image_printپرینت خبر

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی روز گذشته با تشریح زوایای گوناگون یک پرونده کلاهبرداری با رسیدهای جعلی گفت: به دنبال تشکیل پرونده های متعدد کلاهبرداری از آگهی دهندگان سایت دیوار در مراکز انتظامی با تاکید سردار محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) برای شناسایی هرچه سریع تر عاملان این جرم که در فضای مجازی لانه کرده بودند، بلافاصله تحقیقات علمی و تخصصی در این باره آغاز شد.

سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده افزود: با توجه به اهمیت موضوع، گروه ویژه ای از کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی مامور رسیدگی به این پرونده شدند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به بررسی های تخصصی و جمع آوری اسناد ومدارک چگونگی ارتکاب جرم تصریح کرد: تحقیقات میدانی و بررسی های دقیق پرونده های موجود بیانگر آن بود که کلاهبرداران از یک خودروی پراید نقره ای و پژو ۲۰۷ سفید رنگ به سرقرار با طعمه های خود آمده اند.

وی گفت: کلاهبرداران با آگهی دهندگان فروش لوازم منزل، پرندگان زینتی، تلفن همراه، موتورسیکلت یا لوازم شغلی تماس می گرفتند و با زیرکی خاصی ساعات قرار را به تاریکی شب می کشاندند تا هم خودشان شناسایی نشوند و هم شماره پلاک وسیله نقلیه آنان دیده نشود .

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی در تشریح چگونگی کلاهبرداری های اعضای این باند خاطرنشان کرد: در حالی که یکی از اعضای باند پشت فرمان خودرو منتظر بود، سرکرده باند به فرد آگهی دهنده فروش لوازم مراجعه می کرد و پس از تعیین قیمت، رسید جعلی پرداخت پول با تراکنش موفق را برای فروشنده می فرستاد و سپس با این بهانه که ارسال پیامک بانک کمی طول می کشد و او هم برای رفتن عجله دارد، سوار خودروی همدستش می شد و از محل می گریختند.

سرهنگ شفیع زاده اضافه کرد: مال باختگان زمانی متوجه جعلی بودن رسید بانکی می شدند که هیچ مشخصاتی از کلاهبرداران نداشتند و با از دست دادن اموال شان دست به دامان قانون می شدند.

وی با تاکید بر انجام یک سری تحقیقات گسترده و ردزنی های اطلاعاتی، تصریح کرد: استعلام شماره های تلفن کلاهبرداران نیز پای افراد بی گناهی را به میان کشید که بررسی ها نشان می داد: سیم کارت یا گوشی تلفن آن ها سرقت شده است ولی سهل انگاری یا کم اهمیت جلوه دادن موضوع موجب شده بود تا آن ها سرقت گوشی خود را به پلیس گزارش ندهند.

در همین حال ردیابی یکی از شماره تلفن های کلاهبرداران مشخص کرد که سارقان، گوشی یکی از کارکنان بخش بیماران کرونایی یکی از بیمارستان های کودکان مشهد را سرقت کرده اند و با نصب اپلیکیشن های رسید جعلی روی آن، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کنند. همچنین بررسی خطوط دیگری که سرنخ های مهمی به شمار می رفتند بیانگر آن بود که سیم کارت های مذکور از یک منزل مسکونی یا از داخل خودروی یکی از کارمندان دولت سرقت شده است.

سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده افزود: به همین دلیل شیوه های اطلاعاتی و عملیاتی کارآگاهان تغییر کرد و آن ها به بررسی بانک های اطلاعاتی مجرمان و دوربین های مداربسته مناطق ارتکاب جرم پرداختند تا این که در این میان به تصاویر دو جوان رسیدند که با مشخصات ارائه شده از سوی مال باختگان مطابقت داشت. وقتی تعدادی از طعمه های سایت دیوار، دو جوان مذکور را شناسایی کردند، عملیات پلیس وارد مرحله جدیدی شد.

این مقام انتظامی به شناسایی جوان سابقه دار معروف به «سامان زاغی» اشاره کرد و ادامه داد: مخفیگاه و پاتوق های این جوان با استفاده از تجهیزات الکترونیکی و نشانی های موجود در سیستم پلیس به محاصره درآمد اما او در هیچ کدام از این پاتوق ها حضور نداشت و مخفیگاه های خود را مرتب تغییر می داد تا این که در نهایت کارآگاهان با ردزنی های تخصصی، او را در کنار یک دستگاه خودپرداز به دام انداختند و قبل از آن که خود را به موتورسیکلت تریل پارک شده برساند، حلقه های قانون را بر دستانش گره زدند.

این مقام باتجربه انتظامی به تشریح بخش های دیگری از این عملیات پرداخت و افزود: با کشف یک قبضه چاقو و تلفن همراهی که از داخل یکی از ادارات دولتی سرقت شده بود، متهم به مقر انتظامی انتقال یافت اما باز هم هویت خود را پنهان کرد. با این حال کارآگاهان با فناوری های نوین پلیسی، بلافاصله چهره او را ثبت و هویت واقعی اش را مشخص کردند که به «سامان زاغی» معروف بود.

وی گفت: این متهم، همدست خود را نیز به پلیس لو داد وچگونگی ارتکاب جرم با رسیدهای بانکی جعلی را فاش کرد. به همین دلیل گروه ورزیده ای از کارآگاهان با هدایت مستقیم «سرهنگ کارآگاه جان دیزآوندی» (رئیس اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی) در نیمه های شب به بولوار توس عزیمت کردند و علیرضا (همدست متهم) را در منزل زنی دستگیر کردند که گفته می شود همسر صیغه‌ای اوست!

وی ادامه داد: خودروی مورد استفاده متهمان نیز در اطراف محل دستگیری متهم کشف و به پلیس آگاهی منتقل شد. این در حالی است که در بازرسی از مخفیگاه اعضای این باند، چند دستگاه ضبط و پخش خودرو، تعدادی تلفن همراه و لوازم استعمال مواد مخدر صنعتی نیز به دست آمد.

سرهنگ شفیع زاده همچنین در این گفت و‌گوی اختصاصی با اشاره به اعترافات صریح متهمان به کلاهبرداری از طریق رسیدهای جعلی و شناسایی ۱۷ شاکی پرونده، خاطرنشان کرد: کسانی که با این شیوه طعمه کلاهبرداران و سارقان شده اند، برای شناسایی متهمان به پلیس آگاهی واقع در ابتدای رضاشهر مشهد مراجعه کنند.

این مقام ارشد انتظامی ضمن توصیه به شهروندان برای هوشیاری درباره کلاهبرداری های گوناگون در فضاهای مجازی تصریح کرد: شهروندان نباید به این رسیدها اعتماد کنند بلکه حتما موجودی بانکی خود را از طرق مختلف مانند تلفن های گویای بانک و یا دستگاه های خودپرداز بررسی کنند.

وی همچنین هشدار داد: تحقیقات کارآگاهان در این پرونده نشان می دهد که آن ها حتی از طریق سایت دیوار لوازم و گوشی های سرقتی را نیز خریداری کرده اند بنابراین شهروندان هوشیار باشند که در برخی از آگهی های فضای مجازی امکان فروش لوازم سرقتی با شگردهای گوناگون وجود دارد و در صورت خرید و فروش این لوازم دچار مخمصه های زیادی می شوند به همین دلیل حتما لوازم مورد نیاز خود را با بررسی کامل اسناد واز فروشندگان معتبر تهیه کنند.

 

منبع: خراسان