به گزارش آسا خبر؛ محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتور ساعت ۱۷ امروز با حضور در لایو اینستاگرامی صفحه رسمی این باشگاه، در خصوص مسائل و اتفاقات اخیر صحبت کرد. مشروح صحبت های مالک باشگاه تراکتور را در ادامه می خوانید:

تراکتور مدل اقتصادی

ما بحث های اقتصادی در مصاحبه قبلی داشتیم. خوشبختانه با آمدن آقای سیاح و هیات مدیره جدید این روند به خوبی پیش می رود و آقای سیاح انشالله در این خصوص توضیحات لازم را به هواداران عزیز خواهند داد. در مورد برنامه ریزی که داشتیم و انتظارات اقتصادی که داشتیم خوشبختانه خوب بوده و با توجه به اموالی که در اختیار باشگاه تراکتور گذاشته شده، هواداران تراکتور جدیدی را خواهید دید؛ تراکتوری که از نظر اقتصادی پویا بوده و می تواند روی پای خودش بیاستد و منابع اقتصادی مورد نیازش در حوزه باشگاه داری در رشته های دیگر را صرف کند. تیم فوتبال هم در حوزه های مختلف از این موضوع منتفع شده و این روند را خیلی عالی می بینم و در آینده ای نزدیک خبرهای خوبی خواهیم شنید. هر صنعت و باشگاهی که بخواهیم مثال بزنیم در فوتبال دنیا باشگاهی موفق هستند که در حوزه اقتصادی ورود کرده و از آنجا ارتزاق کرده و هزینه های خود و بیشتر را در آورده و توجیه اقتصادی دارند. ما هم اگر بخواهیم در رقابت با باشگاههای ایرانی، آسیایی و دنیا بزرگ شویم و قوی باشیم مجبوریم به این سمت حرکت کنیم چون که هیچ باشگاهی بدون اقتصادی شدن نمی تواند جلو برود و مجبور به فناست. این نوید را به هواداران می دهم از همین طرق های مختلف اقتصادی آنها هم بهره مند خواهند شد و می توانند به فعالیت های اقتصادی بپردازند.

تغییرات متعدد در باشگاه و عدم ثبات

گسترش فولاد فلسفه اش با تراکتور فرق می کند، این باشگاه، باشگاهی بود که طرفدار آنچنانی نداشت. اتفاقات و کارهایی که می تواند در تراکتور جریان پیدا کند هیچ گاه نمی تواند در باشگاه های بدون طرفدار جریان داشته باشد. در این سه سال قبول می کنم که فراز و نشیب هایی در باشگاه داشتم. یکسری اشتباهات هم در مدیریت خودم داشتم و به دنبال به ثبات رسیدن در حوزه های مختلف هستیم. متاسفانه این اتفاق هنوز نیفتاده است. ما در مدیریت قبلی به مدیر هم گفته بودیم که ما یک مدیرعامل اقتصادی خواهیم آورد و شما به عنوان مدیر ورزشی در چارت فعالیت خواهید کرد. ایشان رفتند و به جایشان به عنوان مدیرعامل آقای سیاح و در حوزه مدیر ورزشی آقای نصیرزاده آمدند که از نظر مدیریت از برترین های کشور هستند. آقای سیاح هم در زمینه اقتصادی بسیار خوب هستند و نجات فوتبال ایران و باشگاه تراکتور را در اقتصادی شدن می بینم. با توجه به افزایش هزینه ها ما مجبوریم که به این سمت برویم.

