image_printپرینت خبر

در همه کشورها این قانون وجود دارد که هم راننده و هم مسافر داخل ماشین باید کمربند ایمنی را ببندد و حتی این مورد، جدیدا برای نوزادان و کودکان هم سختگیری می شود.

اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا وسایل نقلیه دیگر مثل اتوبوس، کمربند ایمنی ندارند؟ در این قسمت در این باره توضیح خواهیم داد.

کمربند ایمنی باعث امنیت بیشتر اتوبوس نمی شود

پاسخ اصلی برای این سوال حداقل برای اتوبوس های مدرسه این است که کمربند ایمنی باعث امنیت بیشتر اتوبوس نمی شود. به طور کلی استفاده از اتوبوس مدرسه امن ترین راه برای دانش آموزان است و ۴۰ برابر امنیت بیشتری نسبت به خودروی سواری دارد و مرگ و میر مسافران آن هر سال بسیار کم تر است.

علت آن هم این است که صندلی های اتوبوس مدرسه به یکدیگر خیلی نزدیک هستند و قسمت پشتی این صندلی ها بلند است و در نتیجه اگر تصادف شود، دانش آموزان به سمت جلو می آیند و در فاصله کوتاهی با قسمت پشتی صندلی جلویی برخورد می کنند و در واقع قسمت پشتی بلندِ صندلی جلویی شبیه به یک ایربگ یا کیسه هوا عمل می کند.

اتوبوس های معمولی هم شبیه به اتوبوس های مدرسه، صندلی هایی با پشتی های بلند دارند و ارتفاع آن ها از خودرو های معمولی بیشتر است اما در اتوبوس های معمولی صندلی ها خیلی نزدیک به هم نیستند و شما در دو طرف اتوبوس صندلی ها را می بینید. علت آن هم آسان تر شدنِ روندِ پیاده شدن مسافران مخصوصا افراد سال خورده و پیر از اتوبوس است.

اتوبوس ها سنگین بوده و به آهستگی متوقف می شوند

اتوبوس ها چون سنگین وزن هستند، در صورت برخورد با وسایل نقلیه کوچک به آهستگی متوقف شده و مانند وسایل نقلیه کوچک سریع متوقف نمی شوند که سر مسافران به چیزی برخورد نماید، به همین خاطر نیاز به نصب کمربند نیست و مردم می توانند ایستاده نیز باشند. از طرفی اتوبوس ارتفاع بلندی نسبت به خودروی معمولی دارد و در نتیجه زیر ماشین دیگر قرار نمی گیرد اما این موضوع در مورد خودروی سواری صدق نمی کند.

در بروز حادثه مسافران خود را زودتر نجات دهند

یکی از دلایلی برای کمربند ایمنی نداشتن اتوبوس ها بیان شده است، این است که وقتی اتوبوس دچار آتش سوزی و حادثه شود، مسافران خیلی سریع جان خود را نجات دهند. اتوبوس گنجایش زیادی دارد و اگر افراد وقت خود را در زمان حادثه به باز کردن کمربند ایمنی اختصاص دهند، نمی توانند خیلی زود از اتوبوس پیاده شوند.

کمربند ایمنی هزینه اتوبوس را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد

یکی دیگر از پاسخ هایی که برای سوال تان می توانیم داشته باشیم، این است که اضافه کردن کمربند ایمنی به اتوبوس، حدوداً بین ۸۰۰۰ الی ۱۵ هزار دلار هزینه هر اتوبوس را بالا می برد، زیرا باید فضای کافی در کنار صندلی ها ایجاد کنند و کمی از قسمت نشیمنگاه بکاهند و همه این کار ها هزینه بردار است.

با وجود همه این موانع، باز هم اقداماتی در این باره انجام شده است و برخلاف هزینه هایی که در بالا گفتیم اما باز هم کشور های مختلفی سعی کرده اند که هر طور که شده کمربند ایمنی را به اتوبوس ها اضافه کنند.

 

منبع: نمناک