image_printپرینت خبر

کربی در نشست خبری روزانه گفت: «مقابله با تهدیدهای ایران در دریا و حمایت از شبکه‌های تروریستی و تداوم توسعه و تولید موشک‌های بالستیک، ضرورت امنیت ملی ما است».

وی درباره سفر هیأت مقام‌های امنیتی رژیم صهیونیستی با واشنگتن نیز گفت که «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا قرار نیست با آنها دیدار کند.

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به سوالی درباره اقدامات خرابکارانه و تروریستی اخیر رژیم صهیونیستی علیه ایران نیز گفت: «من اینجا سخنگوی ارتش دیگران نیستم و درباره اینکه چه کارهایی انجام می‌دهند و چه کارهایی انجام نمی‌دهند، اظهار نظر نمی‌کنم».

کربی اما افزود: «منفعت ما در این است که مطمئن شویم امنیت ملی ما در منطقه (غرب آسیا) مورد حفاظت قرار بگیرد و ایمن باشد، که شامل تهدیدهایی است که ایران در منطقه نشان می‌دهد».

پیش از این، «کنث فرانک مک‌کنزی» رئیس سازمان تروریستی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا موسوم به «سنتکام» با اذعان به توان پهپادی جمهوری اسلامی ایران، گفت این امر باعث شده برتری هوایی آمریکا در منطقه غرب آسیا از بین برود. 

وی در پاسخ به سوالی درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان نیز توضیح داد: «ژنرال مک‌کنزی (رئیس سنتکام) تا پایان هفته برنامه کامل و اصلاح شده خروج از افغانستان را ارائه خواهد کرد».

سخنگوی پنتاگون افزود: «ما تصور می‌کنیم که طالبان با عقب‌نشینی ما مخالفت نخواهند کرد و اگر این کار را انجام دهد، ما توانایی محافظت از سربازان خود را داریم».

کربی در پاسخ به سوالی درباره کاهش تنش بین روسیه و اوکراین، اظهار داشت: «شاهد عقب‌نشینی برخی نیروها از [مرز] اوکراین بوده‌ایم. هنوز زود است بخواهیم درباره [پایان تحرکات نظامی روسیه] اظهار نظر کنیم».

وی درباره عملیات‌های نیروهای یمنی علیه ائتلاف متجاوز سعودی نیز مدعی شد: «حمایت ما از عربستان سعودی با هدف کمک به دفاع این کشور از خود است، نه اینکه در عملیات تهاجمی آن شرکت کنیم».

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به سوالی درباره تنش‌های اخیر با ترکیه در پی تصمیم اخیر واشنگتن نیز گفت: «اعلامیه [جو] بایدن در مورد نسل‌کشی ارامنه بر روابط ما با متحد خود یعنی ترکیه تأثیر نخواهد گذاشت و ما فرصت‌های زیادی برای بهبود آن داریم».

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا شامگاه شنبه (به وقت تهران) نسل کشی ارامنه در دوران حکومت عثمانی را به‌رسمیت شناخت.

وزارت خارجه ترکیه نیز برای اعتراض به تصمیم آمریکا در به‌رسمیت شناختن «نسل‌کشی ارامنه»، سفیر این کشور در آنکارا را احضار کرده و گفت ادعاهای بایدن بی‌ارزش است.

منبع: فارس