تصمیمات اتخاذ شده در درون باشگاه

به هر حال ما ترک ها یک خرده احساس هستیم و من هم ترکم و یک مقدار احساسی هستم و نمی توان آن را پنهان کنم. سعی می کنم اما در کلیه کارها اعم از ورزش و اقتصاد این موضوع را در خودم خنثی کنم. به هر حال یک سری اتفاقات با توجه به نام بزرگ تراکتور باعث می شود که آدم تصمیماتی اتخاذ کند که شاید اگر آنها را نگیریم بعدها خودمان را نبخشیم. هواداران محترم یکسری از مسائل را از داخل نمی بینند و این مسائل شاید تفکراتی را به وجود بیاورد. وقتی داخل یک کاری هستید و این مسائل را می بینید اگر الان حل شان نکنیم در آینده ای نزیک به مشکل اساسی بخوریم. این را اعتراف کنم که در مورد مربی که کنار گذاشتیم، هواداران به من متذکر شده بودند. در بازاری که در اول فصل بود، مربی خارجی را به ما اجازه ندادند جذب کنیم و مجبور بودیم که یکی از گزینه های مطرحی که هیات مدیره انتخاب کرده بود را برگزینیم که به مربی قبلی رسیدیم. اما روند را من طوری دیدم و با اعضای هیات مدیره و کارشناسان که صحبت کردیم به این نتیجه رسیدیم که ادامه دادن ما را به جایی نمی رساند و مجبور به تغییرات شدیم. من از همین جا از همه آنها عذرخواهی می کنم اما آنها هم باید بازار در نظر بگیرند که مربیان خوب صاحب تیم بودند و مربیان خوب زیادی وجود نداشت و شاید هم وجود داشت ولی از نظر دیدگاه مان مجبور به انتخاب مربی شدیم که هوداران رویش حساسیت داشتند. بعضی از مربیان هم بودند که دیدگاه هایشان با ما متفاوت بود.

حضور شجاعی به عنوان سرمربی

به هر حال الان آقای شجاعی سرمربی موقت هستند و مردم از ایشان حمایت می کنند. همه می دانیم که آقای شجاعی هیچ وابستگی به تیم های دیگر ندارد و محصول خود تراکتور است و باید حمایتش کنیم. انشالله که بتوانیم آقای شجاعی را راضی کنیم که این پست را قبول کنند. فعلا رضایت کامل ندادند. از هواداران هم می خواهم که حمایت کنند. آقا مسعود هم بازیکن بزرگی بوده و هم انشالله در آینده مربی بزرگی خواهد بود. نظر من این است که بعد از اینکه ایشان قبول کردند که سرمربی باشند باید با ایشان یک قرداد طولانی ببندیم و همه جانبه حمایت کنیم. پای نتایج فوتبالی اش بایستیم چه نتیجه بگیرد و چه نتیجه نگیرد. من داشتم حمایت هایی که از آقای مسعود بعد از باخت شده بود را می دیدم پی به شعور هواداران بردم که می دیدند تراکتور فوتبال بازی کرده است. با تمام احترامی که مربیان و بازیکنانی که از تیم رفته اند مخصوصا آقای ساکت که زحمات زیادی کشیدند، خود آقای دنیزلی و سرمربیان دیگر، سه سالی که در تراکتور بودم به عنوان یک هوادار، چنین بازی هایی که در تبریز و آبادان دیدیم را ندیده بودم و تیم رو به رشد بوده و این ما را امیدوار می کند. ما بازی به بازی از مسعود خواهش می کنیم که ادامه دهد و سعی می کنیم که این افتخار را به بنده داده و سرمربی تیم خودشان شوند و خیال مان از این بابت راحت شود.

دلیل حمایت از مسعود شجاعی

من دلیل دارد که در موارد قبلی پشت مربی نبود چرا که روند رو به رشدی ندیده بودم. همه تیم را به بازی هایی که با آقای تونی انجام می دادیم شباهت می دادند. مطمئن هستم که با آقای شجاعی بهتر از آقای تونی هم فوتبال بازی خواهیم کرد. کادر فنی فعلی مدت زمان کمی برای احیای تیم داشتند. در این مدت کوتاه واقعا کار خارق العاده ای کرده اند. از ایشان و بازیکنان که واقعا خودشان را نشان می دهند تشکر می کنم. مسعود شجاعی واقعا یک شخصیت ممتازی دارد. ایشان آقای دژاگه، آقای حاج صفی و آقای خانزاده بزرگان تیم هستند و شخصیت های متمایزی دارند. مواردی که در برخی محافل مطرح می شود اصلا درست نیست و آقا مسعود از زمانی که به تراکتور آمده کلاس تیم را رو به رشد جلو برده اند. من یکی از نظرات هواداران که می خواندم نوشته بود که ما باید از شجاعی تشکر کنیم که در این برهه کمتر کسی خودش را می سوزاند و فدا می کرد. شجاعی با قبول این مسئولیت خود را به خطر انداخت. من به شخصه از این بابت از او تشکر می کنم.

