی زنانشان ، توانایی به انجام رساندن آن امور را نداشتند .

زن مسلمان ایرانی نیز در سال‌های آتش زیر خاکستر، همگام و همقدم با مردان در جهاد و مبارزه با طاغوت  و دشمنان انقلاب اسلامی بود و هر چه از عمر انقلاب می گذرد بر تعداد و بر شدت فعالیت این زنان افزوده می‌شود.

امام خمینی (ره) هم زنان را پیشگامان انقلاب معرفی ‏کردند؛ همان زنانی که در صف های مقدم تظاهرات حاضر بودند و با حرکت ‏خود مردان را برای حضور و مبارزه تشجیع می کردند؛ زنان در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و قبل از آن نقش بسزایی ایفا کردند، به عبارتی بانوان از ستون های انقلاب اسلامی به شمار می روند و در این مسیر ثابت قدم هستند. همچنین امام خمینی‏ رحمه الله می‏فرمایند: ما نهضت‏ خودمان را مدیون زن‏‌ها می‏دانیم، و همین نکته برای بیان نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی از هر کلامی رساتر و نیرومندتر است.

زنان در دوران هشت سال دفاع مقدس هم نقش موثری در جامعه ما داشتند به طوریکه بسیاری از آنها در آن هنگام به یاری رزمندگان سلحشور شتافتنه و با ایثار و فداکاری در راه حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی تمام تلاش خئد را بکار گرفتند و در این راه و یا هنگام بمباران شهرها جان خود را از دست داده و شهید شدند.

زن ایرانی در حال حاضر نیز توانسته قابلیت ها و توانمندی های خود را فارغ از نگاه جنسیت زده در پناه حجاب اسلامی ایفا کند و آن را مرهون انقلاب اسلامی است.

امروز زن‏‌های شیردل طفل خود را در آغوش کشیده و به میدان مسلسل و تانک می‏روند، در کجای جهان چنین مردانگی و فداکاری از زنان ثبت‏ شده است.

رهبر انقلاب  نیز نیمی از افتخارات دوران دفاع  مقدس را مربوط به زنان کشور می دانند و رکن اساسی و محور اصلی ایستادگی و مقاومت خانواده های شهدا و ایثارگران را بانوان اعم از همسران و مادران معرفی می کنند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زمینه  حضور خانم ها در تمامی صحنه ها کاملا مهیا شد بطوری که  امروز می‌بینیم در جامعه بخش آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، دانشگاه‌ها و علم، فناوری، مشاغل، فضای مجازی و دولت الکترونیک و عرصه‌های دیگر حضور زنان چقدر موثر و سازنده و پررنگ است و گسترش فضای مجازی نیز نقش‌آفرینی اجتماعی و اقتصادی زنان را بیش از گذشته تسهیل کرده است.

این زنان خانواده هستند که با حضور پرشور خود در صحنه انتخابات چه به عنوان نامزد انتخاباتی چه به عنوان رای دهنده، قشر عظیمی را به سمت فعالیت های سیاسی سوق می دهند.

زنان منشا تحرک، پویایی و بالندگی هستند و این را با حضور در صحنه های سیاسی و انتخاباتی، حضور فعال در انجمن ها، تشکل ها و احزاب ، راهپیمایی ها و جنبش ها و فعالیتهای خیرخواهانه نشان داده اند و خواهند داد.

ترس از بر عهده گرفتن مسئولیت های فرهنگی، سیاسی،عدم تمایل زنان برای حضور در فضاهای مردانه و همچنین تخریب های شخصیتی و برخی تصورات نادرست فرهنگی در مورد نقش زنان از مهمترین عوامل برای کمرنگ شدن حضور زنان در عرصه های مختلف است وبرای از بین بردن این سقف شیشه ای باید تبعیض های جنستی برداشته شود.

و امروز زن نقش حیاتی در هدایت افراد خانواده دارد، بدین معنی که بررسی های لازم را انجام می دهد و فرد اصلح را انتخاب می کند و افراد خانواده را به حضور فعال در انتخابات سوق می دهد همچنان که  زنان در تعیین سرنوشت آینده کشور و جامعه ما، همپای مردان هستند و بی تردید در هر انتخاباتی اگر زنان تصمیم بگیرند و وارد صحنه  شوند، منتخب آنها پیروز می شود.