image_printپرینت خبر

طرح های افتتاح شده

یکی از طرح های افتتاح شده، آبرسانی به روستای سعادتلو هشترود بود. این طرح شامل خط اصلی به طول ۲۲ و خط انتقال اختصاصی به  طول ۵ کیلومتر، یک باب مخزن با حجم ۳۰۰ متر مکعب، لوله گذاری خط انتقال به طول کلی ۲۷ کیلومتر و اصلاح شبکه توزیع به طول ۳۰۰ متر است.

با افتتاح این پروژه، ۱۷۸ خانوار ساکن در روستای سعادتلو با ۷۲۶ نفر جمعیت از نعمت آب سالم و پایدار بهره مند شدند.

همچنین مجتمع آبرسانی آلمالو که طرح آبرسانی به روستای سعادتلو از یکی از ۱۵ روستاهای این مجتمع آبرسانی است، آب مورد نیاز ۴۵ روستا با ۱۹۵۴ خانوار و ۸۹۴۸ نفر جمعیت را تامین و انتقال خواهد داد.

پروژه مجتمع آبرسانی آلمالو شامل حفر ۵ حلقه چاه، احداث ۴۳ باب مخزن زمینی ۷ هزار متر مکعبی، ۵ باب ایستگاه پمپاژ سر چاهی، ۱۲۰ کیلومتر لوله گذاری خط انتقال و ۳۸ کیلومتر لوله گذاری شبکه آب است.

برای این پروژه ۱۳ هزار میلیون ریال اعتبار هزینه شده و اعتبار مصوب سال مالی ۱۴۰۰ به مبلغ ۲۵۰ هزار میلیون ریال است که تا خرداد سال آینده به بهره برداری کامل خواهد رسید.

هشترود در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع شده است.

 

جمعیت تحت پوشش آبفا آذربایجان شرقی

در مراسم بهره برداری از این طرح های آبرسانی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی اعلام کرد: ۱۰۰ درصد جمعیت شهری آذربایجان شرقی تحت پوشش آبفا استان هستند و بیش از یک میلیون نفر نیز جمعیت روستانشین در ۲۷۵۰ روستا داریم که ۸۰۰ هزار نفر آنها یعنی بیش از ۸۰ درصد جمعیت روستانشین آذربایجان شرقی تحت پوشش آب و فاضلاب هستند.

علیرضا ایمانلو با تاکید بر اینکه آب موردنیاز آذربایجان شرقی از سدهای شهید کاظمی، علویان مراغه، نهند، ستارخان، اهر و هشترود تأمین می‌شود، ادامه داد: ۱۱۰۴ حلقه چاه نیز برای تأمین آب روستاها و ۴۸۴ دهنه چشمه در استان برای تأمین ۴۷۰ روستا استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی به مشارکت خیرین در طرح‌های آبرسانی به روستاها نیز اشاره و تاکید کرد: در روستاهای آذربایجان شرقی از طریق خیرین پروژه‌های آبرسانی درحال انجام است.

ایمانلو تصریح کرد: ۱۵۰ لیتر استاندارد مصرف آب کشور و ۲۲۰ لیتر در ثانیه هم مقدار مصرف کلانشهر تبریز است که ۷۰ درصد از استاندارد ملی بیشتر می‌باشد، بنابراین مردم با رعایت الگوی مصرف درست و استاندارد و با ۱۰ الی ۱۵ درصد صرفه‌جویی که حدود ۷۵۰ لیتر در ثانیه و معادل ۳۰ چاه آب می‌شود در این راه به رفع تنش آبی و پایداری آب در استان کمک خواهند کرد.

 

توجه به پروژه های بخش آب

نماینده هشترود و چاراویماق در مجلس هم در این مراسم گفت: امروز موضوع آب در تمام دنیا به بحث مهمی تبدیل شده و باید همه مسئولان در تخصیص منابع مالی و اعتباری به پروژه های بخش آب توجه ویژ‌ه‌ای داشته باشند.

سیدحمزه امینی ادامه داد: ما در مجلس آمادگی داریم تا برای تکمیل پروژه های آبرسانی در سطح کشور کمک کنیم تا مردم بدون دغدغه تامین آب به زندگی خود ادامه دهند.

وی تصریح کرد: از شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی کمال تشکر را دارم چرا که اقدام ارزشمند و درخور توجهی را در سال های اخیر انجام داده است تا مردم مناطق مختلف به خصوص مناطق محروم  از آب آشامیدنی پایدار و سالم بهره مند شوند.