نقد وارده؛ تراکتور باشگاه بد بدرقه…

ما ترک هستیم و هم مهمان نوازیم و هم خوش بدرقه. وقتی یک مربی را مدیر باشگاه با احترام صدا زده و به او اعلام می کند که هیات مدیره، کارشناسان و هواداران از نوع بازی شما راضی نیستند و به او فرصتی سه هفته ای می دهد که باید در آن امتیازات کافی را کسب کند و وقتی او این را قبول کرده و در دو بازی نتایج مورد انتظار را نمی گیرد، صدایش می کنند و می گویند که خودت استعفا بده تا از نظر شخصیتی به مشکل برنخوری. ایشان با طعنه از اتاق مدیر بیرون آمده و می گوید که من با فلانی صحبت می کنم. من با ایشان دو یا سه بار بیشتر صحبت نکردم. یک بار زنگ زدم تلفن را جواب نداد و بعدش هم جواب نداد و سپس ارتباطی نداشتیم. ایشان وظیفه داشتند که بعدا تماس بگیرند. وقتی این گونه از اتاق بیرون رفته و می گوید من خودم صحبت می کنم و یک ساعت بعد زنگ می زنم و بعدا که با او تماس گرفته می شود، قطع می کند چه باید بکنیم؟ خود کرده را تدبیر نیست.

اتفاقات مربوط به برنامه فوتبال برتر

من در مورد بحث هایی که در برنامه فوتبال برتر رخ داد نمی خواهم حرف بزنم. اولا چرا به مسئولین باشگاه اجازه صحبت ندادند و حتی آقای نصیرزاده به من اسکرین شاتی را فرستادند که حدود بیست بار با برنامه و موبایل مسئولین تماس گرفته شده بود. ابتدا جواب دادند و سپس رد تماس داده بودند. من به نظرم به خاطر این بود که یک تیمی در آسیا نتیجه نگرفته بود و به خاطر پوشش آن تراکتور را زدند. آنها باید می رفتند و مسائل شکست آسیا را بررسی می کردند اما به جای ورود به آن برای تراکتور برنامه گذاشتند. نمی خواهم از مجری اسمی ببرم چرا که باید دهانم را آب کشیده و ضدعفونی کنم!

حواشی مربوط به بازی روز گذشته

من که اصلا ابایی از این ارتباط ندارم اول باید مشکلات خودشان را حل کنند وسپس به ما برسند. اگر قرار باشد این مسائل حل شود از سی چهل سال پیش حل می شد. اتفاقی که دیروز رخ داد این بود که به هر حال، هواداران از ما انتظار دارند که خواسته شان را به گوش مسئولین برسانیم. برنامه یک طرفه ای بوده که نه مجری اش در حدی بوده که در موردش صحبت کنم و نه مهمانشان! عوامل مدیریت باشگاه به صورت مکاتباتی جواب شان را خواهند داد و از طریق رسانه ها هم پاسخ هایی داده می شود. نمی شود که جوی را در صدا و سیما جوی را علیه یک باشگاه ایجاد کنید. در مورد اتفاق دیروز بنیان دیزل یک مجموعه صنعتی اقتصادی و ورزشی است و ورزشگاه شهید سلیمانی هم در آن واقع شده و کنترل های خاص خودش را دارد. تا دیروز با اغماض و گذشتن از خیلی چیزها کنترل زیادی نسبت به صدا و سیما انجام نمی شده  به هر حال وقتی از صدا و سیما نامه می زنند که این اکیپ برای فیلمبرداری می آید باید اسم افراد و شماره ماشین ها و تجهیزات شان را می نوشتند و به هیات فوتبال فرستاده و این هیات به باشگاه و باشگاه به حراست مجموعه می فرستاد. این اتفاق رخ نداده بود؛ آنها یک نامه کلی نوشته بوند در حالی که آنجا همه ورود و خروج ها کنترل می شود و به همین دلیل به مشکل خورده بودند. این حق طبیعی است که برای ورود به یک مجموعه باید کنترل شده اقدام کنید. بعد از آن افرادی با من تماس گرفتند و من هم گلایه هایی کردم که تهران با ما همکاری نمی کند و برخی از مجری هایش علیه تراکتور و تیم های شهرستانی هستند و اسم مجری معروف را آوردم که نمی خواهم با آوردن اسمش دهانم را ضدعفونی کنم. آنها گفتند که با تهران صحبت کرده و با این افراد برخورد می کنند. من هم از حقوق مان گذشته و گفتم که ماشین ها را بدون ملاحظه ماشین هایشان بفرستند تا کارشان را انجام دهند. متاسفانه دیروز در صدا و سیما به جای رسیدگی به این موضوع به این پرداخته شده که چرا به عوامل صدا و سیما راه داده نشده و زنوزی خلاف کرده است.

