تاریخ : پنج شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 18 August , 2022

شهید امان اللهی نماد وحدت ارتش، سپاه و فراجا است / الفبای نظامی‌گری مطلوب نظام اسلامی

  • کد خبر : 4252
  • 04 جولای 2022 - 13:14
شهید امان اللهی نماد وحدت ارتش، سپاه و فراجا است / الفبای نظامی‌گری مطلوب نظام اسلامی

به گزارش آساخبر، همایش «شکوه ایثار» و مراسم گرامیداشت آزاده جانباز، شهید وحدت سرلشکر محمود امان‌اللهی با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری، سرلشگر ایزدی و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری در سالن همایش‌های فرهنگسرای اندیشه برگزار شد. در این همایش، امیرسرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش، امیر […]

به گزارش آساخبر، همایش «شکوه ایثار» و مراسم گرامیداشت آزاده جانباز، شهید وحدت سرلشکر محمود امان‌اللهی با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری، سرلشگر ایزدی و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری در سالن همایش‌های فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

در این همایش، امیرسرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش، امیر سرتیپ قربانی فرمانده هوانیروز ارتش، سردار سرتیپ پاسدار علی فضلی جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه، امیر سرتیپ محمد محمودی معاون اجرایی ارتش، امیر سرتیپ دوم ابراهیم گلفام جانشین معاونت فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرتیپ دهقان مشاور نظامی فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی)، امیر سرتیپ دادبین فرمانده اسبق نیروی زمینی ارتش، خانواده معظم شهید امان‌اللهی و جمعی از فرماندهان و مسئولان ارشد نیروهای مسلح حضور داشتند.

در این مراسم سرلشکر ایزدی، معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح سخنرانی کرد. او با اشاره به بیانات رهبر انقلاب گفت: فرمایش مقام معظم رهبری این است که بزرگداشت شهیدان، بزرگداشت ارزش‌های متعالی است که آن شهید جان خودش را برای آنها نثار کرده است.

وی ادامه داد: بنابر فرمایش رهبر انقلاب، سرزمین کردستان، سرزمین مجاهدت‌های خاموش است. شهید محمود امان اللهی یکی از فرماندهان و سرداران این سرزمین است. او نماد وحدت ارتش، سپاه و فراجا که آن روزها بدان ژاندارمری می‌گفتند، بود. او هم ارتشی بود، هم سپاهی بود و هم در سازمان انتظامی خدمت می‌کرد. علاقه شدیدی به شهید محمد بروجردی داشت. شهید برودجردی به دلیل فطرت پاکی که داشت نوعی بعثت درونی پیدا کرده بود. این بعثت درونی به او اخلاق، روحیات، منش، روش و سلوک عالی داده بود.

سرلشکر ایزدی با اشاره به علاقه شهید امان اللهی به شهید بروجردی گفت: شهید امان الهی یکی از علاقه‌مندان به شهید بروجردی بود و برایش اسوه به شمار می‌رفت. بنابراین خودش را شبیه به او شکل داده بود. خاطرم هست که در عملیاتی که در منطقه مهاباد داشتیم و عملیات گیر کرده بود، شهید بروجردی در استراحتش و در عالم رویا دیده بود که کلید حل عملیات کجاست. شهید امان اللهی هم چنین بود و واقعا نور ایمان را در چهره او می‌دیدیم. او بسیار مقید به انجام فرایض و مستحبات بود. صوت بسیار زیبایی داشت و بارها در میدان‌های نبرد برای رزمندگان دعا می‌خواند. او از نظر مدیریت جنگ بسیار درست عمل می‌کرد و با درنظر گرفتن همه جزئیات به خوبی صحنه جنگ را اداره می‌کرد.

وی در پایان گفت: شهید امان اللهی به عهد و پیمانی که با پروردگار بسته بود، پایبند ماند و نشان داد که سرباز ولایت است، از مرگ و دشمن نمی‌هراسد. امروز هم ما باید ادامه‌دهنده راه این شهید باشیم.

سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش دیگر سخنران این جلسه بود. او گفت: سال ۱۳۵۸ برای اولین بار شهید امان اللهی را زیارت کردم. تازه وارد دانشگاه افسری امام علی شده بودیم. ما اولین دوره بعد از انقلاب بودیم و فکر می‌کردیم که نسبت به ارتش دوره قبل چیزهای بیشتری می‌دانیم. خاطرم هست که یک روز شهید امان اللهی مرا صدا زد و گفت بیا. خدمت ایشان رفتم؛ تمام صحبت‌هایش مبتنی بر آیات قرآن، عاشورا و سیره اباعبدالله بود و با استفاده از همین آموزه‌ها تذکرات جدی به من داشت.

وی ادامه داد: خاطرم هست پایان نیمسال تحصیلی سال ۱۳۵۹ بود که خبر آمد پدر ایشان به شهادت رسیده است. او برای مراسم رفت، اما دیگر برنگشت. او به پیشمرگان مسلح کرد ملحق شد و در همانجا شروع به جنگیدن کرد. دوران مرخصی خود را در همانجا بود اما وقتی مرخصی‌اش تمام شد به دانشگاه افسری برگشت که مصادف با ۳۱ شهریور و آغاز جنگ شد. شهید امان الهی الفبای نظامی‌گری مطلوب نظام جمهوری اسلامی ایران را به ما یاد داد.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: شهید امان اللهی عمر چهل ساله‌ای داشت و به نظرم از هرکدام از لحظات زندگی ایشان می‌توان درس‌های زیادی گرفت. روی ظرافت‌ها، برخورد‌ها و کلمات شهید تامل داشتم. در یکی از احوالات شهید آمده است که در میدان سرچشمه سخنرانی داشت و درباره انقلاب، ارزش‌های اسلامی و امام خمینی سخن می‌گفت. ناگهان فریاد می‌زند که «من محمود امان اللهی هستم و کسانی که می‌خواستند ما را بزنند، بیایند.» این اقدام ایشان برای امروز ما حجت است که بر بلندی جهاد تبیین بایستیم و از ارزش‌های انقلاب و جمهوری اسلامی دفاع کنیم. اینکه بگوییم ما سرباز انقلاب اسلامی هستیم و در راه دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی با احدی مصالحه نخواهیم کرد.
وی تاکید کرد: این سیره شهید امان اللهی است. او با رفتار و گفتارش می‌خواست آن چیزی که از دین یاد گرفته است را پیاده کند و به بقیه آموزش دهد. امثال ایشان برای ما در دنیا و آخرت حجت‌اند.

امیر سرتیپ محمدرضا فولادی، رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش در بخش دیگری از این مراسم گفت: سخن گفتن از یک مبارز در راه خدا، یک مجاهد فی سیبیل‌الله و یک سرباز حقیقی امام راحل که در آغاز نهضت اسلامی در گهواره بود و در اوج پختگی به بالاترین مراتب دست پیدا کرد، بسیار سخت است. تصمیم گرفته شد که به مناسبت ۶۲ امین سالروز میلاد او همایشی با عنوان «شکوه ایثار» در تهران برگزار شود و در آن همرزمان ایشان دعوت شده و خاطرات خود را بیان کنند. هم‌چنین مراسمی در زادگاه او، بیجار به میزبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سالروز مراجعت آزادگان برگزار شده و این قهرمان ملی بیش از پیش به مردم معرفی شود.

وی ادامه داد: شهید امان الهی در ماموریت‌های متعددی حضور داشته و نقش پررنگی در فعالیت‌های نظامی داشت. او بسیار ولایت‌مدار بود و اخلاص عجیبی داشت. شجاعت و دشمن‌شناسی، ۲ ویژگی بارز او بود که باعث شده بود نگاه بسیار عمیق‌تری به موضوعات استراتژیک نظامی داشته باشد. او به مقام محمود رسیده بود و همه تعلقات را از خود بریده بود و همین موضوع باعث شد به بالاترین درجه یعنی شهادت برسد. به نظرم شهید امان الهی، مصداقی از «مومنون»ها در قرآن بود.

در بخش دیگری از این جلسه با حضور جمعی از همرزمان شهید خاطرات و سیره این شهید والامقام بازخوانی شد.

