image_printپرینت خبر

فرنوش رافعی با بیان اینکه این افراد معتقدند از نیرویی برخوردارند که آنها را محافظت کرده یا باورهای غلطی مثل این دارند که معتادان کرونا نمی گیرند و مبتلا نمی شوند، گفت: البته باید توجه داشت که در سنین خاصی به خصوص در دوران نوجوانی افراد احساس آسیب ناپذیری دارند که باعث می شود به خطرات کم توجه باشند.

این روانشناس حوزه سلامت با اشاره به اینکه بی توجهی مردم نسبت به پروتکل های بهداشتی پیشگیری از کرونا دلایل متعددی دارد، تاکید کرد: فقر یکی از این دلایل است، گروهی از مردم به دلیل عدم توانایی مالی در تهیه اقلام بهداشتی مانند ماسک و ضدعفونی کننده ها در معرض آلودگی و ابتلا به کرونا قرار می گیرند.

وی افزود: حتی اگر ساده ترین ماسک و ارزان ترین ضدعفونی کننده را در نظر بگیریم هزینه ماهانه این اقلام برای یک خانواده ۴ نفره حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت که برای طیف جامعه با درآمد پایین رقم قابل توجهی خواهد بود.

این روانشناس با بیان اینکه البته فقر مادی تنها دلیل نیست و افرادی نیز هستند که علیرغم تمکن مالی مناسب به دلیل فقر فرهنگی و عدم درک ضرورت پیشگیری، خود را در معرض ابتلا قرار می دهند ،تصریح کرد: گاهی این افراد در صورت ابتلا به دلیل عدم رعایت موارد ضروری بهداشتی، موجب انتقال بیماری به سایرین می شوند.

رافعی بیان داشت: در این خصوص خطر فقر فرهنگی به مراتب بیشتر از فقر مادی بوده و در صورت عدم آموزش و اطلاع رسانی کافی می تواند عملکرد های بهداشتی را تحت تاثیر قرار داده یا بی اثر کند. به همین دلیل آموزش ها از طریق رسانه، مراکز بهداشت و سلامت و… باید ادامه داشته باشد تا مردم خطر این بیماری را جدی بگیرند.