جنجال مربوط به بوسیدن لوگوی تراکتور

لوگوی تراکتور یا اسم این باشگاه مورد احترام و ستایش کلیه هواداران و متعصبین این تیم است. وقتی در مورد این صحبت می شود مثل این است که به طرف می گویند شناسنامه ات را آب بکش. این آقا باید خودش اول شناسنامه اش را آب بکشد. ما یکسری اعتقاداتی داریم که دوستش داریم؛ شما وقتی به اعتقادات چهل میلیون هموطن خودت توهین می کنی ما از طریق مراجع قضایی به آن رسیدگی می کنیم و انشالله بتوانیم به نتیجه برسانیم. شما چرا باید به اسم و لوگوی یک طیف از هموطنانت توهین کنی؟

مشکلات مربوط به مالکیت مشترک تراکتور و ماشین

اولا من نه مالک تراکتور هستم و نه ماشین؛ من یک هوادار پر و پا قرص تراکتور و تیم های تبریز و ترک نشین هستم؛ چه قشقایی باشد چه شمال باشد چه جنوب باشد چه در نود ارومیه باشد فرقی نمی کند. من یک سری دیونی به همزبانانم دارم که در حال ادای آن هستم. از نظر ساختاری هم این دو شرکت از هم مجزا هستند و من نه مالک تراکتورم و نه ماشین. ماشین سازی را هم چند ماه پیش سر معامله ای فروختیم و یک سری کارهایش انجام شد و یک سری از کارهایش به دلیل عدم رعایت تعهدات از سوی طرف مقابل صورت نگرفته است. به خاطر آن ما از نظر ثبت شرکت ها، ماشین را منتقل نکردیم ولی در به زودی صورت خواهد گرفت تا این بحث ها تمام شود. ما قبول نمی کنیم که مالکیت مشترک است اگر هم مشترک باشد چطور است که ما چندین تیم در وزارت خانه های مختلف داریم؛ در وزارت سمت، نفت و ورزش. اول بروند آنها را درست کنند، نوبت ما هم برسد در خدمت شان هستیم درست است که مورد ما مشکلی ندارد و همه چیز سواست.

تقابل زنوزی با هواداران استقلال و پرسپولیس

من به تمام هوادارن تیم های مختلف ایران احترام خاصی قائلم. به هر حال هر کسی مختار است که باشگاهی که دوست دارد را هوادارش باشد و نمی توان آزادی را از کسی گرفت. آنها مختارند که هوادار تیم محبوب شان باشد مثل هواداران ما. من به هیچ هودارای کم احترامی نکردم. منتهی برخی مسئولین از شان هواداران تهرانی سو استفاده می کنند. یک بار گفتم که این تیم ها به ضررشان است که دست دولت بوده یا شبه دولتی باشند. آنها به شرطی موفق خواهند شد که بخش خصوصی با هر مکانیزمی واگذار شوند در آینده متوجه گفته های من خواهند شد. این باشگاهها و هوادارانشان متضرر اصلی شرایط فعلی هستند. ما دوست داریم رقبای قدرتمندی داشته باشیم چرا که در صورتی می توانیم موفق باشیم که رقبایمان قدرتمند باشند. ما سال اول تیم خوبی بستیم و آن روند را ادامه دادیم و رقبا هم مجبور شدند برای رقابت با ما سطح شان را بالا بردند.

