image_printپرینت خبر

گزارش مدیرعامل شرکت

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی در یک گفت وگوی خبری اعلام کرد: تاکنون ۹۸ درصد خانوارهای روستایی و ۱۰۰ درصد خانوارهای شهری در آذربایجان شرقی به مدار مصرف گاز کشور متصّل شده اند.

«سیدرضا رهنمای توحیدی» اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۳ هزار و ۴۵۳ مشترک جدید گاز در آذربایجان شرقی جذب شده است. که نشان می دهد شاخص های گازرسانی علی رغم محدودیت های برخی منابع از جمله منابع مالی، شرایط کرونایی و… با شتاب مطلوبی رو به افزایش است.

وی ادامه داد: با جذب ۲۳ هزار و ۴۵۳ مشترک جدید، شمار مشترکین گاز در استان به یک میلیون و ۷۰۰ هزار افزایش یافته است.

رهنمای توحیدی توضیح داد: برای تأمین گاز این تعداد از مشترکین در سال جاری، ۵۲۳ کیلومتر شبکه گازرسانی اجرا و ۷۸۵۹ انشعاب در آذربایجان شرقی نصب شده است.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی با اشاره به گازرسانی و جذب مشترک در بخش صنعتی هم اظهار کرد: علاوه بر ۸۹ واحد صنعتی عمده، ۵۴ واحد صنعتی مشمول مصوبه شورای اقتصاد نیز از ابتدای سال تاکنون از گاز طبیعی بهره مند گردیده اند.

 

گزارش مدیر بهره برداری شرکت

مدیر بهره برداری شرکت گاز آذربایجان شرقی هم که سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه هفته گذشتۀ تبریز بود، اظهار کرد: از زمان آغاز فعالیت های شرکت گاز استان از سال  ۱۳۶۸ تا  مهر ۱۴۰۰ با اجرای ۲۳۲۵۸ کیلومتر شبکه گازرسانی و نصب ۶۸۷۷۹۵ انشعاب و جذب یک میلیون و ۷۰۰ هزار مشترک، ۱۰۰ درصد شهرها و ۹۸ درصد خانوار روستایی تحت پوشش گاز طبیعی قرار گرفته اند.

«خسرو آریان پور» به مهم ترین دغدغه شرکت گاز آذربایجان شرقی در توزیع گاز ایمن به سراسر استان اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به مقاوم سازی و ایمن سازی مستمر شبکه های گازرسانی، تا کنون هیچ گونه حادثه ناگوار ناشی از نقص و ایراد فنی خطوط و شبکه گازرسانی رخ نداده بلکه حوادث بوقوع پیوسته، به دلیل سهل انگاری مشترکین در رعایت نکات ایمنی مصرف گاز طبیعی در داخل املاکشان بوده که در مواردی نیز منجر به مصدومیت و فوت گردیده است.

وی اضافه کرد: به گواهی آمار و گزارشات سال ۱۳۹۹ تعداد ۵۶ نفر فوتی، ۶۶ مصدوم و ورود خسارات مالی شدید، حاصل رخداد ۲۴۷ حادثه ناگوار ناشی از این سهل انگاری بوده است.

آریان پور تصریح کرد: مهم ترین علل بروز حادثه گازگرفتگی و مرگ خاموش، استفاده از دودکش های غیراستاندارد شامل دودکش بدون کلاهک، عدم نصب دودکش، چفت نبودن لوله دودکش، بسته بودن مسیر دودکش و بیشترین حادثه آتش سوزی و انفجار، عدم استفاده از شیلنگ و بست های غیراستاندارد است که در این خصوص فرهنگ سازی و آموزش استانداردهای مصرف ایمن و بهینه توسط شرکت گاز استان از طریق پورتال سازمانی شرکت به نشانی www.nigc-eazar.ir  و سایر کانال های ارتباطی مؤثر و در دسترس عموم انجام می گیرد که مشترکین برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانند به بدان ها مراجعه کنند.

وی همچنین با معرفی واحد امداد مکانیزه و متمرکز شرکت گاز آذربایجان شرقی، از مشترکین خواست تا در صورت بروز هرگونه حادثه یا درخواست راهنمایی و دریافت مشاوره در خصوص مصرف ایمن و بهینه گاز، با  شماره ۱۹۴در طول تمام ساعات شبانه روز تماس حاصل کرده و خدمات لازم و رایگان را دریافت کنند.

مدیر بهره برداری شرکت گاز آذربایجان شرقی تأکید کرد: با توجه به تلاش های شبانه روزی همکاران شرکت ملی گاز ایران در افزایش تولید گاز طبیعی و همچنین همّت و تلاش خستگی ناپذیر نیروهای امدادی و عملیاتی در کوهستانی ترین مناطق آذربایجان شرقی در راستای اجرای عملیات حفظ و نگهداری تأسیسات گازرسانی و پایش و کنترل ایستگاه ها و تاسیسات گاز با هدف تأمین پایدار گاز برای مصارف مردم، به ویژه مصرف گرمایشی در روزهای سرد و زمستانی، از عموم هموطنان درخواست می گردد تا با مصرف بهینه و صرفه جویی در بکارگیری این موهبت الهی که وظیفه دینی و انسانی هر ایرانی است،  کارکنان شرکت گاز استان را در ارائه هرچه مطلوب تر خدمات یاری کنند.

آریان پور با تاکید بر ضرورت توجه شهروندان به پویش همگانی کاهش یک درجه دمای فضاهای مورد استفاده به منظور صرفه جویی حداقل ۶ درصد مصرف گاز، ابراز امیدواری کرد با همیاری و همراهی مردم شاهد گذر موفق، بدون چالش و خطر از زمستان پیش رو توام با سلامتی و آرامش همه هموطنان با گرمایش مستمر خانه هایشان باشیم.