image_printپرینت خبر

در این میان، مسیرگشایی خیابان ملازینال یکی از به یادماندنی ترین کارهایی بود که شهرداری تبریز در این محله قدیمی و پر جمعیت انجام داد تا اهالی محل رضایت کاملی از خادمان خود در شهرداری تبریز داشته باشند.

بر این اساس هم بود که روز گذشته، ایرج شهین باهر شهردار تبریز در آیین بهره برداری از فاز اول مسیرگشایی خیابان ملازینال، مورد تقدیر اهالی این خیابان قرار گرفت.

۱۰۰ میلیارد هزینه برای حل مشکل اهالی ملازینال

مسیرگشایی فاز اول خیابان ملازینال به طول ۳۵۰ متر و عرض ۱۶ متر با هزینه تملک و اجرا ۱۰۰ میلیارد ریال با هدف توسعه بسترهای عمرانی و آبادانی و خدمت رسانی به مردم تبریز روز دوشنبه دهم خرداد ۱۴۰۰ مورد بهره برداری قرار گرفت. مسیرگشایی ملازینال یکی از پروژه های مهم شهرداری منطقه ۱ تبریز در راستای احیا بافت فرسوده و مناطق کم برخوردار بود و با بهره برداری از آن، موجبات رضایت اهالی این محله را فراهم آورد. ۲۶ باب واحد مسکونی با مساحت عرصه ۸۲۹ مترمربع و مساحت اعیانی ۱۵۵۹ مترمربع، در راستای این پروژه تملک شده است.  همچنین ۹۰۰ تن آسفالت‌ریزی اساسی، ۲۰۰ متر مربع کفپوش و طول جدول ۱۰۰ متر، جزو عملیات مسیرگشایی جدید در این خیابان است.

عبور همزمان دو خودرو مقدور نبود

یکی از اهالی این محله که به گفته خودش ۲۰ سال است ساکن ملازینال است، در مورد مسیرگشایی این خیابان می گوید: قبلا وضعیت اینجا اصلا خوب نبود و رفت و آمد اهالی با مشکل مواجه بود. چند ساختمان در بین مسیر قرار داشت که تردد خودروها را مختل کرده بود و دو ماشین نمی توانستند همزمان از کنار هم رد شوند، اما شهرداری این ساختمان ها را تملک کرد و از وسط مسیر برداشت و پس از مسیرگشایی، اهالی از این بابت خیلی راحت شدند. من از طرف اهالی این محله از شهردار محترم تشکر می کنم.

تردد آسان خودروها و عابران پیاده

شهروند میانسال دیگری که به گفته خودش از هفت سالگی در این محل بزرگ شده است، می گوید: من از بچگی ساکن اینجا هستم. قبلا این خیابان عرض هفت متری داشت و عبور خودورها به سختی انجام می شد. حالا علاوه بر تعریض این خیابان، پیاده رو هم ایجاد شده و عابران پیاده هم بدون ورود به حریم خیابان، به راحتی می توانند تردد کنند. از طرفی خانه من که در پشت ساختمان های بین مسیر واقع شده بود، حالا در جوار خیابان است و رفت و آمدم خیلی راحت تر شده است. همه اهالی از این مسیرگشایی خوشحالند و می گویند کاش این مسیرگشایی تا درمانگاه مسیرگشایی شود. متاسفانه چندین سال بود که خیابان ملازینال به شکل کم عرض مانده بود اما شهردار فعلی به سرعت این پروژه را کار کرد. به نظر من تاکنون چنین شهردار جدی در تبریز وجود نداشت.

قبلی ها زیاد به اینجا توجه نداشتند

یکی دیگر از اهالی محل می گوید که ۵۰ سال است که ساکن محله ملازینال است. او می گوید: پیش از این، امکان عبور از خیابان ملازینال وجود نداشت و وضعیت اینجا خیلی خراب بود؛ بطوریکه عبور عابران پیاده و خودروها با هم تداخل پیدا می کرد و مشکلاتی ایجاد می شد. ما اینجا را قبلا اندازه گیری کرده بودیم که عرض آن شده بود پنج متر و ۸۰ سانت. اینجا فقط اسمش خیابان بود، آن هم خیابان دو طرفه، اما در حد یک کوچه بود. خدا را شکر حالا وضعیت خوب شده و اگر این مسیرگشایی تا درمانگاه ادامه یابد، خیلی بهتر می شود. اهالی می گویند که شرایط حالا خیلی خوب شده و می گویند که از شهردار خیلی راضی هستیم. شهرداران قبلی زیاد به این اینجا توجه نمی کردند و البته ما هم شکایت می کردیم؛ اما حالا همه راضی هستند. عابران پیاده که اکنون به راحتی می روند و می آیند، میلیون ها ارزش دارد.

وعده ای که محقق شد

اما ایرج شهین باهر شهردار تبریز که در این محله قدیمی حضور یافته و با اهالی این محل گفت و گو می کرد، می گوید که مسیرگشایی خیابان ملازینال وعده او به اهالی این محل بود. او می گوید: من در دو دوره که برای شورای شهر ثبت نام کردم، وعده داده بودم که خیابان ملازینال مسیرگشایی شود که اکنون به لطف خدا و با کمک اعضای شورای شهر، در کسوت شهردار تبریز این اتفاق مهم را رقم زدیم. او ادامه می دهد: روزانه ۸۰ هزار نفر از این مسیر عبور می کنند و این نشان می دهد که این مسیرگشایی اتفاقی مهم بود. ایرج شهین باهر در خصوص تقدیر اهالی محله ملازینال از او، می گوید: این تقدیر و تشکر اهالی، خستگی را از تن ما به عنوان خادمان مردم به در کرد و این نشان می دهد که مردم تبریز قدردان زحمات صادقانه مسئولان هستند و این را با حضور در پای صندوق های رای دوباره ثابت خواهند کرد.

تعریض از سه به ۱۶ متر

اکبر پورخردمند شهردار منطقه ۱ تبریز نیز با اشاره به بهره برداری از خیابان ١۶ متری ملازینال می گوید: پیش از این، ورودی این خیابان سه متر بود که با تاکید اعضای محترم شورای شهر و همکاری مردم توانستیم در عرض کمتر از هشت ماه، مسیرگشایی اینجا را با هزینه ای بالغ بر ١٠ میلیارد تومان تکمیل کنیم.

این مسیرگشایی آرزوی دیرینه شهروندان ساکن در این خیابان و جهت تسهیل تردد خودروها صورت گرفته است. فازهای بعدی این پروژه نیز در دستور کار شهرداری منطقه قرار دارد.