آیا تراکتور مال این کشور نیست؟

ما هفته گذشته پرهوادارترین تیم جنوب آسیا و آسیا مرکزی شدیم. من فقط یک خبر در صدا و سیما در این خصوص دیدم. با اختلاف هم این اتفاق رخ داده است. این افتخار هم مال ایران است. چطور وقتی تیمی از ایران وقتی در باشگاههای آسیا بازی می کند ملی حسابش می کنیم ولی به این موضوع به صورت ملی نگاه نمی کنیم. آیا تراکتور مال این کشور نیست؟ این موفقیت بزرگ باید از صدا و سیما پوشش داده می شد.

نیازی به حق پخش ندارم

برخی مجریان صدا و سیما، خود صدا و سیما را نمی گویم، از این موضوعات سو استفاده می کنند و می گویند وقتی دوربین راه داده نمی شود، هواداران دو تیم ضرر کردند. کاری نداریم که وقتی این بازی ها نمایش داده می شود، درامد تلویزیون از طریق تبلیغات چقدر است. من اصلا قصد این را ندارم که در مورد پخش تلویزیونی صحبت کنم و چرا به ما پول پخش تلویزیونی را نمی دهند. دنبال این نیستم ولی این به عنوان ابزار دست من که صدای من و هواداران محترم را به مسئولین برسانم. ما به دنبال حق پخش نیستیم ولی وقتی احترام ما را نگه نمی دارند و با هزینه های بدست آمده از بازی های ما علیه ما برنامه ساخته و یک سری مجریان به ما توهین کنند. ۸۵ درصد هواداران تراکتور و ماشین در نظرسنجی گفتند که ما از این حق خودمان می گذریم ولی نباید حیثیت ما و شعورمان مورد توهین واقع شود. وقتی آنها به این موضوع اشاره می کنند که هواداران از دیدن بازی جا ماندند این را هم بدانند که همین هواداران می گویند که صدا و سیما چرا حق پخش را نمی دهد؟ من نه نیازی به حق پخش دارم و نه به دنبال آن هستم ولی اگر به ما احترام نگذارند طبق آیین نامه مسابقات می گویم که شما حق ندارید از بازی ما فیلمبرداری کنید. (زنوزی ماده ۲۲ آیین نامه مسابقات را در این قسمت قرائت کرد.)

سوال من این است که همه باشگاهها مقید به رعایت آیین نامه هستند. شما قراردادتان را برای ما ابلاغ کنید که آیا با صدا و سیما قرارداد دارید یا نه که قطعا می دانم که ندارند و یکسری کارهای دور زدن را عنوان می کنند. اگر حرف ما را گوش ندهند و این توهین ها به تراکتور و هوادارانش ادامه پیدا کند ما مجبوریم از این ماده استفاده کنیم و بگوییم که طبق آن نمی توانید از مسابقات فیلمبرداری کنید و پخش زنده انجام دهید. دنبال منافع مادی در این مورد نیستیم بلکه به دنبال حقوق معنوی باشگاه و هواداران هستیم.

ساخت ورزشگاه اختصاصی

ساخت ورزشگاه در اولویت است. با شهردار محترم صحبت کردیم و یک زمینی را در اختیارمان گذاشتند ولی سپس کنسل شد. آقای شهین باهر با ما همکاری کردند و دو زمین معرفی کرده اند ولی شرایط لازم را نداشته اند. اگر زمین مشخص شد سریعا به دنبال اقدام هستیم.

