image_printپرینت خبر

آسا خبر/ وحید حاج سعیدی/ نیاز سنجی خدمات بهداشتی و درمانی یکی از اصول اساسی در اداره شهر  که توجه به این مقوله می تواند در کنار کاهش مراجعات غیر ضروری به مراکز درمانی، پیشگیری از بیماری، افزایش خود مراقبتی ، بالابردن سطح فرهنگ بهداشت جامعه  و …  موجبات رضایت شهروندان را نیز فراهم سازد.  

استفاده از ظرفیت بنرهای شهری و ارائه اطلاعات لازم در خصوص معرفی خدماتی که در مراکز درمانی و بهداشتی شهرستان ارائه می شوند ، درج پیام های بهداشتی متنوع و حمایت از بخش خصوصی می توانند در افزایش خود مراقبتی و پیشگیری از بیماری ها و اتخاذ تصمیم منطقی در صورت بروز بیماری انتخاب مرکز درمانی متناسب با شرایط بیماری، موثر باشند.

توجه به مقوله آموزش گام دیگری است که در طول این سال ها هیچگاه ساختار جدی و غیر کلیشه ای به خود نگرفت و در حد اجرای همان بخشنامه های اداری باقی مانده است.  بی تردید توجه جدی به این بخش می تواند علاوه بر کاهش بیماری ها و حوادث ناگوار، باعث خلوت شدن بیمارستان اصلی شهر  و به تبع آن رسیدگی بیشتر به بیمارانی شود که در اثر کهولت سن یا حادثه گرفتار بیمارستان و پروسه درمان شده اند.

ایجاد دومین داروخانه شبانه روزی در شهرستان نیز از دیگر ضروریات شهر است که می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال برای چند نفر، موجبات رضایت شهروندان را فراهم سازد. در حال حاضر حجم مراجعات در روزهای تعطیل حتی روزهای عادی موید این مطلب است که شهر پتانسیل ایجاد دومین داروخانه شبانه روزی را داراست.

استفاده از ظرفیت فیزیکی و ساختمانی بیمارستان قدیم شهر و ایجاد یک درمانگاه شبانه روزی دولتی  در مکان بیمارستان قدیمی شهر با تعرفه دولتی نیز از دیگر ضروریات درمانی شهر است. چرا که در حال حاضر مردم برای تزریق یک آمپول یا سرم یا نیاز به معاینه سرپایی نیز به بیمارستان اصلی شهر مراجعه می کنند که این کار علاوه بر تحمل هزینه ایاب و ذهاب و اتلاف وقت، باعث شلوغی بیمارستان به ویژه اورژانس نیز می شود و خدمت رسانی به بیماران اورژانسی مختل می شود.

گفتنی است هزینه های درمانی که در بیمارستان ارائه می شوند با هزینه های مراکز بهداشتی شهر و روستا برابر است و گاهی بیشتر است. فلذا  اطلاع رسانی دقیق از میزان هزینه خدمات درمانی در مراکز مختلف بهداشتی درمانی شهرستان و روستا ها این امکان را به مردم می دهد که خودشان با توجه به شرایط مختلف تصمیمی گیری کنند.  

به عنوان مثال اگر یک بیمار ساکن روستا، نیاز به عکس برداری داشته باشد و مستقیم به بیمارستان مراجعه کند باید هزینه آزاد پرداخت کند. ولی اگر قبل از مراجعه به بیمارستان به پزشک خانه بهداشت روستای خود مراجعه کند، این هزینه در بیمارستان با تعرفه دولتی محاسبه خواهد شد.  

یا بسیاری از خدماتی که در درمانگاه تامین اجتماعی شهر که به صورت شبانه روزی ارائه می شوند، دارای تعرفه های مناسبی است ولی با این وجود دارندگان بیمه تامین اجتماعی حتی برای خدمات سرپایی به بیمارستان شهر مراجعه می کنند!

جا دارد مسئولین درمانی شهرستان نسبت به اطلاع رسانی گسترده به شهروندان در خصوص نوع خدماتی که در مراکز مختلف ارائه می شود و همچنین نیاز سنجی خدمات بهداشتی و درمانی، گام های جدی و عملی برداشته و با ارائه راهکارهای عملی، علاوه بر ایجاد بستر پیشگیری از بیماری ها، کاهش مراجعات غیر ضروری، افزایش خود مراقبتی و …  موجبات رضایت بیشتر شهروندان را فراهم سازند.