image_printپرینت خبر

صید و صیادی یکی از قابلیت‌های استان ساحلی بوشهر است که بر اساس آمارهای موجود سالانه افزون بر ۶۵ هزار تن انواع آبزیان از خلیج‌فارس استان بوشهر صید و به بازارهای داخلی و جهانی عرضه می‌شود.

انواع ماهیان خوراکی و فاقد استفاده غذایی انسان‌ها حاصل فعالیت بیش از ۹ هزار صید استان بوشهر است که آبزیان خوراکی به بازار عرضه می‌شود و آبزیان که قابل استفاده غذایی نیست در عرصه تولید خوراک آبزیان پرورشی و در چرخه صادرات قرار می‌گیرد.

میگو یکی از آبزیان است که هر ساله پس از پایان فصل تخم‌ ریزی در کمیته تخصصی با بررسی نتایج گشت‌ های تحقیقاتی پژوهشکده میگو، صید آن آغاز می‌شود و امسال صید میگو در خلیج‌ فارس بوشهر از ۱۲ مرداد آغاز شده و روزهای پایانی آن سپری می‌شود.

به گفته معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر در فصل صید میگو امسال بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ صیاد مشارکت دارد.

بهزاد حیدری تعداد شناورها شرکت کننده در صید میگو را ۸۵۰ شناور لنج و قایق دانست و اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های انجام شده در ۲۸ روز صید یک‌هزار و ۴۶۲ تن میگو صید و در بنادر صیادی استان بوشهر تخلیه و سپس وارد بازار شده است.

افزایش صید میگو نسبت به سال‌های قبل

وی میزان صید میگو در مقایسه با سال‌های قبل را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: میگو صید شده به نسبت میانگین ۵ سال و ۱۰ سال گذشته به ترتیب ۴۲ درصد و ۲۵ درصد افزایش یافته است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر با بیان اینکه این میزان صید میگو حاصل ۹ هزار و ۲۷۰ روز تلاش صید شناورهای صیادی است گفت: صید یک‌هزار و ۴۶۲ تن میگو در ۲۸ روز گذشته نشان می‌دهد هر شناور به‌صورت میانگین در هر روز ۱۴۵ کیلوگرم میگو صید کرده است .

حیدری، بیشترین صید میگو را در آب‌های شهرستان بوشهر دانست و بیان کرد: بیشترین میزان صید میگو به میزان ۸۸۶ تن مربوط به شناورهای شهرستان بوشهر و کمترین آن به وزن ۲۴ تن مربوط به شناورهای شهرستان کنگان بوده است .

وی میانگین صید شناور لنج طی یک سفر ۴ روزه را مورد اشاره قرار داد و افزود: صید شناور لنج از ۸۰۰ کیلوگرم در روزهای آغاز صید میگو به ۲۰۰ کیلوگرم کاهش یافته است .

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر از افزایش قیمت میگو صورتی و سرتیز خبر داد و تصریح کرد: قیمت میگو در بازار بوشهر از هر کیلوگرم ۱۰۰ هزار تومان میگو صورتی و ۵۰ هزار تومان میگو سرتیز در روز اول به ترتیب به ۱۶۰ و ۸۰ هزار تومان رسیده است .

بر پایه این گزارش بررسی‌ ها نشان می‌ دهد قیمت میگو صورتی در بازار استان بوشهر در تابستان سال گذشته در ابتدای فصل و در روزهای پایانی ۷۰ و ۱۲۰ هزار تومان بود.

براساس بررسی پژوهشکده میگو استان بوشهر، ۷۰ درصد ذخایر میگو بوشهر از نوع ببری سبز مشهور به میگو صورتی است که از خوش‌طعم‌ ترین و بهترین گونه میگو خلیج فارس محسوب می‌ شود.

 

منبع: تسنیم