امیر اسدی در این بخش گفت: وقتی در شهر می‌جنگیدیم، در مواردی سینه به سینه با عراقی‌ها روبه‌رو می‌شدیم. خاطرم هست همراه با شهید امان الهی که دانشجوی دانشکده افسری بود وارد کوچه‌ای شدیم که عراقی‌ها هم در آنجا حضور داشتند. شهید امان الهی از تیم ما جدا شد و با شهامتی مثال‌زدنی که توصیف‌ناپذیر است یک نفربر عراقی را دنبال کرد و او را به عقب راند. 

وی ادامه داد: در جنگ لحظاتی پیش می‌آید که به دلیل کنار رفتن پرده‌ها انسان از خود بی‌خود می‌شود. شهید امان الهی این‌گونه بود.

امیر اسدی بیان داشت: بعد از فتح خرمشهر، گردان ما به شهر سردشت رفت. در آنجا دو محور سردشت به پیرانشهر و سردشت به مهاباد تحت کنترل نیروهای ضدانقلاب بود. در آن زمان نیروهای ضدانقلاب با کمک سلاح‌هایی که از تیپ ۳ مهاباد به سرقت برده بودند، با سلاح سنگین با ما می‌جنگیدند. توپ و تانک داشتند و … یک روز در خدمت امیر دادبین و همراه با شهید امان الهی به یکی از ارتفاعات شهر رفته بودیم. در مسیر که حرکت می‌کردیم نیروهای ضدانقلاب راننده ماشین ما را به شهادت رساندند و رادیاتور خودرو نیز سوراخ شد. در حین تیراندازی‌ها، خمپاره‌ای جلوی ما زمین خورد که باعث مجروحیت امیر دادبین شد؛ به یاد دارم که شهید امان الهی بسیار جسورانه و بدون هیچ ترس و واهمه‌ای از بین ارتفاعات کوه که بسیار هم صعب‌العبور بود عبور کرد و با دشمن ضدانقلاب جنگید. من فکر می‌کنم کسی که حاضر می‌شود بعد از مرگش، اعضای بدنش را به یک بیمار بدهد، بسیار فداکار است.

امیر حسینی دیگر سخنران این جلسه گفت: شهید امان الهی حقیقتا اسوه به تمام معنای ایثار و گذشت بود. خانواده ایشان، خانواده جهاد و فداکاری است و در راه انقلاب و اسلام جان‌های زیادی را تقدیم کردند.

وی ادامه داد: شهید امان الهی ویژگی‌های فراوانی دارد، چرا که خود را متعلق به همه نیروهای مسلح می‌دانست. بنده از سال ۱۳۶۴، نزدیک به ۸-۷ سال در خدمت این برادر ایثارگر بودم. به نظرم ایشان مصداق این سخن از امیرالمؤمنین هستند که فرمودند: «کونا للظّالم خصماً و للمظلوم عوناً»

حسینی بیان داشت: ایشان در مقابل هر ظالم و مستکبری محکم و باصلابت ایستاد و مدافع حقوق مظلومین بود. او خصم ظالم و یاور تمام معنای مظلومین بود. شهید امان الهی اهل ذکر و دعا بود و زمانی که دعا می‌کرد، با همه وجودش آن را بر زبان جاری می‌کرد. او با تمام وجود متعبد به ولایت بود. بارها دیده بودم زمانی که اسم امام خمینی می‌آمد، اشکش جاری می‌شد. یکبار خدمت امام رسیده بود، اما باز هم می‌خواست به دیدار ایشان برود و سیمای عرفانی امام را از نزدیک ببیند.

وی تاکید کرد: شهید امان الهی پناهگاه مردم کردستان بود و بسیاری از مردم غرب کشورمان وقتی به مشکلی می‌خوردند پیش ایشان می‌آمدند و مطمئن بودند که مشکل‌شان حل می‌شود.
لازم به ذکر است که در پایان این مراسم  از کتاب «در انتظار شهادت»، لوح فشرده حاوی آثار و خاطرات شهید، تمبر یادبود ایشان و سردیس این شهید والامقام رونمایی شد و از خانواده معظم شهید امان اللهی و چند خانواده معظم شهید تجلیل بعمل آمد.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

لینک کوتاه : https://asakhabar.ir/?p=4252

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.