تاریخ : سه شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱ Tuesday, 9 August , 2022

ویژ‌ه‌های تلویزیون در ایام ارتحال امام(ره)

  • کد خبر : 1550
  • 03 ژوئن 2022 - 9:16
ویژ‌ه‌های تلویزیون در ایام ارتحال امام(ره)

به گزارش خبرنگار فرهنگی آساخبر، مستند، برنامه های گفت و گو محور، ترکیبی و … از جمله ساختارهایی است که به مناسبت ایام رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و یوم الله ۱۵ خرداد روی آنتن شبکه های سیما می رود. جزئیات این برنامه‌ها را در ادامه ببینید: تدارک شبکه‌ چهار سیما برای ۱۴ […]

به گزارش خبرنگار فرهنگی آساخبر، مستند، برنامه های گفت و گو محور، ترکیبی و … از جمله ساختارهایی است که به مناسبت ایام رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و یوم الله ۱۵ خرداد روی آنتن شبکه های سیما می رود.

جزئیات این برنامه‌ها را در ادامه ببینید:

تدارک شبکه‌ چهار سیما برای ۱۴ و ۱۵خرداد

– شبکه چهار سیما برای روزهای شنبه و یکشنبه ۱۴ و ۱۵ خرداد ویژه برنامه‌های مختلفی درباره شخصیت و قیام امام خمینی (ره) روی آنتن می‌برد.

*«سه دیدار»

«سه دیدار» به کارگردانی محمد قاسم تولایی‌فرد، کاری از حوزه هنری انقلاب اسلامی است و از جمعه ۱۳ خرداد تا یکشنبه ۱۵ خرداد ساعت ۱۴ پخش می‌شود.

«سه دیدار» درباره امام خمینی (ره) و نهضت پانزده خرداد و تجلی تاریخی از فرآیند مبارزات ایشان و شکل گیری انقلاب اسلامی و شناخت و شخصیت شناسی حضرت امام خمینی(ره) است. حجت‌الاسلام علی اکبر براتی و مجتبی نامخواه کارشناسان این ویژه برنامه تلویزیونی‌اند.

در قسمت دوم برنامه، شاهد ادامه برنامه اول “سه دیدار” درباره شناخت و شخصیت‌شناسی تاریخی حضرت امام خمینی (ره) و واقعیت‌های شناخته شده از امام راحل و آنچه که به ایشان نسبت داده می‌شود خواهیم بود و به موضوعاتی برگرفته از صحیفه امام راحل توسط کارشناسان حاضر در برنامه پرداخته می‌شود.

در قسمت سوم برنامه، مقدمه‌ای برای بازخوانی مسیر و ادامه قسمت سوم و خلاصه‌ای از آنچه در دو برنامه گذشته به آن اشاره شد، قرار گرفته است.  مرکز ثقل و محوریت برنامه به شناخت و شخصیت‌شناسی حضرت امام خمینی (ره) توسط پژوهشگران حوزه اندیشه امام راحل می‌پردازد.

* «کوچه‌های خورشید»

مستند ۳۰ دقیقه‌ای «کوچه‌های خورشید» شنبه ۱۴ خرداد ساعت ۱۷:۳۰ پخش می‌شود.

«کوچه‌های خورشید»، مروری بر زندگی پرخیر وپرکت مقام معظم رهبری، روزگار جوانی، تحصیل و شاگردی در محضر امام خمینی(ره) و مراجع عظام تقلید-دوران مبارزات ایشان با رژیم شاهنشاهی، افشاگری، تبلیغ، زندانی و تبعید شدن او دارد. همچنین به نقش ایشان در قیام ۱۵خرداد، خاطرات دوستان و نزدیکان از ایشان می‌پردازد.

کارگردان این برنامه حجت احمدی زر است و صحبت‌های دکتر فرهودی، مرحومه میر دامادی مادر مقام معظم رهبری، موسوی ، اسدی و…در برنامه پخش می‌شود.

*«ایرانشهر»

مستند «ایرانشهر» با موضوع دوران تبعید مقام معظم رهبری در سال ۱۳۵۶ در شهرستان ایرانشهر بوده و به حضور ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و یادآوری خاطرات خوش آن دوران با مردم می‌پردازد.

این مستند ساخته رضا کاشانی اسدی به دوران تبعید ۹ ماهه مقام معظم رهبری در ایرانشهر می‌پردازد که ایشان طی این مدت خدمات گسترده‌ای به سیستان و بلوچستان را انجام می‌دهند و اولین نماز جمعه را اقامه می‌کنند.

ایرانشهر، شنبه ۱۴ خرداد ساعت ۲۲پخش می‌شود.

*«تا صبح»

مستند دو قسمتی «تا صبح» به کارگردانی رضا کاشانی اسدی شنبه ۱۴ و یکشنبه ۱۵خرداد ساعت ۲۰:۳۰ پخش می‌شود.

