image_printپرینت خبر

همانطور که فعالان صنعت ساختمان می دانند کارخانه سیمان آبیک، برگی زرین از دفتر افتخارات استان البرز و همچنین در زمره بزرگترین کارخانجات سیمان کشور محسوب می‌ شود که طبیعتاً بیشترین امتیاز این سرمایه ملی باید شامل حال استان البرز باشد.

به گزارش آساخبر؛  متاسفانه مدت‌هاست که استان البرز برای تامین سیمان مورد نیاز خود با مشکلات عدیده‌ای مواجه گردیده که همین امر موجب تشویش بازار سیمان و از طرفی باعث بروز مشکلاتی برای واحدهای صنفی شده است.

با یک نگاه اجمالی به اوضاع صنوف سطح شهر استان البرز به این نکته می‌رسیم که در بازار نه تنها با کمبود سیمان روبرو نیستیم که اتفاقا با مازاد بر تولید هم مواجه‌ایم؛ ولی

شوربختانه با توجه به سیاست‌گذاری واحد فروش سیمان آبیک نظاره‌گر قیمت‌های فضایی و سرسام آور این محصول در سطح استان هستیم.

در واقع با عنایت به امکاناتی که استان البرز در اختیار کارخانه و شرکت سیمان آبیک کمافی سابق قرار داده بازهم شاهد رشد قیمت‌های نا متعارف و نحوه غلط توزیع این محصول هستیم.

حال جای سوال است، وقتی که استان البرز به تنهایی دارای چنین پتانسیلی برای تولید سیمان می‌باشد، چرا خود از این نعمت محروم و باید هر روز شاهد قیمت‌های نجومی باشد؟

اخیرا یکی از اساسی‌ترین عواملی که در بروز بهای تمام شده سیمان حادث گردیده، نحوه توزیع این محصول می‌باشد.

اما این در حالی است که عهده‌دار توزیع سیمان در سطح استان، واحد فروش کارخانه سیمان آبیک می‌باشد که الزاما توزیع سیمان بدون واسطه به صنوف تحویل گردد که متاسفانه به دلیل وجود شرکت‌های واسطه و دلالانی که از کارخانه تا صنوف کارگردانی می کنند باعث گرانی بیش از حد این محصول و تشویش بازار در سطح استان گردیده‌اند.

ممکن است در اذهان عمومی این سوال پیش بیاید که وقتی تولید و توزیع این محصول به عهده همان کارخانه سیمان آبیک می‌باشد پس این اوضاع نابسمان از کجا آب می‌خورد؟ لذا لازم به ذکر است که کارخانه سیمان آبیک برای چرخاندن چرخ تولید خود از منابع استان البرز تغذیه می‌کند و از اولین روز استارت کار این کارخانه تا به امروز استان البرز با منابع خود چراغ این کارخانه را روشن نگه داشته است.

جان مطلب اینجاست که اگر واحد فروش سیمان آبیک طبق چارت اداری که برای توزیع سیمان تعریف کرده‌اند قدم بردارد هرگز شاهد این افزایش قیمت و نابسامانی در بازار نخواهیم بود اما متاسفانه استان البرز مدت‌هاست با این مهم دست و پنچه نرم کرده و به دنبال رفع موانع توزیع می‌باشد.

چند ماهی است که خبرنگار آساخبر، مرتبا بازار سیمان را رصد و در حال تهیه گزارشات متعدد میدانی می‌باشد تا با اشراف کامل به موضوع مطروحه، طرح مشکل نماید و نهایتا در بازگشت مجدد آرامش به بازار سیمان دخیل باشد.

بخش اعظمی از این گزارشات به سوالاتی که در ذیل می‌آید تعلق گرفت که خبرنگار آساخبر برای اخذ پاسخ سوالات خود به سراغ مهرداد قدیمی رییس اتحادیه مصالح فروشان کرج رفت که ماحصل این گفت و گوی مهم طی چندین قسمت به نظر شما خوانندگان محترم خواهد رسید.

در حاشیه مطالب فوق‌ سوالاتی از طرف رسانه آساخبر مطرح گردیده، که انتظار می‌رود مدیریت محترم واحد فروش سیمان آبیک در مقام پاسخگویی و رفع شبهات موجود در امر توزیع تولیدات این کارخانه اقدامات لازم را مبذول فرمایند.

۱_ با توزیع عادلانه سیمان در استان البرز منافع چه کسانی به خطر می افتد؟

۲_ عاملان اوضاع نا بسامان بازار سیمان چه کسانی هستند؟

۳_ با عنایت به تغذیه شرکت سیمان آبیک از منابع استان البرز، چرا و به چه علت از شرکت‌ها و صنوف این استان حمایت نمی‌شود؟

۴_ چرا شرکت سیمان آبیک تمام الطاف خود را به شرکت‌های تهرانی معطوف و شرکت‌های استان البرز را مورد کم لطفی قرار داده است؟

۵_ چرا مصالح فروشان دارای پروانه کسب متقاضی خرید سیمان از کارخانه نمی‌توانند بی واسطه و مستقیم خرید کنند؟

۶_ یکی از عوامل مهم افزایش قیمت سیمان خرید از واسطه و دلالان می‌باشد، چه کسی پاسخگو نارضایتی واحدهای صنفی می‌باشد؟

۷_ چرا سهمیه تعاونی‌ها و شرکت‌های استان البرز ناچیز ولی سهمیه شرکت‌های تهرانی گزاف است؟

۸_ چرا شرکت‌های حمل و نقل که فقط وظیفه حمل و ترابری سیمان را دارند، تبدیل به یکی از عاملان واسطه گری و تعیین قیمت گردیده‌اند؟

ادامه دارد….