image_printپرینت خبر

در میانه اخبار هولناک از افغانستان همچنان شعله‌های امیدبخشی هم می‌روید؛ آن‌هم از دل جامعه زنان این کشور که گویا مهم‌ترین گروهی هستند که با قدرت‌گرفتن طالبان تحدید می‌شوند. ا

گرچه این روزهای افغانستان بوی خون و باروت می‌دهد و حالا از میان آوارهای میدان هوایی کابل جنازه بیرون می‌آورند اما یک خبر امیدوارکننده در رسانه‌های افغانستان منتشر شده که مطمئنا همچون خاری در چشمان طالب‌ها می‌خلد. «سلگی» دختری از کابل نفر اول رقابت‌های کنکور ۱۴۰۰ در افغانستان شده است.

اداره ملی امتحانات کنکور یا آنچنان که افغانستانی‌ها می‌گویند «کانکور»، نتایج آزمون عمومی سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد. طبق اعلام این اداره، امسال دختری به نام «سلگی» از کابل، با کسب ۳۵۲.۵۷۵ نمره، اول نمره عمومی کنکور امسال شده است. سلگی از «لیسه محمداکبر خان پامیر» در کابل فارغ شده است. به همین ترتیب احسام‌الدین از کابل با اخذ ۳۵۲.۵۳۳ نمره در جایگاه دوم و ثناوالله نیز از ولایت کابل با گرفتن ۳۵۰.۸۰۰ نمره در مقام سوم قرار گرفته است.

همین‌طور طبق اعلام اداره ملی امتحانات کنکور، صدام از ولایت کابل با گرفتن ۳۴۹.۴۸۳ نمره، ارشاد با کسب ۳۴۷.۷۸ و محمد منصور با اخذ ۳۴۷.۵۶۲ به ترتیب مقام‌های چهارم تا ششم را از آن خود کرده‌اند. بر اساس معلومات اداره ملی امتحانات کنکور، نزدیک به ۲۰۰ هزار داوطلب در آزمون کنکور سال ۱۴۰۰ از سراسر کشور اشتراک کرده بودند.

سلگی در حالی نفر اول این رقابت علمی شده است که در افغانستان حرف از قوانین جدید برای زندگی روزمره زنان در میان است. «سهیل شاهین» سخنگوی طالبان به‌تازگی درباره وضعیت زنان در این کشور گفته است: «‌آنها هیچ چیز را از دست نمی‌دهند، فقط در صورت بی‌حجابی، حجاب خواهند داشت. زنان با داشتن حجاب ملزم به داشتن همان حقوق هستند که شما در کشور خود دارید».

البته کمتر کسی حرف‌های سهیل شاهین را باور می‌کند؛ چراکه آنها سابقه وحشتناکی در رفتار با زنان در این کشور دارند. در پنج سال اخیر در افغانستان همه از تغییر مدل عملیات‌های انتحاری که اغلب توسط طالبان انجام می‌شدف سخن می‌گفتند؛ اینکه تروریست‌ها به جای بمب‌گذاری‌های کور به سمت عملیات‌های هدفمند رفته‌اند و روزنامه‌نگاران و مراکز آموزشی را که محل پرورش نسل نو و باسواد افغانستان است، هدف قرار داده‌اند. در این میان حمله به مدارس دخترانه یکی از اهداف محبوب تروریست‌ها بود.

 

منبع: روزنامه شرق