این برنامه مروری بر تاریخچه شهر قم شهر قیام، دین و مقدسات دارد. همچنین به وجود مراجع عظام در این شهر همچون آیت‌الله بروجردی و امام (ره) می‌پردازد. شرحی بر وقایع قیام ۱۵ خرداد، خاطرات مقام معظم رهبری از این حوادث، حمله نیروهای امنیتی به مدرسه فیضیه وسخنرانی امام (ره) و دستگیری، خاطرات فعالان این قیام درقم از این حوادث تاریخی و مهم در جریان انقلاب اسلامی ایران و… از دیگر محورهای این برنامه تلویزیونی است.

در قسمت دوم برنامه تا صبح، به سخنرانی آتشین امام خمینی(ره) در محکوم کردن حمله به مدرسه فیضیه و کشتار بی‌رحمانه مردم و روحانیون در این روز پرداخته می‌شود. همچنین تصمیم رژیم برای دستگیری امام خمینی(ره) و انتقال ایشان به تهران، شروع یک قیام خود جوش در قم در اعتراض به دستگیری امام، به رگبار بستن قیام مردم در ۱۵ خرداد به دستور اسدالله علم وکشتار مردم، خاطرات مقام معظم رهبری از حوادث این روز  از دیگر محورهای این قسمت است.

*«عصر» ویژه امام خمینی (ره) با اجرای مرحوم نادر طالب زاده تولید شبکه چهار سیما است و شنبه ۱۴خرداد ساعت ۲۳ پخش می‌شود.

گفت‌وگوی مرحوم نادر طالب‌زاده با میهمانان در خصوص تأثیر امام (ره) و انقلاب اسلامی ایران در منطقه و خارج از ایران و همچنین تأثیر آنها  در آغاز حرکت انقلاب اسلامی در لبنان است.

«عصر» به تهیه‌کنندگی حمید جوادی ساعت ساعت ۲۳ روز شنبه از شبکه چهار پخش می‌شود.

*مستند «مسیحا نفس» کاری از گروه سیاسی شبکه چهار یکشنبه ۱۵ خرداد ساعت ۲۲ پخش خواهد شد.

«مسیحا نفس»، داستان میشل ستبون، عکاس فرانسوی است که از اوایل شروع انقلاب در ایران به پوشش تظاهرات در تهران و قم پرداخته و تا قائله کردستان حدود ۳۰ هزار عکس سیاه و سفید و رنگی تهیه کرده و به بیان خاطرات خود از همراهی امام خمینی (ره) از نوفل لوشاتو تا هنگام ورود به ایران در بهمن ماه سال ۱۳۵۷ و شخصیت ایشان که تاثیر زیادی بر زندگی حرفه‌ای ایشان و خودش گذاشته است می‌پردازد و انقلاب را از دریچه دوربین خود روایت می‌کند.

مجله شبانگاهی «برسد به دست فردا» نیز به تهیه کنندگی مهدی زارعان، کارگردانی فواد صفاریان‌پور و با اجرای علیرضا شجاع نوری، پنجشنبه ۱۲ خرداد و جمعه ۱۳خرداد ساعت ۲۲:۳۰ معطوف به همین ایام و با تدارک بخش‌ها و کارشناسان مختلف، از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

** شبکه پنج و قرار بهشت

– ویژه برنامه “قرار بهشت” به تهیه کنندگی توحید عرب کاری از گروه معارف شبکه پنج سیماست که ویژه ارتحال امام خمینی (ره)در روزهای ۱۳،۱۴، ۱۵ خرداد روی آنتن می‌رود. این ویژه برنامه از گلزار شهدای بهشت زهرا (س) به مدت سه شب تقدیم نگاه مخاطبان می‌شود. 

همچنین گروه سیاسی شبکه پنج سیما نیز ۳ مستند ویژه به مناسبت این ایام تدارک دیده که از سیزدهم تا پانزدهم خرداد تماشایی می‌شود.

پخش نماهنگ، پلی بک، موسیقی تصویرهای مرتبط با این ایام، میان برنامه‌هایی است که تقدیم نگاه مخاطبان گرامی خواهد شد.  

همچنین در روز ۱۴خردادماه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح فرمایشات رهبری پخش خواهد شد.

* ویژه‌های شبکه مستند در سالروز ارتحال امام خمینی(ره)

– شبکه مستند در سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی با پخش مستندهای «تشییع بزرگ» و «امتحان» ضمن مرور تاریخ، انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب اسلامی را بازخوانی می‌کند.  

دو مستند «تشییع بزرگ» و «امتحان» به ترتیب در روزهای جمعه ۱۳ خرداد ساعت ۱۶ و یکشنبه ۱۵ خرداد ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

مستند «تشییع بزرگ» روایتگر حضور پرشور مردم ایران در مراسم تشییع و تدفین پیکر حضرت امام خمینی (ره) در ۱۴ خرداد است که یکی از بزرگترین مراسمات بدرقه به شمار می‌رود. در این اثر که مبتنی بر تصاویر آرشیوی تولید شده است، تصاویری کمتر دیده شده از مراسم تشییع امام خمینی(ره) در تهران و استقبال میلیونی مردم از بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی به نمایش درمی‌آید.

این مستند به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مصطفی فتاحی تولید شده و محمدطه امیری آن را نویسندگی کرده است.

