image_printپرینت خبر

بر همین اساس اگر تمهیدات اساسی در زمینه تامین منابع، استفاده بهینه و صرفه‌جویی اندیشیده نشود، چه بسا در اندک زمان شاهد کمبودها و قطعی آب در اکثر شهرهای استان مخصوصاً تبریز خواهیم بود.

تجربیات چند ساله در عرصه توزیع و مدیریت مصرف آب در تبریز و شهرهای بزرگ آذربایجان شرقی نشان دهنده چند واقعیت مهم است که بایستی در آینده مدنظر قرارگیرد.

اولاً تغییرات اقلیمی و آب و هوایی تاثیرات مهمی بر میزان بارش‌ها گذاشته، بطوریکه علیرغم افزایش مصرف ۲۰ درصدی مصارف مشترکین خانگی و صنعتی، کاهش تقریباً ۴۰ درصدی نزولات آسمانی را شاهد هستیم و این یعنی تعادل بین تولید و مصرف به نقطه بحرانی رسیده است. اگر بخواهیم به اهمیت موضوع بیشتر پی ببریم و با فرض اینکه اهمیت آب بعد از مقوله امنیت مهم ترین خواستگاه اجتماعی است، بایستی اقدامات جدی‌تری برای سازگاری با شرایط پیش رو و تامین آب شهروندان انجام دهیم.

از طرف دیگر  بهره‌برداری از منایع تامین آب تبریز که از ۳ منبع زرینه رود (۶۰درصد)، سد نهند (۱۵درصد) و چاه های عمیق(۲۵درصد) به حداکثر خود رسیده است، بنابراین توجه به سایر راهکارها برای کاهش تنش آبی به جّد بایستی مورد توجه قرار گیرد. یکی از این راهکارهای مهم، کاهش پرت(هدر روی) شبکه است که بر اساس آمارهای رسمی و کارشناسی در تبریز بالاتر از ۲۵درصد است، به مفهوم دیگر یک چهارم آبی که با مشقات فراوان و از راه های دور و نزدیک به منابع اصلی تبریز می‌رسد، در شبکه توزیع هدر می رود که علاوه بر اتلاف قابل توجه آب شرب و تخریب زیرساخت ها، بار مضاعفی نیز بر تصفیه خانه‌های فاضلاب وارد می‌کند. بنابراین اصلاح و بازسازی شبکه بایستی به عنوان یک فاکتور مهم در دستور کار شرکت آب و فاضلاب استان قرار گیرد.

نکتۀ دیگر این که آمار مصرف مشترکان آب نشان می دهد همشهریان تبریزی به ازای هر نفر روزانه ۲۲۰ لیتر آب مصرف می‌کنند که این رقم در مقایسه با استاندارد مصرف در کشور ۷۰ لیتر بیشتر است. که اگر همین مصرف مازاد بر الگوی مصرف بهینه، به تعداد جمعیت ضرب شود، عدد بسیار قابل توجه روزانه ۱۳۰ میلیون لیتر آب می شود که به تنهایی مشکل کمبود آب کلانشهر تبریز را مرتفع می‌کند. البته رسیدن به این هدف آسان نیست و نیازمند فاکتورهای متعددی  از قبیل ایجاد و گسترش فرهنگ مصرف بهینه آب در بین عموم مردم، ایجاد کانال ارتباطی قوی با رسانه ها برای فرهنگ سازی مصرف بهینه، اجرای برنامه‌های فرهنگی، ساخت و پخش فیلم سینمایی، سریال و آگهی‌های تبلیغاتی و آموزشی جهت ترویج مصرف بهینه آب بین عموم شهروندان، تعامل و ارتباط تنگاتنگ با آموزش و پرورش جهت تدریس و زمینه‌سازی فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب با هدف نهادینه‌سازی این فرهنگ در کودکان و نوجوانان و برنامه‌ریزی جامع برای شناسایی و جمع‌آوری و قطع انشعابات غیرمجاز، فضای سبز و عدم واگذاری انشعابات آب به باغ‌ها و ویلاهای غیرمجاز است.

از دیگر سو هم‌اندیشی و همکاری با شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی به‌منظور تامین آب مازاد در تابستان و پیک مصرف برای جلوگیری از قطعی ها و کمبود آب یک ضرورت است. در همین چارچوب می توان پیشنهاد بررسی و تصویب راهکارهای مشترک تامین آب در کوتاه مدت ۱ ساله، میان مدت ۳ ساله، و دراز مدت ۱۰ ساله و اولویت دادن به طرح های تامین آب شرب که از اولویت ویژه نسبت به بخش صنعت و کشاورزی برخوردار هستند را ارائه کرد.

پیشنهاد دیگر این است که از وزارت نیرو خواسته شود فاصلۀ بین قیمت تمام شده آب با قیمت فروش به مشترکین کاهش پیدا کند زیرا این مهم عامل تعیین کننده ای در زیاده روی مصرف آب شرب به شمار می‌رود.