image_printپرینت خبر

حسین موسوی‌ نژاد اظهار کرد: آخرین باری که دولت نرخ تخم‌ مرغ را تعیین کرد، در دی ماه سال ۹۹ و به قیمت ۱۴ هزار تومان درب مرغداری بوده است که متاسفانه یک نرخ‌ گذاری غیرکارشناسی، دستوری و سیاسی بود.

وی افزود: این اتفاق موجب کاهش انگیزه برای مرغداران شد و تعداد زیادی از آن‌ها به کشتار مرغ‌ پرداختند. سپس آمار میزان مرغ‌تخم‌گذار  به شدت کاهش پیدا کرد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌ گذار خراسان رضوی با بیان عوامل موثر در افزایش قیمت تخم‌ مرغ عنوان کرد: از ابتداء سال جاری نرخ حقوق و دستمزد افزایش پیدا کرده، همچنین دولت قیمت نهاده‌ های مرغداران را ۲۰ الی ۲۵ درصد افزایش داد، قیمت داروها و واکسن‌ها نیز روند صعودی را طی کرده و از طرفی نرخ حمل و نقل جاده‌ای نیز افزایش چشمگیری داشته است. این عوامل تاثیر مستقیم و بسزایی در قیمت تمام شده تخم‌مرغ دارند.

موسوی نژاد ادامه داد: اما متاسفانه دولت گذشته کماکان بر عدم‌ افزایش نرخ تخم‌ مرغ مقاومت می‌کرد و در نهایت، در خرداد ماه یا تیر ماه سال جاری وزارت جهاد کشاورزی پس از برگزاری جلسات متعدد افزایش قیمت تخم‌ مرغ را برای فروش از درب مرغداری به ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان پذیرفت و به سازمان صنعت‌، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار کشور اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان مرتبط به این موضوع در دولت قبلی زیر بار افزایش قیمت‌ها نرفتند، دولت جدید باید هرچه زودتر درمورد نرخ تخم‌مرغ تصمیم‌گیری کند تا تکلیف نهاده‌ های نظارتی و مرغداران روشن شود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌ گذار خراسان رضوی عنوان کرد: اگر هزینه‌ ها بیش‌ از اینکه تا کنون رقم خورده است افزایش پیدا نکند، تا پایان سال جاری هزینه تمام شده ثابتی را برای تولید تخم مرغ خواهیم داشت. در ۶ ماه دوم سال و به علت کاهش دمای هوا، مصرف تخم‌مرغ افزایش پیدا می‌کند و متاسفانه تولید تخم‌مرغ در سطح استان نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته است. تولید تخم‌ مرغ در خراسان رضوی، در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است و در سال ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه در سال ۹۹، شاهد کاهش ۲۵ الی ۳۰ درصدی تولید تخم‌ مرغ بوده‌ ایم.

موسوی‌ نژاد تصریح کرد: درحال حاضر از ۱۲ میلیون ظرفیت مرغداری‌های استان، ۷.۵ میلیون فعال است و باقی مانده ظرفیت به دلیل گرانی نرخ دان و نگرانی مرغدار بابت تامین خوراک مرغ به‌کار گرفته نمی‌شود. تمام این موارد موجب آن شد که تولید در سطح استان روند کاهشی را طی کند.

وی افزود: اکنون تامین نهاده به ثبات رسیده است، اما تنها نکته این است که با ایجاد سامانه بازارگاه و متصل شدن این سامانه به بانک کشاورزی، انتظار می‌رفت که حمایت اجرایی این سامانه نیز بیش از پیش باشد، اما متاسفانه تعداد محدود کارشناسانی که در این سامانه فعالیت می‌کنند، نمی‌توانند پاسخگوی جمعیت زیادی از تولید کننده، دام‌ دار،مرغدار و… باشند.

 

منبع: ایسنا