«تشییع بزرگ» روز جمعه ۱۳ خرداد ساعت ۱۶ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

فیلم «امتحان» به کارگردانی سجاد ریاحی فیلم دیگری است که به این مناسبت روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

این فیلم مستند روایتی تاریخی از دو اتفاق مهم سیاسی در دهه ۱۳۶۰ همزمان با دوران ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای است. اولین اتفاق مربوط به سال ۱۳۶۴ و ماجرای انتخاب نخست وزیر از سوی ایشان است و دیگری در سال ۱۳۶۶ و خطبه مشهور آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه است که بازتاب‌های مختلفی را از سوی رسانه‌ها و مطبوعات وقت به همراه دارد.

نام این فیلم مستند برگرفته از این جمله است که «رهبر انقلاب در امتحانات الهی چگونه عمل می‌کنند؟ پاسخ این سؤال را می‌توان در ماجرای پیچیده اختلاف نظر آیت‌ الله خامنه‌ ای رئیس جمهور وقت با نخست وزیر که منجر به ورود امام خمینی (ره) و مخالفت ایشان با آیت‌الله خامنه‌ای شد جست‌و‌جو کرد.»

امتحان ۶۳ دقیقه‌ای در سازمان اوج تولید شده و مهدی مطهر تهیه‌کنندگی آن را برعهده داشته است. این مستند روز یکشنبه ۱۵ خردادماه ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه مستند پخش می‌شود.

**برنامه های شبکه امید به مناسبت ۱۴ و ۱۵ خردادماه

– برنامه «ما دهه هشتادی»  ساعت ۱۹ به صورت زنده از ۸ خرداد تا ۱۵ خرداد هر روز به مدت هر قسمت ۴۵ دقیقه با قالب پیوند بین حضرت امام خمینی(ره) ونسل جدید تولید و پخش خواهد شد.

برنامه پویش برایم بگو باهمکاری شبکه یک و تلوبیون با محوریت جمع‌آوری خاطرات  والدین نوجوانان از امام خمینی(ره) از دیگر برنامه‌های تولیدی شبکه امید برای این مناسبت است.

مستند “تشییع بزرگ”  ویژه ۱۴ خرداد ساعت ۱۴، مستند “روزگار خمینی” ساعت ۲۰ با موضوع نهضت و مبارزات امام خمینی(ره)، فیلم سینمایی متین بانو با نگاهی تاریخی روایتگر ظلم و ستم زمان طاغوت و نقش خوانین حاکم بر مردم روستاها و مناطق محروم، انیمیشن مهر خاوران، موشن‌گرافی تاریخچه قیام ۱۵ خرداد و دو میان برنامه آرشیوی شهیدانه زیستن با موضوع دلتنگی و سرود «سین مثل سرود» که نوجوانان در زمان حیات امام راحل در حضور ایشان خوانده‌اند.

** ویژه برنامه‌های شبکه جام‌جک در رحلت امام خمینی(ره)

– مستندهای «روح الله»، «مردی شبیه باران» به مدت ۲۰ دقیقه با موضوع ویژگی های کاریزماتیک و اخلاقی سیاسی و عرفانی حضرت امام خمینی(ره) و سیره عملی و سیاسی‌شان، «ملاقات در مدار بسته» و « ۱۵ خرداد» در ۱۴ و ۱۵ خرداد از شبکه جام‌جم پخش می‌شود.

– ویژه برنامه کنکاش با موضوع نقش امام راحل در احیای حکومت اسلامی در عصر حاضر و رهبری انقلاب دینی مردم ایران و حوادث شکل‌گیری انقلاب اسلامی در سال ۱۳۴۲ شنبه و یکشنبه به صورت ویژه روی آنتن می‌رود.

– ارتباط زنده با مراسم سالگرد از حرم حضرت امام راحل (ره) و پخش مستقیم سخنرانی رهبر معظم انقلاب در مراسم در برنامه زنده «صبح پارسی» از دیگر برنامه‌های این شبکه در روز رحلت امام خمینی (ره) است.

– ویژه برنامه رواق (کاری از گروه معارف شبکه) و با موضوع اندیشه دینی امام (ره) و نظریه ولایت فقیه ایشان و تشکیل حکومت مردم‌سالاری دینی در عصر حاضر پخش می‌شود.

– انیمیشن ۸۵ دقیقه‌ای «پا به پای آفتاب» و معرفی شخصیت و زندگینامه امام راحل(ره) به نسل جدید و فیلم سینمایی «ایران بیست سال بعد» که درباره مراسم رحلت امام (ره) است و «مثل یک پدر» نیز روی آنتن می‌رود.

– برنامه‌های روتین شبکه مانند شب‌نشینی، صبح پارسی و … با تغییر دکور و دیگر عناصر بصری به این رویداد می‌پردازند. همچنین دعوت از میهمان و گفت‌وگو در برنامه “خانه مهر” با محوریت اخلاق و نحوه رفتار و تعاملات امام راحل با همسر و فرزندان و اعضای خانواده نیز روی آنتن می‌رود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

لینک کوتاه : https://asakhabar.ir/?p=1550

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.