image_printپرینت خبر

حجت الاسلام حسن شعبانی با تاکید بر این‌که نباید به جامعه طوری القا شود که برخی از مراکز و مسئولان نسبت به شعائر دینی کم توجه هستند، اظهار کرد: زمانی که در ایام نوروز، سفرهای نوروزی به راحتی انجام می‌شود و سخت گیری لازم به کار گرفته نمی‌شود و حتی برخی از مسئولان اعلام می‌کنند ورود به شمال ممنوع نیست، قطعا در حال حاضر با وضعیت قرمز مواجه خواهیم شد.وی یادآور شد: ما نباید تلاش و کمک‌های مراکز مذهبی را در چهار دور پیک کرونا فراموش کنیم، اگر تلاش این عزیزان نبود اکنون به لحاظ اجتماعی شرایط متفاوتی داشتیم، مراکز مذهبی تحت هر شرایط سختی تلاش می‌کنند نیازهای معنوی و مادی مردم را برطرف کنند ولی هر اتفاق کوچکی که می افتد بلافاصله فلش اول به سمت تعطیلی مراسمات مذهبی می‌رود. وی تاکید کرد: امیدواریم در این فرصت باقی مانده تا ماه مبارک رمضان، تجدید نظر جدی در مورد تعطیلی مراسمات مذهبی در نظر گرفته شود.
حجت الاسلام شعبانی با انتقاد از این‌که پیشنهادات کاربردی ارائه شده به ستاد کرونا در سطح کارشناسی سازمان تبلیغات اسلامی مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: هیچ کدام از این پیشنهادات مورد توجه قرار نگرفت و تنها بدترین گزینه که تعطیلی مراسمات بود، مورد توجه قرار گرفت.
وی افزود: جهاد امید آفرینی که مقام معظم رهبری طی سال‌ها در بیانات خود اشاره می‌کنند، موضوع بسیار مهمی است، امسال اداره کل تبلیغات اسلامی بحث جهاد امید آفرینی را در تمامی برنامه‌ها به ویژه در حوزه رسانه مورد توجه قرار داده است.
وی با بیان این‌که موضوع کرونا و عدم برگزاری مراسمات مذهبی، مسئولیت فعالان فضای مجازی و رسانه را چندین برابر کرده است، گفت: در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های کرونایی اکثر مردم به فضای مجازی و رسانه مراجعه می‌کنند، این امر ضرورت پیام رسانی اصحاب رسانه را بیشتر کرده است.
وی در بخش دیگر سخنان خود بیان کرد: اغلب علما و طلاب در ضعیف‌ترین وضعیت رفاهی در جامعه زندگی می‌کنند ولی بنا به آموزه های دینی، عزت نفس خود را حفظ می‌کنند، در حالی که دشمن بالعکس این موضوع را القا می‌کند.
وی با بیان اینکه سند ملی مسجد در حال تدوین است، ابراز داشت: اگر سند نهایی ارائه شود راهبرد آینده نهاد مسجد مشخص خواهد شد.
شعبانی با اشاره به ایجاد پاتوق‌های فکری و فرهنگی در حوزه کتاب گفت: در شهر تبریز پاتوق فکری کتاب شکل گرفته است که به عنوان گنجه ی رنگی مطرح می‌شود و طیف‌های مختلف فکری در آن حضور می‌یابند و کتاب‌های روز مورد کنکاش قرار می‌گیرد.
شعبانی ادامه داد: از تبریز انتظار داریم جریان‌های فکری و فلسفی دنیا در این شهر نقد شود، در سال ۱۴۰۰ هدف گذاری کرده ایم حداقل سه پاتوق فکری و فرهنگی در شهر تبریز راه اندازی شود.