زنوزی هم انسان است و جایزالخطا

بازی که ما دو روز پیش دیدیم واقعا من فکر می کنم که در لیگ تا کنون چنین بازی نشده بود. یکی از بهترین بازی هایی بود که در فوتبال مان انجام شده بود. البته یک سری ضعف هایی داریم. نقاط ضعف مان را به خوبی پوشش نداده اند. سعی می کنیم با صحبت با مسئولین پوشش های لازم را برای نقاط ضعف مان انجام دهند. زنوزی هم انسان است و جایزالخطا.

مشکلات مربوط به قرارداد ایمان سلیمی

ایمان سلیمی متاسفانه دو سال قرارداد داشته ولی به صورت یک طرفه آن را فسخ کرده است. الان منتظر حکم کمیته تعیین وضعیت هستیم و فکر می کنم این هفته حکم اش را بدهند. می توانیم قرارداد را رسانه ای کنیم ولی چون محرمانه است این کار را نمی کنم. خود سلیمی بازیکن با خلاقی و با ادبی است و دوستش داریم ولی یک سری مشاوره های بد دریافت کرده است. در مورد این که کارش قانونی بوده قطعا قانونی نبوده است. در صورتی می توانست برود که از باشگاه خارجی پیشنهاد داشته باشد. اگر با باشگاهی قرارداد می بست و می رفت ما نمی توانستیم  مدعی شویم. ایشان قبل از رفتن فسخ کرده و احتمال می دهم این رای به نفع ما صادر شود. قبل از صدور رای من مطلبی خواندم از دبیر استیناف که گفته بودند هر بازیکنی که رای صادر شد بعد از رای نمی تواند حتی در صورت توافق با باشگاه نمی توان رای را شکست. من از ایمان می خواهم پیش از رای سر مذاکره بیاید و کار را تمام کنیم.

تفاهم با بشیکتاش و پاریسن ژرمن

تفاهم نامه ای که با باشگاه بشیکتاش در حال امضا است با مدیران این باشگاه بعد از سال نوی میلادی دیدار خواهم کرد. اتفاق خوبی خواهد افتاد. وکیل ما با وکیل پاریسن ژرمن در قطر مکاتباتی داشتند. این نباید رسانه ای می شد. فکر نمی کنم از طرف وکیل ما باشد احتمالا از طرف وکیل باشگاه پاریسن ژرمن صورت گرفته است. مالک الدحیل و پاریس تقریبا از یک خانواده است و فکر می کنم اتفاقاتی خوبی خواهد افتاد. به هر حال اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم ، اتفاقاتی خواهد بود که برای اولین بار است که در این رخ می دهد. از پاریس به ایران که بازیکن نمی آید ولی ما می توانیم بازیکنان خوبی برای لیگ فرانسه بفرستیم.

تشکیل تیم بانوان و تیم والیبال

فعلا در فاز اول به سمت فوتسال بانوان می رویم و بعد از آن به سمت تشکیل تیم والیبال در تبریز خواهیم بود.

کار نکردن اپلیکیشن تراپ

در مورد تراپ باید از مدیرعامل باید بپرسید. چون که کارهای اقتصادی را ایشان انجام می دهند.

شجاعی، گزینه ایده آل زنوزی

ما در داخل کشور مربی که جایگزین مسعود شود را نداریم. باید به دنبال راضی کردن مسعود برای قبول این مسئولین سنگین باشیم. از هواداران محترم هم خواهش دارم که با حمایت هایشان به این موضوع کمک کنند تا قراردادی بلند مدت با مسعود بسته و خیال مان را راحت کنیم. مسعود فوتبالش فکر نمی کنم تمام شده باشد و می تواند حداقل دو سه سال می تواند به صورت ممتاز بازی کند. حالا از او انتظار داریم که درخواست بنده و اعضای باشگاه مخصوصا هواداران محترم را قبول کرده و این زحمت را متقبل شوند. مسعود، مسعود است و جزو پنج شش بازیکن برتر فوتبال ایران که در دنیا مطرح هستند، او را می بینیم. او سال ها در لالیگا بوده و بنده به نوبه خودم از او تشکر می کنم که به تراکتور آمد. از آقایان اشکان و احسان و خانزاده هم بابت این موضوع تشکر می کنم.