image_printپرینت خبر

با گذشت یک سال از شیوع ویروس منحوس کرونا و درخواست ملتمسانه کادر درمان از مردم برای جلوگیری از عادی انگاری این بیماری مرموز، هنوز هم برخی از هموطنان تبعات ابتلا به کووید۱۹ را باور ندارند.

بدون تردید غالب قریب به اتفاق مردم ایران تمایل دارند دید و بازدیدهای نوروزی و سیر و سیاحت را در پیش بگیرند اما با درک شرایط موجود از این اقدام جدا پرهیز می‌کنند تا علاوه بر جان خود و عزیزانشان، به سایر همنوعان آسیبی وارد نشود و فرای آن، مدافعان سلامت و کادرمراکز درمانی و بیمارستان‌ها نیز در نخستین روزهای سال جدید بتوانند طعم آرامش را بچشند.

در این باره بی‌توجهی برخی مردم به پروتکل‌های بهداشتی و عادی انگاری شیوع کرونا نفس‌های کادر درمان را به شماره انداخته ‌است.

کرونا در سایه عادی انگاری مردم همچنان یکته تازی می‌کند

علی قمیشی درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در دزفول اظهار داشت: تعداد بیماران و میزان بستری‌ها مبتلا به کرونا در بیمارستان دزفول از دو روز گذشته افزایش پیدا کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه میزان بیماری و شدت بیماری کرونا در شهرستان افزایشی است افزود: در حال حاضر ۱۴۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان بزرگ دزفول بستری است و همچنین موارد بستری روزانه بیماران مبتلا به کرونا بین ۲۰ تا ۳۰ نفر است.

وی با بیان اینکه با افرایش بیماران مبتلا به کرونا در دزفول روبه‌رو هستیم در حال حاضر ۳ بخش آی سی یو در اختیار بیماران کرونا است گفت: در صورتی که آمار مراجعه‌کنندگان بیماران مبتلا به کرونا افزایش پیدا کند مجبور می‌شویم فعالیت‌های معمول بیمارستان را متوقف کنیم و فقط پذیرش بیماران مبتلا به کرونا را داشته باشیم.

قمیشی به تفاوت ویروس جهش یافته کرونا نسبت به پیک‌های قبلی اشاره کرد و گفت: تفاوتی که بیماری کرونا با پیک‌های قبلی داشته سنین کمتر را درگیر و همچنین مدت زمان مورد نیاز بستری در بیمارستان بیش از پیک‌های قبلی است به گونه‌ای که  این مسئله باعث اقامت بیشتر بیماران در بیمارستان می‌شود.

افزایش بیمارن کرونایی در دزفول نگران کننده است

وی به نمونه‌گیری تست کرونا اشاره و بیان کرد: تعداد موارد تست مثبت به کرونا بیشتر از قبل شده است و روزانه بیش ۸۰۰ تست گرفته می‌شود که در این باره با افزایش موارد تست مثبت بیماران به کرونا روبه‌رو هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در پاسخ به این سوال که آیا موارد جدید کرونای انگلیسی در دزفول داشته‌ایم گفت: قدرت سرایت این بیماری افزایش یافته است و با توجه به اینکه شکل بیماری تغییر کرده و سرعت انتشار این بیماری واریانس جهش یافته است قاعدتا درصد زیادی از این بیماران مبتلا به این نوع ویروس شده باشند.

قمیشی بر عدم انجام سفر و تجمع‌های خانوادگی در ایام نوروز گفت: همان گونه که بارها اعلام شده فرد ناقل باشد و با حضور در یک جمع به ظاهر سالم، فرد مبتلا به ویروس کرونا وجود داشته باشد و ناخواسته سبب انتقال ویروس و بیماری سایرین شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، در ادامه با بیان اینکه از مردم تقاضا داریم به طور جدی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و  از سفر اجتناب کنند و همچنین دید و بازدید نوروزی را غیرحضوری انجام دهند گفت: از مردم تقاضا داشته به خاطر سلامت و جان خود و کادر درمان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا ورودی بیماران مبتلا به کرونا  به بیمارستان کاهش پیدا کند.

وی به فشار و خستگی کادر درمان اشاره کرد گفت: نباید بیماری در سطح جامعه عادی‌سازی شود چرا نتیجه عادی‌سازی به کادر درمان و بالارفتن تلفات کرونا است؛ این روزها فشار سنگینی را کادر درمان بیمارستان بزرگ دزفول متحمل می‌شود چرا که کادر درمان هم باید به  بیماران معمولی  و همچنین بیماران مبتلا به کرونا خدمت‌رسانی کنند.