image_printپرینت خبر

مهندس اکبر فتحی در جلسه ستاد گلخانه ای استان آذربایجان شرقی ضمن اشاره به این موضوع که طبق آمار مدیریت باغبانی سازمان تعداد ۵۱۰ واحد گلخانه ای به وسعت ۲۷۸ هکتار در استان وجود دارد که با حذف گلخانه های مستقر در جلفا مشخص می گردد حدود ۱۳۰ هکتار از این میزان متعلق به ۵۰۰ واحد است یعنی در واقع مقیاس هر واحد ۳۰۰ متر می باشد، گفت: این آمار حاکی از وزن بالای گلخانه های کوچک مقیاس است .
وی با تاکید بر لزوم کنترل و نظارت بر احداث گلخانه ها افزود: احداث گلخانه هایی در مقیاس ۳۰۰ مترمربع با توجه به اینکه میزان برداشت محصول آن با میزان محصول یک هکتار در فضای باز برابری می کند، امری قابل قبول و قابل توجیه است به شرط آن که کنترل و نظارت لازم صورت گیرد در این راستا تشکیل گروه های پایش را برای رصد و پایش گلخانه ها ضروری دانست.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه ۱۲۱ هکتار از گلخانه های استان به تولید محصول گوجه فرنگی ، ۶۶ هکتار به تولید محصول خیار ، ۶۰ هکتار به تولید فلفل دلمه ای ، ۵ هکتار سایر سبزیجات ، ۲۰ هکتار به رز شاخه بریده، ۴ هکتار به تولید توت فرنگی و ۲ هکتار نیز به تولید گلهای زینتی گلدانی اختصاص یافته است افزود: تعداد ۱۴ واحد گلخانه به وسعت ۲۴۴٫۵ هکتار در استان آذربایجان شرقی حال احداث بوده و تعداد ۳۳ واحد گلخانه ای به وسعت ۱۹۲۶ هکتار نیز در حال مطالعه و احداث زیر ساخت می باشد.
وی با تاکید برضرورت تسهیل فرایند احداث گلخانه ها اظهارداشت: اگرچه سختگیریهای مرتبط با وجود پیمانکاران، مشاوران، مسئولان فنی واجد شرایط و ذیصلاح ضروریست اما تفکیک گلخانه ها به گلخانه های بالای یک هکتار و پایین تر می تواند راهگشا باشد به این صورت که ضرورتهای لازم در مورد گلخانه های بالای یک هکتار به اجرا گذاشته شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اظهار داشت: سرمایه گذاران می توانند از بین لیست پیمانکاران واجد شرایط (موجود در مدیریتهای جهادکشاورزی و بانک) انتخاب نمایند و در این راستا برای ایجاد وحدت رویه باید معرفی آنان جهت دریافت تسهیلات به بانک به همراه نام پیمانکار انتخابی باشد.
مهندس فتحی در ارتباط با تولید بذرهای هیبریدی بیان داشت: اگر نیاز به بذرهای هیبریدی وجود دارد باید به دنبال یافتن سرمایه گذاری در این زمینه باشیم.
وی با اشاره به اینکه گلخانه امین تارلا تولید بذور هیبریدی را به صرفه تشخیص داده و اقدام به این کار می نماید افزود: گره گشایی در اینگونه زمینه ها به دست بخش خصوصی اتفاق خواهد افتاد زیرا پرداختن به آنها از توان و حوصله بخش دولتی خارج است.
مهندس فتحی در ارتباط با مباحث محصولات کشاورزی صادراتی تاکید کرد: این موضوع تلنگری است تا امور مرتبط با سلامت جدی تر نگریسته شود سلامت محصول علاوه بر بکارگیری و استفاده از سموم و نهاده های شیمیایی به همان ضوابط فنی اجرایی در فرایند احداث گلخانه نیز مرتبط است به عنوان مثال اگر ارتفاع طرح کمتر از میزان استاندارد تعریف شده باشد به معنای رطوبت زیاد خواهد بود که نتیجه آن ابتلای بیشتر و نیاز به استفاده از نهاده های شیمیایی بیشتر می باشد بنابراین اجرای درست ضوابط مربوط به احداث گلخانه در مدیریت مصرف انواع نهاده های شیمیایی موثر خواهد بود در این راستا نقش مسئول فنی در ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی پررنگ خواهد بود.
وی افزود: با توجه به تجربیات عملی گلخانه داران پذیرش آنان به عنوان مسئول فنی با دارا بودن ضابطه ها و شرایط خاصی که در این زمینه تعریف می شود، امکان پذیر خواهد بود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اظهار داشت: مهندسین ناظر(مسئولین فنی) گلخانه می توانند به فناوری و علوم مرتبط مجهز شده و با هماهنگی گروه محیط زیست و سلامت غذا به عنوان مسئول کنترل کیفی نیز عمل نمایند.
وی اقدامات انجام گرفته در سامانه سانکا را مطلوب ارزیابی کرده و افزود: شناسنامه دار کردن محصولات کشاورزی به ویژه محصولات گلخانه ای تحت عنوان بارکد QR وارد سامانه می گردد که تمام مشخصات مرتبط با محصول اعم از محل تولید، نام تولید کننده، نهاده های مصرفی و … را در بر می گیرد.
وی در ارتباط با مرحله بعد از فرایند معرفی برای دریافت تسهیلات بیان داشت: اگر پرداخت تسهیلات نیازمند تاییدکارشناس بانک به همراه مهندس ناظر باشد دیگر مشکلی از بابت ارتباط پیمانکاران با مهندسین ناظر وجود نخواهد داشت زیرا پیمانکاران مجبور خواهند بود مهندسین ناظر را در جریان پیشرفت فیزیکی پروژه قرار دهند و ایشان نیز با تایید صلاحیت فنی پروژه، قبول مسئولیت خواهند کرد.
مهندس فتحی در ارتباط با شهرک های گلخانه ای، اظهار داشت: منابع اعتباری شهرک گلخانه ای پایاب سهند و شهریار نیز مورد تایید کارشناسان نهاد ریاست جمهوری قرار گرفته و در سفر ریاست جمهوری به استان هم تسهیلات و هم منابع دولتی برای ایجاد زیرساخت شهرکتها در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ضمن اشاره به شکل گیری ستاد عالی سرمایه گذاری در استان گفت: تمام موارد و ابهامات مرتبط با شهرکها و دیگر زمینه های سرمایه گذاری شناسایی شده و با طرح در این ستاد که تمام دستگاه های اجرایی در آن حضور دارند، قابل حل خواهد بود.