image_printپرینت خبر

«سایمون کاوینی» روز یکشنبه درخصوص گسیختگی بیش از پیش در روابط انگلیس و اتحادیه اروپا هشدار داد.

به نوشته وبگاه شبکه «اِی‌بی‌سی نیوز»، کاوینی هشدار داد، خواسته‌های انگلیس در زمینه اصلاح بخش‌هایی از توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) موجب «گسیختگی بیشتر در روابط دو طرف» خواهد شد.

در حالی که قرار است این هفته مذاکراتی میان لندن و بروکسل بر سر اختلافات برگزیتی انجام شود، وزیر امور خارجه جمهوری ایرلند گفت، خواسته‌های «دیوید فراست» مسئول مذاکرات انگلیس در امور برگزیت، «خط قرمز» جدیدی ایجاد می‌کند که پیشرفت این مذاکرات را سد می‌کند.

در حال حاضر ایرلند شمالی جزئی از بازار واحد اروپا باقی مانده است و استانداردها و قوانین اروپایی در مورد کالاهایی که به این بخش از بریتانیا وارد می‌شوند، اعمال می‌گردند. با این حال فراست می‌گوید، نقش دیوان دادگستری اروپا در تنظیم مقررات ایرلند شمالی و عدم توانایی انگلیس در تعیین مقررات مشابه را نمی‌پذیرد.

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس پیش‌تر تلاش بروکسل برای برطرف کردن مشکلات در ارتباط با ترتیبات پسابرگزیت برای ایرلند شمالی را رد و تأکید کرد توافق برگزیت که سال گذشته امضا شد باید دوباره مورد مذاکره قرار بگیرد.

طبق پروتکل ایرلند شمالی در توافق برگزیت، این بخش از بریتانیا، جزو بازار واحد اتحادیه اروپا باقی می‌ماند و ورود کالاهای ممنوع شده از سوی بروکسل، نمی‌توانند از انگلیس وارد ایرلند شمالی شوند.

این بخش از توافق برگزیت به این دلیل تنظیم شده است که از ایجاد «مرز سخت» میان ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیا محسوب می‌شود و جمهوری ایرلند که بخشی از اتحادیه اروپا است، جلوگیری شود.

اتحادیه اروپا در پاسخ به درخواست دولت انگلیس برای تغییر در پروتکل ایرلند شمالی گفته، حاضر است در چارچوب این توافق مذاکره کند اما اصلاح آن را نمی‌پذیرد.

ماه گذشته کمیسیون اروپا یک سری پیشنهادات را با هدف تسهیل اجرای پروتکل ایرلند شمالی منتشر کرد که لندن آن‌ها را با توجه به میزان مشکلات ناکافی خواند. یک سخنگوی دولت انگلیس گفت دو طرف در عوض، به راه‌حل‌های جامع و پایدار نیاز دارند.

 

منبع: فارس